Сабақтың тақырыбы : Жалғаулар жарысы



Дата09.08.2017
өлшемі59,96 Kb.
#23184
түріСабақ
5 сынып

Сабақтың тақырыбы : Жалғаулар жарысы

Сабақтың мақсаты : Оқушылардың көптік жалғаук , септік жалғау , жіктік жалғау , тәуелдік жалғау бойынша алған білімдерін тиянақтау және өткен лексикалық тақырыптарды қаншалықты меңгергенін пысықтау .

Сабақтың міндеттері :

Білімділік : жалғау түрлерін сөздерге дұрыс жалғай білуге үйрету

Дамытушылық: ауызша, жазбаша жаттығулар жүргізе отырып ,оқушылардың сауаттылығын , тілін дамыту , логикалық ойлау және сөздік қорын молайту.

Тәрбиелік : қазақша сөздерді , сөйлемді дұрыс , таза айтуға тәрбиелей отырып оқушыларды әдемілікке , ұқыптылыққа шақыру.

Сабақтың түрі : сайыс сабағы

Сабақтың әдісі: Түсіндіру , аудару , оқу , сұрақ –жауап , топпен жұмыс , әңгімелеу,

Сабақтың көрнекілігі : кеспе қағаз , суреттер, тірек сызба жасау ,үлестірме жетондар.

Сабақтың барысы :

1. Ұйымдастыру кезеңі : А)Оқушылармен сәлемдесу , әнұранын айту .

Ә ) Сабаққа назарын аудару

Б) Үй жұмысын тексеру

В) Жаңа сабақ өту



2. Сабақтың мақсатын айту .

Мұғалім сабақтың брысын айтып , сабақ кезеңдерімен таныстырып шығады



3.Үй тапсырмасын тексеру . Мұғалім оқушылардың сабаққа дайындығын , үй жұмысын , тексереді .

Жалғау түрлерін тір рерт еске түсіріп қайталайды. Оқушылар берілген сөөздерді септеп , жіктеп , көптеп көрсетеді.



Мұғалімнің сөзі :

Оқушылар бүгін біздің сабағымыз сайыс сабағы болғандыұтан сыныпты төрт топқа бөлеміз . Топты аттары :



  1. Топ Көптік жалғау

2-топ Септік жалғау

3-топ Тәуелдік жалғау

4- топ Жіктік жалғнау

Сабақ кезеңдері : .



Топ

1-кезең

2-кезең

3-кезең

4-кезең

5-кезең




Мәтінді аудару

Жалғауларды

табу


Мәтінге

сұрақ қою



Кеспе қағаз

бойынша жұмыс



Сен мақал білесің бе ?

К.ж

С.ж


Т.ж

Ж.ж

















Мұғалімнің сөзі :

- Оқушылар сабақ кезеңдерімен таныстық жарысымызды бастайық .



1 Кезең . Ауызша жұмыс . Әртопқа түрлі мәтін беріледі . Әр топ мәтінді оқып аударады .

Көпттік жалғау .

Алматы қаласы .

Алматы -Қазақстандағы сұлу әсем қала . Алматыда университеттер , колледждер , гимназиялар ,

Мектептер, балабақшалар , театрлар, кино театрлар , филормониялар бар.

Қалада көп қабатты үйлер, мұражайлар, мәдениет, са рапйлар, әмбебап дүкендер көп .

Қаланың көшелері түзу және кең .

Септік жалғау .

Менің досым .

Менің досым бар. Оның аты-Нұрлан .Жасы он үште. Ол- бесінші сыныпта оқиды . Нұланның Ата – анасы - дәрігерлер . Нұрланның ағасы және қарындасы бар. Оның ағасы - студент . Қарындасы мектепте оқиды. Нұрланның үйі мектепке жақын . НҰрланның бөлмесі кең және таза .



Тәуелдік жалғау .

Менің Қазақстаным

Мен Қазқстанда тұрамын . Қазақстан - менің Отаным . Біздің еліміз тәелсіз мемлекет . Қаақақстанның қалалары көп . Қазақстанның табиғаты әдемі . Қазақстанның жері бай. Қазақстанда жануарлар , өсімдіктер мен құстар көп. Астана -Қазақстанның бас қаласы .



Жіктік жалғау .

Мен ұқыпты баламын

Менің атым -атым Арман. Мен бесінші сыныпта оқимын . Біздің сыныпта жиырма бес оқушы бар. Мен Сабақты жақсы оқимын . Сабақта тыныш отырамын , жаңа сабақты тыңдаймын . Кешке үй жұмысынОрындаймын . Үй жұмысын орындауға анам , ағам көмек береді . Сабаққа оқу құралдарымды ұмытпай апарамын .



2-кезең . Дәптермен жұмыс . Мәтінен жалғауларды табу .

Әр топ мәтінен өз жалғауларын тауып , жалғауларды белгіле , дәптерлеріне жазады .



Көптік жалғау .

Университеттер , колледждер, гимназиялар, мектептер, балабақшалар, театрелер, кинотеатрлар , филормониялар, үйлер, мұражайлар, мәдениет, сатайлары



Септік жалғау .

Нұрланның , мектепте , тмектепке , сыныпта



Тәуелдік жалғау .

Отаным, Қазақстаным, қаласы,



Жіктік жалғау.

Оқимын, отырамын , орындаймын, саламын.



З – кезең . Ауызша жұмыс .

Әр топ берілген мәтіндеріне сұрақ қояды.



4- кезең. Әр оқушыға кеспе қағаздар беріледі , жалғауларды жалғап толтырып беру.

Зат есім


Көптік жалғау


Септік жалғау


Тәуелдік жалғау


Жіктік жалғау

Биші

Тілші

Ғалым

Бүркіт

Үй

Қыз

Ұл




1

2

3

4

5

6

7







5-кезең .

Сен мақал білесің бе? Тақтаға мақал мәтелдің сөздері жалғаусыз жазылып тұрады . Мақалдың Сөздеріне жалғауы жоқ , оқушылар дұрыс жалғауды жазу керек .

Отан - от......... да ыстық . ( -тан)

Жалқау ..... жаны тәтті , ( -дың )

Еңбек.......... наны тәтті (-тің)

Ел ел.......... бәрі жақсы . (-ДІҢ)

Өз ел................ бәрінен жақсы .(--дің)

Ер.......... атын еңбек шығарар .( ДІҢ )

Оқу ине........... құдық қазғандай . (-мен)

Дос сыртың........... мақтар , (-НАН)

Дұшпан көзіңе мақтар.

Ер елің ............. , гүл жерін ............ . ( -ДЕ)



Сабақты бекіту : Әр топты алған балдарды бойынша қортыгдылап , қай топтың жеңіске

жеткенін анықтау . Әр топтың оқушыларының жинағын жетондарына қарап оларды бағалау .



Сау болыңыздар, сабақ аяқталды .
Каталог: uploads -> doc -> 07e2
doc -> Ғарыш әлеміне саяхат
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
07e2 -> Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының мерекелері мен ұлттық ойындары


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет