Сабақтың тақырыбы : Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты



Дата14.12.2022
өлшемі34,92 Kb.
#162644
түріСабақ
Байланысты:
5.12 Алг


Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Теңдеулерді шешу

Мектеп: №19 ЖББМ

Мұғалімнің аты-жөні: Құдайберген Динара

Күні: 5.12.2022жыл

Сынып: 8 «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:




Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

8.2.2.5
түріндегі теңдеулерді шешу;

Сабақтың мақсаты:




Ойлау дағдыларының деңгейі:

Қолдану



Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
3 мин

7 мин


Ұйымдастыру кезеңі.
-оқушылармен амандасу;
-жоқ оқушыларды белгілеу;
-сынып тазалығын қадағалау;

Үй жұмысын тексеру


Дәптерлерін қарап, жауапты айтып, тексеріп шығу
«Санау» әдісімен 3 топқа бөлу.

Кезекші оқушы тақтаны сүртеді, сынып басшысы (староста)
жауап береді.

Мадақтау әдісі

Оқулық, Интерактивті тақта

32 мин



Өткен сабақ материалдары бойынша сұрақтар:
«Миға шабуыл» тәсілі арқылы жүргізіледі.

1-топқа:


  1. Квадрат теңдеу деген не?

  2. Мысал келтір

  3. қандай теңдеу, шешу жолы

2-топқа:

  1. Келтірілген квадрат теңдеу деген не?

  2. Мысал келтір.

  3. қандай теңдеу, шешу жолы

3-топқа:

  1. Толымсыз квадрат теңдеу деген не?

  2. Мысал келтір.

  3. қандай теңдеу, шешу жолы

2. Квадрат теңдеу дегеніміз не?
Жауабы: ах2+bx+c=0 түрінде берілген теңдеу квадрат теңдеу деп аталады.
3. Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не?
Жауабы: b мен c нөлге тең болатын дербес жағдайлардағы квадрат теңдеу толымсыз квадрат теңдеу деп аталады.
Толымсыз квадрат теңдеулер былай жазылады:
1) ах2+bх=0 (мұндағы с=0);
2) ах2+с=0 (мұндағы b=0);
3) ах2=0 (мұндағы b=0, с=0).
4. Квадрат теңдеудің түрлерін ата?
Жауабы: Толымды квадрат теңдеу, толымсыз квадрат теңдеу, келтірілген квадрат теңдеу.
5. Толымды квадрат теңдеу дегеніміз не?
Жауабы: Егер (1) теңдеудегі b≠0 және c≠0 болса, онда ол толымды квадрат теңдеу деп аталады. Мысалы: х2-2x-1=0, 3х2-8x+5=0, 2,1х2+102,3x+0,8=0.
6. Квадрат үшмүше дегеніміз не?
Жауабы: ах2+bx+c түрінде берілген теңдеу квадрат үшмүше деп аталады.
Өткен сабақты қорытындылау, түсіндірме ақпараттарды қайталап шығу

Алдымен х2+px+q келтірілген квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктейік. Бұдан былай х2+px+q=0 квадрат теңдеуінің түбірлерін х2+px+q квадрат үшмүшесінің түбірлері деп атаймыз. Бұл квадрат үшмүшенің түбірлері х2+px+q=0 теңдеуінің түбірлерімен бірдей болғандықтан, -(х1+x2)=p, х1∙x2=q теңдіктері орындалады. Сонда


