Сабақтың тақырыбы : Сурет салу және бояу, фотомонтаж, фотосуреттерді өңдеу және баспаға даярлау коллаж,әсерлерді пайдалану



Дата08.09.2017
өлшемі119,79 Kb.
#30541
түріСабақ
Маңғыстау облысы

Бейнеу ауданы

Атамекен орта мектебінің информатика пәні мұғалімі

Авезова Бибихадиша Калдурдыевна

Сабақтың тақырыбы: Сурет салу және бояу, фотомонтаж, фотосуреттерді өңдеу және баспаға даярлау коллаж ,әсерлерді пайдалану
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға бетперде қабатын қолдануға және фотомонтаж жасауды үйрету.
Білімділігі: бетперде қабаты не үшін арналғанын; қандай жағжайда жылдам бетпердесі қолданылатындығын үйрету
Тәрбиелігі: логикалық ойлау, сөйлеу қабілетін дамыту.
Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты түсіндіру сабағы
Сабақтың өту әдісі: сөйлесу, сөздік, көрнекі, практикалық
Сабақтың көрнекілігі: компьютер, топтама, тест тапсырма
Сабақтың барысы:
А)Ұйымдастыру кезеңі
Б) Сабақ сұрау
В) Бағалау
Г) Жаңа сабақ
Д)Бекіту
Е) Үйге тапсырма
Ж) Қорытынды



Фотомонтаж дегеніміз - түрлі фотосуреттердің бөліктерінен құралған кескінді жасау үдерісі мен нәтижесі.

Егер сендер фотомонтажды механикалық әдіспен орындасаңдар, онда фотосуреттен жеке бөліктерін қиып алып, бір-біріне үйлестіріп, оны жаңа бетке желімдейтін едіңдер. Мұндай әдісті және оның қолдану нәтижесін коллаж деп атайды. Қткен сабақтағы тәжірибелі жұмыстарың коллажды жасаудың мысалы бола алады. Басқа нұсқасы: әртүрлі бірнеше негативтің фотосуреттерін басып шығарғанда фотомонтаж жасау , ол - тегі қабаттармен жұмыс істеуге ұқсайды.

Компьютерлік фотомонтаж үдерісі кезінде жеке бөліктердің масштабтарын түзету және олардың кескіндегі қатынасы, түстер мен ашықтықты таңдау ең күрделісі болып саналады. Сапасыз монтаждалған кескінде құрылған бөліктердің шеттері, ашықтық пен мен бөліктердің контрастылығындағы айырмашылық көрініп тұрады.

Монтаж кезінде әрқайсысы жеке қабатта орналасқан кекіннің көптеген үзінділері қолданылады.

Қабаттар сұхбатында қолжетімді бұйрықтарды басқа Файл → Қабат сияқты ашу бұйрығына қолданып, кескіннен қабат жасауға болады.

Қабатқа мағыналы атау беру мүмкіндігін шектемеңдер. Ол алдағы уақытта сендерге қабаттарда шатасып кетпеуге керек болады.

Жұмыс істеуге ыңғайлы мүмкіндіктері үлкен ерекшелеу құралдарының саны жеткілікті болғанына қарамастан, GIMP-те ерекшелеудің басқа ыңғайлы құралдары қарастырылған.

Қабат бетпердесі қарапайым бетперде сияқты, кескінді немесе оның бөлігін оның бөлігін жасыруға мүмкіндік береді. Бетпердені қолдану кескіннің бөлігін қалғандарына тимей-ақ жоюға көмектеседі.

Бетпердені қолдану кезінде ерекшелеу Ерекешелеу құралымен емес, сурет салу құралымен жүзеге асады. Бетперде сұр түспен кодталатындықтан, ақ бетпердеде қара түспен сурет ауданын түссіз етеді. Фонды ауыстыру үшін бетпердені қолдану мысалын қарастырайық.


  1. Фонын өзгерту қажет кескінді ашыңдар.

  2. Жаңа қабат жасаңдар, оның градиетті құюын орындап, төменге түсіріңдер.

  3. Жоғарғы қабатқа қабат бетпердесін қосыңдар: қабаттың контекстік мәзіріндегі Қабаттар сұхбатында Қабат бетпердесін қосу бұйрығын таңдаңдар. Бетпердені қабаттың пиктограммасының жанынан көрсетіңдер.

  4. Қара түстің жұмсақ қылқаламын алып, сурет салуды бастаңдар.

  5. Егер нәтижесі сендерді қанағаттандырса, онда қабаттардың контекстік мәзірінен Қабат бетпердесін қолдану бұйрығын таңдаңдар.

Жылдам бетперде күрделі ерекшелеуді жасауға мүмкіндік береді және мысалы, фотосурет үшін жиектеме жасағанда жиі қолданылады.

Жылдам бетперде режіміне әртүрлі әдістермен өтуге болады: терезенің сол жақ төменгі бұрышындағы батырмасын шерту, Ерекшлеу → Жылдам бетпердені қосу бұйрығын таңдау немесе Shift+Q пернелерін басу арқылы .



Жылдам бетпердені Арналар сұхбатында көруге және редакциялауға болады. Сол жерде оны батырмасын шерту арқылы өшіруге болады.

Егер кескінде белсенді ерекшелеу болмаса, онда жылдам бетперде барлық кескіндерге қолданылады.

Фотосуреттің айналасына жиектеме жасау үшін келесі төмендегі орындалған:


  1. Тік бұрышты ерекшелеу жасалды және төңкерілді.

  2. Жылдам бетперде режіміне өту орындалады.

  3. Сүзгілер → Бұрмалану → Толқындар бұйрығы орындалады.

  4. Жылдам бетперде режімі өшірілген ьсоң ерекшелеу құюы орындалды.



V. Сабақты бекіту.

Таңдалған деңгейі бойынша тәжірибелік жұмысты компьютерде орындау



VІ. Қорытындылау.

Тәжірибелік жұмыстың орындалуын тексеру, жұмыс барысында туындаған сұрақтарды талдау, шешу жолдарын ұсыну, оқушылар білімін бағалау



VІІ. Үй тапсырмасы
§17, сұрақтарға жауап беру, тәжірибелік жұмысты аяқтау.
Каталог: uploads -> doc -> 04cd
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
04cd -> 4сынып Қазақ тілі Мәтін 1-нұсқа Тақырып дегеніміз не?
04cd -> Сабақтың тақырыбы: Орхон ескерткіштері. Күлтегін. Сабақтың мақсаты
04cd -> Амангелді жалпы орта білім беру мектебі Ашық сабақтың тақырыбы
04cd -> Cыныбы Уақыты


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет