Сабақтың міндеттері



Дата07.05.2017
өлшемі13,5 Kb.
#16143
түріСабақ

Сабақтың тақырыбы: Сын есім

  • Сабақтың мақсаты: Оқушыларға сын есімнің заттың
  • сапалық қасиетін білдіретін сөз
  • табы екенін түсіндіру, жаттығу
  • жұмыстарын орындату.
  • Сабақтың міндеттері:
  • а) білімділік: Заттың әртүрлі белгілерін байқап,сындық
  • ерекшеліктерін, олардың қай сөзбен
  • байланысатынын табуға үйрету.
  • ә) тәрбиелік: Оқушыларды әдептілікке, еңбек сүйгіштікке,
  • әдемі жазуға, өз бетімен жұмыс жасауға
  • тәрбиелеу.
  • б) дамытушылық: Оқушылардың білімін тереңдетіп,
  • ізденуге баулу, сабаққа қызығушылығын,
  • белсенділігін арттыру.
  • Сабақтың әдісі: зерттеушілік, ізденушілік,
  • сұрақ - жауап, көрнекілік
  • Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
  • Сабақтың типі: Жаңа білім беру
  • Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта,
  • слайдтар
  • Ұйымдастыру бөлімі
  • Оқушылармен амандасу;
  • Оқушыларды түгендеу.
  • Сабақтың барысы:
  • II. Үй тапсырмасын тексеру
  • 2- жаттығу
  • Көп нүктенің орнына екінші бағандағы етістіктер-дің тиістісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.
  • 1.Әсет фломастермен суреттер...... шығарды
  • 2.Ақын өлең ......... салды
  • 3.Дәрігер балаларды ....... пісті
  • 4.Оқушы есеп ...... емдеді
  • 5.Пеш үстіндегі сүт ....... жазады

Үй тапсырмасын бекіту

  • Зат есім дегеніміз не? Қандай сұрақтарға жауап береді?
  • Зат есімнің қандай түрлері болады?
  • Жалқы есім дегеніміз не? Мысал келтір.
  • Жалпы есім дегеніміз не? Мысал келтір.
  • Зат есімнің тағы қандай түрлері болады?
  • Зат есімнің жекеше түрі дегеніміз не? Мысал келтір.
  • Зат есімнің көпше түрі дегеніміз не?
  • Етістік дегеніміз не? Қандай сұрақтарға жауап береді?
  • Етістіктің қандай түрлері болады?
  • Дара етістік неше сөзден құралады?
  • Күрделі етістік неше сөзден құралады?

Үй тапсырмасын бекіту

  • 1
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8

IV. Жаңа сабақты түсіндіруге алғашқы дайындық

  • Ненің суреті шықты?
  • Алманың
  • Алманы көрген бойда көзімізге ең бірінші алманың несі түседі?
  • Түрі, көлемі.
  • Түрі, яғни көлемі қандай?
  • Үлкен алма.
  • Егер осы алманы жесек, несін білеміз?
  • Дәмін.
  • Дәмі қандай?
  • Дәмі тәтті.
  • Иісі қандай?
  • Жұпар иісті, жағымды.
  • Ал, енді алманы жеп алғаннан кейін қандай баға бересіңдер?
  • Жақсы піскен алма.
  • Оны сапасы дейді.
  • Сонымен алманың түрі-қызыл, көлемі-үлкен, иісі-жақсы, дәмі-тәтті, сапасы-жақсы піскен дедіңдер. Яғни, балалар бір заттың (алманың) сындық ерекшеліктерін атадық. Енді осы ерекшеліктерді кестеден көрейік. Сұрағын оқып, жауабын қалташаларға салайық.
  • Түрі
  • Қызыл
  • Көлемі
  • Үлкен
  • Сапасы
  • Жақсы
  • Дәмі
  • Тәтті
  • Қандай?
  • Иісі
  • Жұпар
  • Не?
  • Алма

Ал енді бұдан қандай қорытынды жасауға болады?

  • Заттың түрін, түсін, иісін, дәмін,
  • көлемін, сапасын білдіретін сөздерді сын есім дейміз. Сын есімдерге қандай? қай? деген сұрақтар қойылады.
  • - Ендеше, балалар дәптерімізді ашып, бүгінгі күннің жадын жазып қояйық.

Наурыз айының алтысы

  • Наурыз айының алтысы
  • Класс жұмысы
  • Сын есім

Оқулықпен жұмыс

  • Шығармашылық жұмыс
  • (Әртүрлі бояулар көрсетемін, оқушылар нені бояйтынын айтып, әндетеді)
  • Өлеңді мәнерлеп оқы. Қандай? деген сұраққа жауап беретін сөздерді тап. Ол сөздер нені білдіреді? Тағы қандай түстерді білесің?
  • Көкшіл бояу әкелші,
  • Көк теңізді салайық.
  • Ақшыл бояу әперші,
  • Ақ теңізді салайын.
  • Жасыл бояу әкелші,
  • Жапырақтар салайын.
  • Қоңыр бояу әперші,
  • Топырақты салайын.
  • Ө. Оралбаев

2-жаттығу. Жаңылтпашты көшіріп жаз. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қой.

  • Жасыл көктем
  • Жасыл жіптен
  • Жақсы тіккен.
  • Жібек көрпе жамылдырды
  • Жасыл өңге малындырды

3-жаттығу. Сұрақтарды оқы. Сұрақтарға жауап жаз. Қандай? деген сұраққа жауап беретін сөздердің астын сыз.

  • 1. Шөптің түсі қандай болады?
  • - Шөптің түсі жасыл болады.
  • 2. Сүттің түсі қандай болады?
  • - Сүттің түсі ақ болады.
  • 3. Көмірдің түсі қандай болады?
  • - Көмірдің түсі қара болады.
  • 4. Қауынның түсі қандай болады?
  • - Қауынның түсі сары болады.

5-жаттығу. (Ауызша орындалады) Сөздерді оқы. Бұл белгілердің қайсысы неге тән?

  • ҚОРҚАҚ
  • МАЙМАҚ
  • ҚОҢЫР
  • СҰР
  • ҚЫЗЫЛ
  • ҚУ
  • Түлкі ..............., .............., ................
  • Қоян ..............., .............., ................
  • Аю ..............., .............., ................

V.Жаңа сабақты бекіту Ойын: Аукцион

  • Аукцион деген не?
  • Бір затты сатып алғысы келетін адамдар көп болса,оны саудаға салады.
  • Кім көп ақша берсе, зат соған сатылады.
  • Қазір біз сол затты ақшамен емес, білімімізбен сатып аламыз.
  • Сатушы: Аукцион базарының тәртібі:
  • Мен бір затты көрсетемін, сатып алушы осы зат-тың сындық сапасын көбірек айтса, соған саты-лады.
  • Мысалы: Кітап қандай?-
  • Қалам қандай?
  • Қуыршақ қандай?
  • Әрбір бала көрсеткен заттың сынын толық айтады, затты сол балаға сыйлыққа қалдырамын.

VI.Қорытынды.

  • түрін түсін
  • көлемін сапасын
  • дәмін
  • қандай?
  • қай?
  • Сын есім

Үйге тапсырма беру

  • 4 – жаттығу.
  • Аналар мерекесі туралы мәтін құрастыру.
  • Ананы суреттеу кезінде сын есімді қолдан.

Бағалау

  • “Әр адамның шығар өз биігі бар”
  • 5
  • 4
  • 3

Сабаққа қатысқандарыңызға

  • Сабаққа қатысқандарыңызға
  • Р А Х М Е Т !
  • Сау болыңыздар !


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет