Топ
|
|
|
Сабақтың өткізілетін күні
|
|
| № 24 Сабақ жоспары
Пән аты: Математика
Оқытушы: Туламатова Сарвиноз Фуркатовна
Сабақтың тақырыбы: Логарифм..Логарифмнің негізгі қасиеттері.
Сабақтың типі: Ізденіс сабағы
Сабақтың түрі: Теориялық сабақ
Сабақтың мақсаты:
1 .Оқыту мақсаты: Логарифмдік функция .. Логарифмнің негізгі қасиеттері тақырыбы бойынша алған білім мен білік дағдыларын практикада қолдана білуін қадағалау.
2. Тәрбиелік мақсаты: Пәнге қызығушылығын арттырып , өз бетінше еңбек етуге, ізденуге баули отыра, ой-өрісін кеңейтіп , жауапкершілікті сезінуге, адамгершілікке баулу.
3. Дамыту мақсаты: Негізгі мәселені ажырата білу, іскерлік қабілет – қасиеттерін жетілдіру.
Әдіс - тәсілдері: практикалық іздену, ой қозғау, деңгейлеп-саралап оқыту.
Түсіндіру, әңгімелесу, пікір алысуды түйінді мәселе қою арқылы жүргізу
Сабақтың көрнекілігі: Электрондық оқулық , интерактивті тақта. Үлестірмелі тапсырмалар.
Пәнаралық байланыс: информатика, тарих
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Өткен тақырыпты қайталау, сұрақ – жауап ретінде
а) фронтальды сұрау.
1) Логарифм дегеніміз не?
2) Ондық логарифм дегеніміз не?
3) Натурал логарифм дегеніміз не?
ә) қасиеттерін жазайық.
1. қалай оқимыз? 2. lgх қалай атайды? 3. lne қалай атайды? 4. =
5. = 6. log(ху)= 7. = 8.= 9.=
6.Миға шабуыл. Оқушыларға ауызша тапсырма беріледі.
=5 =* =1,2 =2
7.Мағынаны ажырату (жұптасып оқу- жұмтасып талдау стратегиясы).Логарифмдер тарихына саяхат жасау.
Күрделі есептерді шығара отырып логарифмдер тарихына саяхат жасаймыз.
1–3 есптерді оқушылар тақтада орындайды.
1). ;
Логарифм грек тілінен аударғанда logos – сан және arithmos – қатынас деген сөздерінен туындайды да, сандардың қатынасы деп аударылады. Бұл терминді ғылымға енгізген Джон Непер.
2). ;
Негізі е болатын логарифмдерді енгізген Спейдел, ол lnx функциясына арналған кестені алғаш құрастырған. Көп кейін пайда болған натурал (табиғи) атауы сол логарифмнің табиғилығымен түсіндіріледі.
;
Достарыңызбен бөлісу: |