Сабақтың тақырыбы : «Қандай ғажап бұл ертегілер»



бет1/2
Дата25.12.2016
өлшемі163,2 Kb.
#4934
түріСабақ
  1   2
Бейнеу ауданы ,

Үстірт ММ-нің

Қазақ тілі және әдебиеті

Мұғалімі:Назарбаева Ұлмекен

5-сынып

I.Сабақтың тақырыбы:

«Қандай ғажап бұл ертегілер»

II. Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсат: Ауыз әдебиеті үлгілердінің бірі «Ертегілер» тақырыбын қорытындылау, білімділік дағды қалыптастыру.

Дамытушылық мақсат: Тапсырмалар берілу арқылы оқушыларды өз бетінше іздене білуге , зерек тапқыр болуға үйрету, еркін пікірлей алуға баулу.

Тарбиелік мақсат: Отанға сүйіспеншілігін ояту, атабабалардан қалған асыл мұраларды қадірлей білуге үйретіп бару ерлікті, батырлықты үлгі ету.

III. Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, Кеспе қағаздар, перфокарталар, сөзжұмбақтар, ертегі кейіпкерлерінің суреттері, қоржындағы асықтар, бүктеме, сандықша.

IV. Сабақтың түрі: Ойын, жарыс түріндегі қайталау, қорытындылау сабағы.

V. Сабақтың әдісі: Интерактивті (сұрақ-жауап, мәнерлеп айту, еркін пікірлеу) әдіс.

VI. Пәнаралық байланыс: Кәсіпке баулу, бейнелеу өнері.

VII. Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру
2.
Жаңа сабақ.
Мұғалім: - Балалар, қараңдаршы, алыстан, Алатаудың бөктерінен,
Қараудың беткейінен, ел асып, қыр асып келе
жатқан кім екен? Е, мынау ертегі кейіпкері ғой. Бұл-
қай ертегінің кейіпкері?
Балалар: - «Қырық өтіріктегі» Тазша бала ғой.


Мұғалім: - Тазшы бала бос келе жатқан жоқ, бізге не әкеле жатыр
екен?
Тазшы бала: - Мен бір ауыз шын сөз аралыстырмай қырық ауыз
өтірік өлең мен қырық ауыз өтірік әңгіме айтып,
еріккен ханды жеңіп, қазына – байлығының
жартысына ие болдым, сол қазынадан сендерге де ала

келдім.
Мұғалім: - Рахмет, тазша бала.
Міне, балалар, бұл алтын асық екен. Асық – ерте
замандардан бері қарай келе жатқан халқымыздың
ұлттық ойыны есептелетін асыл қазынасы. Асық
ойнау арқылы балалар өте зерек, шапшаң, мерген,
ұқыпты болуға үйреніп отырған.
«Бес асық» ойыны
Шарты: берілген сұраққа толық жауап беріп, тапсырманы
орындап отырған оқушы бір асыққа ие болады. Осылайша әр
оқушы бес асық алуға дейін ақылы.
Ойын 6 кезеңнен тұрады.
1. Сұрақ – жауап.
2. Суреттен кейіпкерді тану.
3. Біліміңді сынап көр.
4. Қанағатта берекет бар.
5. Ертегілер көрмесі.
6. Қорытынды.
1-Кезең.
Сұрақ – жауап.
1- сұрақ.
А) Ауыз әдебиеті бойынша өз түсінігіңді айт.
Б) Ауыз әдебиетінің түрлері.
2- сұрақ.
А) Ертегілер туралы өз түсінігіңді айт.
Б) Ертегілердің құрылысы қандай?
3- сұрақ.
А) Ертегілер қандай салаларға бөлінеді?
Б) Қиял- ғажайып ертегілерін атап айт.
4- сұрақ.
А) Мысал қандай шығарма? Оны ертегі деуге бола ма?
Б) Аллегория қандай көркемдегіш құрал?


«Толағай»

2-Кезең Сөзжұмбақтар: « Күн нұры»


3- Кезең

«Аңдардың қасиеттері»
1.
Аңғал,мейірімді қара күш иесі
2. Момын,жуас жануар

3. Қу,екі жүзді алдамшы.
4. Қара жүрек қатыгез,ашқарақ.


1

2

3

4


























































4 – кезең
Суреттен кейіпкерлерді тану.( Ертегіні мәнерлеп айту)



Каталог: 2016
2016 -> Дәріс №1 Тақырыбы: Саясаттану ғылым және оқу пәні ретінде
2016 -> ОҚУ Әдістемелік кешен пәН «Қазақ Әдебиетін жаңа технология бойынша оқыту әдістемесі» мамандық
2016 -> Жырымен елін қуантқан Т.Әбдірахманова – 95ж
2016 -> Қазақстанның ірі мемлекет қайраткері, ұлт жанашыры, ел қамқоры, халқымыздың біртуар перзенті
2016 -> Сабақтың тақырыбы Үш бақытым. Мұқағали Мақатаев Туған тілім. Дихан Әбілов Жалпы мақсаты
2016 -> «Алаштану негіздері» таңдау курсы Түсінік хат «Алаштану негіздері»
2016 -> Сабақтың атауы Н.Әлімқұлов Қоңырау Мақсаты
2016 -> Силлабус Пән: Педагогика тарихы Курс: 4 Мамандық: 5В010200 «Бастауышта оқытудың педагогикасы мен әдістемесі» Кредит саны: 2 Экзамен: 7 семестр Семей-2015 «Педагогика тарихы»
2016 -> Қазақстан республикасының білім және ғылым министрлігі


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет