Сыныбы: 8 сынып
Сабақтың тақырыбы: «Батыр Баян» поэмасындағы кейіпкерлер әлемі.
Мақсаты:
Білімділік: Батыр Баян поэмасын қорытындылау, шығармашылық жұмыс түрлерін жүргізу арқылы алған білім дағдыларын бағалау;
Дамытушылық: Әр оқушының өзіндік қиялына ерік бере отырып, өзінше ой түюге баулу, шығармашылық жұмыстар арқылы таным-түсініктерін дамыту.;
Тәрбиелік: Ақынның үздік туындысы Батыр Баян – поэмасы арқылы Отанын, туған жерін, халқын сүюге тәрбиелеу;
Сабақтың әдісі: Әңгімелесу, топтық жұмыс,сұрақ-жауап,проблемалық сұрақтар, сын тұрғысынан ойлау.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі,тарих
Сабақтың көрнекілігі: портрет,оқулық, слайдтар,интерактивті тақта.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасы.
Жаңа сабақ.
Ой шақыру
Еркін жауап кестесі
Шығармашылық жұмыс
Қорытынды.
Үйге тапсырма беру
Бағалау
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпты үш топқа бөлу.Оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалау. Сабаққа деген қызығушылықтарын ояту.
Үй тапсырмасын оқушылардың ізденісімен дайындалып келген реферат жұмыстарын қорғатудан және өтілген поэманың мазмұнын айтқызудан бастайды:
І топ- Мағжан Жұмабаевтың өмірі мен қызметі, шығармашылығы.
ІІ-топ- Батыр Баян туралы деректер
ІІІ-топ- «Батыр Баян» поэмасының мазмұнын қысқаша айтқызамын.
Жаңа сабаққа көшу.
Мұғалімнің кіріспе сөзі:
-Балалар,мен бүгін сендердің жауаптарыңды тыңдап, сендердің поэманың мазмұнын толығымен меңгергендеріңді көрдім. Енді осы поэма төңірегінде ой бөлісуге шақырамын.
Ой шақыру
-«Батыр Баян» поэмасындағы оқиға сені қандай іс-әрекетімен ойландырады?
-«Батыр Баян» поэмасына деген қазіргі уақытпен қарағандағы сенің көзқарасың?
- «Батыр Баян» поэмасында қандай кейіпкерлермен таныс болдыңыздар?
Абылай хан
Батыр Баян
Ноян
Қалмақ қызы
Қанай би
Батыр Баянның жолдасы Жанатай
( Слайдтан кейіпкерлеріне құрылған кластерді көрсету керек. Топтарға тапсырмалар беріледі)
І топ Баянға мінездеме беру
Шығарманың аты
|
Авторы
|
Кейіпкер
|
Іс-әрекеті
|
Адами қасиеттері
|
«Батыр Баян» поэмасы
|
М.Жұмабаев
|
Батыр Баян
|
1.Баян- қандай шайқастарда да елінің тәуелсіздігі жолында ерлік көрсеткен батыр.
2.Өзінің кешірімсіз іс-әректетіне өкінеді.
3.Ел намысы үшін інісін өлімге қияды.
4. Қалмақтардың арам пиғылына алданғандарын өзіне намыс көріп,жауға аттанып, қаза болады.
5. Жолдасына демеу боламын деп, өзін өлімнің аузына апарып салады.
6. Сүйе тұра сабырлықпен қызды қарындасы ретінде ұстайды.
|
1.Батыр.
2.Жаны таза.
3.Ізгілігі мол.
4.Намысшыл.
5.Азаматтық қасиеті жоғары.
6.Сабырлы.
7.Елі үшін жанын қиған.
8. Достарына адал.
|
ІІ топ Ноянға мінездеме беру
Шығарманың аты
|
Авторы
|
Кейіпкер
|
Іс-әрекеті
|
Адами қасиеттері
|
«Батыр Баян»поэмасы
|
М.Жұмабаев
|
Ноян
|
1.Ноян қанша батыр болса да, қыздың сөзіне бас иеді.
2. «Көкелеп» ағасының алдында ажалдан қорықпай тұрады.
3.Махаббаттың азабын шегеді.
4.Отанын тастап, қалмақ еліне бет алады.
|
1.Батыр.
2.Кішіпейіл.
3.Батыл.
2.Махаббатына берік.
3.Бауырын сыйлай алады.
|
ІІІ топ Толқыншашқа мінездеме беру
Шығарманың аты
|
Авторы
|
Кейіпкер
|
Іс-әрекеті
|
Адами қасиеттері
|
«Батыр Баян»поэмасы
|
М.Жұмабаев
|
Қалмақ қызы Толқыншаш
|
1.Сөз салмақ болған Баянды "ағатайлап" жүріп, өзіне қарындас ретінде қарауға мәжбүр етеді.
2.Түпкі ойында туған жұрты, ата-анасы жатыр.
3.Алаштың аруы боп кетсе де, жанымен өз жұртынан айырылмаған,
4.Жас Ноянды өз дегеніне көндіреді. Ноян қанша батыр болса да, қыздың сөзіне бас иеді.
|
1. Қайсар.
2. Ақылды.
3.Туған еліне деген махаббаты шексіз.
4.Анасына берген сертіне берік.
5.Өжет.
6. Рухы биік.
7.Махаббатына адал.
|
Оқулықпен жұмыс жүргізу
Поэмадан Абылай хан,Қанай би, батыр Баянның жолдасы Жанатай туралы сөз қозғалған жерлерді таптырып оқыту керек.
І топ- Абылай хан
ІІ- Қанай би
ІІІ- Батыр Баянның жолдасы Жанатай
Оқушыларға қосымша шығармашылық жұмыс түрлерін ұсынамын, олар өздері қалауларымен жауап береді.
Ноян мен қалмақ қызын венн диаграммасын салу;
Батыр поэмасын композициялық құрылысына талдау.
Поэманың көркемдік ерекшелігін анықтау
(Жауаптары төмендегідей мазмұнда болуы керек)
Сабақты бекіту:
Мұғалмнің қорытынды сөзі:
Елдің мүддесі Баян үшін қымбат болды. Халқының тағдыры жау табанына басылмауы жолында жан аямай күрескен Баян батыр - ерліктің, отаншылдықтың үлгісі.
Осындай батырларымыздың ,ұрпақтары, сендер еліміздің дамуына , өркендеуіне үлкен үлес қосуға дайын болыңдар. Білектің күшімен, найзаның ұшымен батырларымыз қорғап қалған жеріміз бен елімізге білімдеріңнің күштілігімен қызмет жасауды сендерден күтемін..Елімізде бейбіт күн мәңгілік болсын деген тілекпен сабақты аяқтаймын.
Үйге тапсырма: Шағын эссе жазу
«Мен егер ........... болсам »
«Батыр елі үшін туады, елі үшін өледі»
«Баян – отты, намысқой ер».
Бағалау
Астана қаласы №49 орта мектеп
Қазақ тілі мен әдебиеті онкүндігінде
өткізілген ашық сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: «Батыр Баян» поэмасындағы кейіпкерлер әлемі.
Өткізетін: Жүзбаева Б.С.
2010-2011 оқу жылы
Достарыңызбен бөлісу: |