х2+px+q=х2-(х1+x2)х+х1∙x22-х1х+х1x2=х(х-х1)-х2(х-х1)=(х-х1)(х-х2)теңдігін аламыз. Сонымен, егер х1 және х2 сандары х2+px+q квадрат үшмүшесінің түбірлері болса, онда х2+px+q=(х-х1)(х-х2) теңдігі орындалады.
Ал жалпы жағдайда, 2+bx+c квадрат үшмүшесінің түбірлері2+bx+c=0 теңдеуінің немесе теңдеуінің түбірлерімен бірдей болады. Егер оның түбірлері х1,x2 болса, онда жоғарыдағы көрсетілгендей теңдігі орындалады. Сондықтан Сонымен, егер х1 және x2 сандары 2+bx+c квадрат үшмүшесінің түбірлері болса, онда aх2+bx+c=а(х-х1)(х-х2) теңдігі орындалады.
1-мысал. х2-6x+8 квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктейік. Оның түбірлері: х1=2, х2=4 болғандықтан, х2-6x+8=(х-2)(х-4) теңдігін аламыз.
2-мысал.2-x-6 квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктейік. Оның түбірлері: х1=-1,5;х2=2болғандықтан, 2х2-x-6=2(х-(-1,5))(х-2)=2(х+1,5)
(х-2)=(2х+3)(х-2) теңдігі орындалады.
Виет теоремасы: Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен алынған екінші коэффициентке, ал көбейтінділері бос мүшеге тең.
Мысалы:5х 2- 48х - 20=0, х12 = және х1/*х2 =
ах2+вх+с=0 -нің екі жағын да а-ға бөлсек
-келтірілген квадрат теңдеуін аламыз.
х2+рх+q=0 (1) - келтірілген квадрат теңдеу
1-тапсырма
Тақтамен жұмыс
Кез келген оқушыны тақтаға шығару

X2-5x+4=0 -1;-4


X2+5x+4=0 -1;4
X2-3x-4=0 1;4
X2+3x-4=0 1;-4

Оқулықпен жұмыс.


Әр есептің жауабын таңдау.

  • А) х2 – 2х – 35 = 0 1) х1= 1, х2= 7

  • Ә) х2 + 4х + 3 = 2) х1= -11, х2= 1

  • Б) х2 – 8х + 7 = 0 3) х1= -1, х2= -3

В) х2 + 10х – 11 = 0 4) х1= -5, х2=
Топтық жұмыс Тест
«1. 12х2+3х=0
a) 0 және -1/4 b) 0 және 1/4 c) 3 және 4 d) -3 және -4 e) 3 және -4
2. 7х2-9х+2=0
a) 2/7 және 1 b) 1 және 1/4 c) 1 және -2/7 d) -1 және -2/7 e) -1 және 2/7
3. (х+4)2=4х2+5
a) -1 және 11/3 b) -1 және -11 c) 11/3 және -2 d) 3 және -2 e) -11 және 1
4.
a) -3 және 2 b) 2 c) -3 d) шешімі жоқ e) -2 және 3
5. 2х(5х-7)=2х2-5
a) 1/2 және 5/4 b) -1/2 және -5/4 c) -1/2 және 5/4 d) 1/2 және -5/4 e) түбірі жоқ
Кестенің бос тор көздерін толтырыңдар.

Оқытудың ұйымдастыру тұрі жеке- жеке, тексеру 

интерактивтік тақтада


Теңдеу


p


q


x1


x2


X2 +px+6=0 





6


-2





X2 +px+6=0





6


3





X2 +3x+q=0


3





4





X2 +px+15=0





15


5





X2 +px-8=0







-2


4


X2 -3x+q=0








-1






Кітаппен жұмыс. №2.63 есеп
Wordwall бағдарламасы арқылы кез келген оқушы таңдалып, тақтаға есеп шығарады.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады

Жаңа тақырыпты түсінеді.

Тақтаға есеп шығарады.


Мадақтау әдісі

Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


ҚБ: 3 балл.
ҚБ: 3 балл.

Оқулық, дәптер
Интерактивті тақта, слайд

Үлестірмелі қағаздар


Тақта, бор


Оқулық, дәптер

Сабақтың соңы
3 мин

Кері байланыс «БББ» әдісі бойынша
Білемін Білгім келеді Білдім
Рефлексия ретінде оқушыларға қорытынды сұрақтар қояды.
Сабақ барысында қандай қиындықтар болды?
Сабақ өту кезінде не жетіспеді?
Оқушыларды бағалау.


Үй тапсырмасы: №

Рефлексия жасайды.
Үй тапсырмасын жазып алады.

ҚБ қойылады. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Дәптер


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет