Сабақтың тақырыбы : «Федя» Өтебай Қанахин Сабақтың мақсаты : Мәтіннің мазмұнын түсіну арқылы идеясын ашуға



Дата09.12.2016
өлшемі53,51 Kb.
#3529
түріСабақ
4-сынып Әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы : «Федя» Өтебай Қанахин

Сабақтың мақсаты : Мәтіннің мазмұнын түсіну арқылы идеясын ашуға,

өмірмен байланыстыра білуге үйрету.

Күтілетін нәтиже: Мәтіннің мазмұнын ашады,топта жұмыс жасау қабілеттерін арттыра отырып, сыни тұрғыда ойлап, мәтіндегі болған жайды жан – жақты бағалайды. Өзара бір- біріне баға бере білуге үйренеді.

Сабақтың әдісі: топтық жұмыс,автор орындығы, кейіпкердің маршурытын жасау,кері әсер парағы, ребус шешу,топтастыру әдісі.

Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:


  1. Құралдар: Интерактивті тақта,музыка, компьютер, А3 форматты қағаз, маркер, стикер.

  2. Көрнекіліктер: слайды көрсетілімдер,суреттер, қима қағаздар, мәтіндік тапсырмалар.


Сабақтың барасы:


Сабақтың барысы:

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

І.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Керекті құрал жабдықтарын әзірлетемін.

Сабаққа керекті құралдарын әзірлеп, дайындайды.

-Қонақтармен сәлемдесу.

Орындарынан тұрғызамын.

Өлең жолдары арқылы сәлемдестіремін.

Қызығушылықты ояту сатысы. Психологиялық ахуалды орнату.

Оқушыларды « түстер» арқылы топқа бөлемін.Топ ережесін еске түсіремін. «Қызыл» түстер «ақылдылар» тобы, «көк»түстер «білімділер»тобы, «сарғыш» түстер «дарындылар»тобы, «жасыл» түстер «ойшылдар» тобы болып 4 топқа бөлемін.

Оқушылар түстерді таңдау арқылы, 5 оқушыдан 4 топқа бөлінеді. «Жыланша әдісі арқылы бір – бірінің қолынан ұстап, жақсы тілектерін айтады.

Үйренуге берілген тапсырманы

сұрау.( Білім)

1. Мәтінде не туралы айтылған ?

2. Айға алғашқы сапар қалай болды?

3. Бұл хикая қандай қазақ ертегісіне ұқсайды? Неліктен,салыстырамыз, ойымызды дәлелдейміз. (Анализ,синтез )

4. Хикаяның ең күлдіргі сәтін әңгімелейміз. Мюнхаузен не істеді? Ол қайда барды? Ол қайтті? Балтасын қалай тапты? Ол не себепті жылап жебергісі келді? Ол айда қалмау үшін не істеді, қандай іс-әрекет жасады?



Сұраққа жауап береді.

Өз ойларынан құрастырып, жазып келген өтірік әңгімелерін «автор» орындығында отырып оқиды. Топпен ақылдаса отырып,ең таңдаулысын автор орындығына ұсынады..



ІІІ. Жаңа сабаққа дайындық.

Қызығушылықты ояту. Сергіту сәті


Жаңа сабақтың алдында өлең жолдар арқылы сергітіп, демалдырып аламын.Ребусты шештіремін.Ребусты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашып аламын.

Оқушылар өлең жолдары арқылы өздерін жаңа сабаққа дайындап алады.

Ребусты шешеді.Ребустың шешімін интерактивті тақтаға жазады. Жаңа сабақтың тақырыбын оқиды.



Жаңа білімді меңгерту.(Түсіну).

Өтебай Қанахинның «Федия»атты мәтіні мен таныстырып,автордың өмірбаянын айтамын.

Оқушылар жаңа сабақтың авторы ның өмірбаяны мен және сабақтың тақырыбын дәптерлеріне жазады. Тағы қосымша автор туралы не білетіндерін сұрап шығамын.

Мағынаны тану. Миға шабуыл. (Қолдану).

-Мәтін неліктен «Федя» деп аталды деп ойлайсыңдар? Сендердің ойларыңша Федя қандай бала деп, ойлап отырсыңдар? Мәтінде Федя туралы не айтылуы мүмкін?Федяның іс-әрекеттері қандай жағдайларда көрінуі мүмкін? Немесе немен байланысты болады?

Оқушылар сұраққа топпен ақылдаса отырып, жауап береді. Жауаптарын дәптерлеріне түртіп, жазып отырады.

Мәтінмен жұмыс. Мәтінде берілген кейіпкерлерді рөлге бөліп сомдау.(Талдау).

Мәтінді әр топқа беремін. Берілген мәтін бойынша топтағы оқушылар бірігіп, ақылдаса отырып, кейіпкерлердің рөлдерін сомдауға тапсырма беремін.

Мәтінді оқып, кейіпкердің рөліне еніп сомдайды. Қысқаша көрініс көрсетеді.Қалған топтың оқушылары сұрақ, ұсыныс,пікірлерін дайындап отырады.

Дәптермен жұмыс

Оқушылардан мәтінде берілген сөздіктердің мағынасын сұраймын.

Оқушылар сөздікте берілген сөздердің мағынасын интерактивті тақтаға жазады.Қалғандары сол сөздерді дәптерлеріне жазып алады.

Сергіту сәті

Оқушылар бойларын сергітіп алу үшін, қыздарға бөлек, ұлдарға бөлек сергіту сәтін жасатамын.

Қыздар да ұлдар да өлең жолдарын айту арқылы өздерінің қимыл-қозғалыстарын жасайды.

Мәтіндегі басты кейіпкердің маршурытын жасау.

Оқушыларға мәтіндегі басты кейіпкер Федяның жүрген жолының маршурытын суретке бейнелеп салуға тапсырма беремін.

Оқушылар бірігіп, ақылдасып, кеңесе отырып,А3форматты қағазға Федияның маршурытын суреттеп салады.Салған маршурытын тақтаға шығып,жасаған жұмыстарын іліп қорғайды.

IV.Жаңа сабаққа ойтолғаныс.

(Синтез)

-Деревня балаларының арасында қандай оқиға болды?

-Сен үшін әңгіменің тосын жаңалығы не болды?

-Шоқан Уәлиханов кім?(Ш.Уәлихановтың суретін көрсетіп таныстырамын).

-Федяның бойындағы жақсы қасиеттерді ата?

-Кім мәтіннен пейзажды тауып оқиды?

-Мәтіндегі кейіпкерлердің қылықтарын өмірмен байланыстырып әңгімелетемін.



Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Қосымша Шоқан уәлихановпен және Феодр Михайлович Достоевскиймен танысады. Федяның жақсы қасиетін топтастырып жазады.

V.Үйренуге тапсырма беру.

-Мәтінді түсініп оқып, мазмұнын айтуға дайындалып келу. Қосымша тапсырма: үйден мектепке дейінгі өз маршурытын суреттеп салып, қорғауға дайындалып келу.


-Мәтінді түсініп оқиды,мазмұнын айтады. Өзінің маршурытын жасап, үйренеді.


VI. Оқушы әрекетін және сабақты бағалау. Балдық жүйемен бағалау.

Оқушылардың алдына бағалау критерийлерін кесте құрып әр топқа беремін. Оқушыларға смаиликтер бойынша, жиынтық бағасын қоямын.

Топтың көшбасшысы бағалайды. Топтағы оқушылар бірлесіп, ақылдаса отырып, көшбасшының пікірімен келісе отырып, жалпы ұпай санын есептеп шығарады.

VII. Рефлексия. Кері әсер парағы.

    1. Бүгін мен не үйрендім?

    2. Маған не ұнады/ұнамады?

    3. Жаңа сабақ бойынша сұрақ немесе пікірің...




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет