Сабақтың мақсаттары Көлік және оның түрлерін біледі және ажырата алады



бет1/2
Дата06.07.2018
өлшемі122,28 Kb.
#47568
түріСабақ
  1   2
Аралбаева Жанслу Мухамметалиевна

17 орта мектептің география пәні мұғалімі



Маңғыстау облысы, Жаңаөзен қаласы

Көлік инфрақұрылымы

Сынып: 7

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

7.5.2.1- қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде көлік инфрақұрылымының элементтерін сипаттап, маңыздылығына баға береді

Сабақтың мақсаттары

1. Көлік және оның түрлерін біледі және ажырата алады.

2. Көлік түрлерін қандай мақсатта қолданатынын түсіндіре алады.

3. Көлік түрлерін салыстырады және көлік желісінің таралау аймағын картадан көрсете алады.


Бағалау критерийлері

Білу, түсіну: Көлік және оның түрлері, көлік жүйесі туралы біледі, Қазақстандағы және көлік саласы құрылымының бөліктерін, даму ерекшелігі және тенденциясы қажеттілігін түсіндіреді.

Қолдану: Географиялық картадан байланысқан көлік жолдарын ажыратып, картамен жұмыс жасай алады.

Талдау: Көлік салаларының ерекшеліктерін, маңыздылығын талдайды

Тілдік мақсаттары

Оқушылар мәтінмен жұмыс істеу дағдыларын дамытады, географиялық дерек көздермен танысады, өз ойларын жеткізеді.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Инфрақұрылым, коммуникация, теміржол магистралі, көліктің даму ерекшелігі және тенденциясы



Құндылықтарды дарыту

Көлік және оның түрлерін, табиғаттағы, техникада және қоршаған ортада жүк және жолаушы тасымалы ретінде қолдану, инновациялық дамуға үлестерін қосуға тәрбиелеу, Топтық, жұптық жұмыс жүргізу барысында оқушылар бір-біріне құрмет көрсету

Пәнаралық байланыс

Адам және қоғам – елдердің көлік инфрақұрылымына сипаттама бере отырып, шаруашылығына әсерін анықтаған кезде байланысады.

Физика – көлік түрлеріне сипаттама берген кезде байланысады.



Бастапқы білім

Географиялық нысандарды біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы
5 минут

Мұғалім: 1.0. Ұйымдастыру кезеңі

    1. Оқушылармен амандасу

1.2. «Комплимент ойыны» арқылы психологиялық сабаққа дайындық, көңіл –күйін анықтаймын;

1.3. «Көлік түрлері» пазлдарымен топқа бөлінеді.

І топ – құрлық көлігі

ІІ топ – су көлігі

ІІІ топ – әуе көлігі

Үй тапсырмасы: «Ортадағы қаламсап» әдісі бойынша өткен тақырыптардан сұрақтар қойылады.



Сурет қиындылары

Сабақтың ортасы
35 минут

Қызығушылықты ояту.

Электронды оқулықтан бейнеүзінді көрсетіледі. Осы бейнеүзінді арқылы бүгінгі сабақта не талқылаймыз,қандай тақырып өтеміз деп ойлайсыздар? Өз ойларыңды ашық айтып сыни тұрғыдан ойлана отырып жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.


1- тапсырма. Топтық жұмыс. «ДЖИГСО» әдісі.

1. Құрлық көлігінің маңыздылығын түсіндіріңіз.

2. Әуе көлігі жақсы дамыған елдерді картадан көрсетіңіз.

3. Су көлігі жиі орналасқан аймақтарын анықтаңыз.




Бағалау критерийі



Дескрипторлар

+/-

Көлік түрлерінің жіктелуін біледі

1

Құрлық көлігінің маңыздылығын түсіндіреді




2

Әуе көлігі жақсы дамыған елдерді картадан көрсете алады




3

Су көлігінің жиі орналасқан аймақтарын анықтай алады




  1. Тапсырма. Жұптық жұмыс. Венн диаграммасы арқылы көлік түрлерін салыстыр.



Бағалау критерийі



Дескрипторлар

+/-

Көлік түрлерінің жіктелуін біледі

1

Көлік түрлерінің артықшылықтарын анықтайды.




2

Көлік түрлерінің кемшіліктерін көрсете алады.





3-тапсырма. Жеке жұмыс.«Кластер» әдісі арқылы Қазақстанның көлік кешеніне сипаттама беріңіз.


Бағалау критерийі



Дескрипторлар

+/-

Қазақстандағы көлік саласы құрылымының бөліктерін, даму ерекшелігін түсіндіреді.

1

Көлік саласы құрылымын анықтады




2

Даму ерекшеліктерін түсіндіреді





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет