Буркитова Акгуль Табылановна
Тарих пәнінің мұғалімі
Маңғыстау облысы Қарақия ауданы №4 орта мектебі
Қазақстан тарихы
|
Күні 19.11.2014 жыл
|
11 сынып
|
Сабақтың тақырыбы
|
§14. Алашорда және Түркістан автономиялары
|
Мақсаты
|
Түркістан автономиясының құрылуы және «Туркестани мухтариат» , ІІ Жалпы қазақ съезі,Алаш үкіметінің құрылуы, «Алаш» автономиясы және «Алашорда Халық кеңесі жайлы жаңа ұғымдармен таныстыру, автономиялардың айырмашылықтары , арасындағы байланыстары , олардың тарихи манызы туралы түсініктер қалыптастыра отырып, оқушылардың есте сақтау қабілеттерін дамыту және патриоттық тәрбие беру.
|
Жұмыс нәтижесі
|
Алашорда және Түркістан автономиялары туралы түсініктер қалыптасады. Ақпарат көздерін білім алуда пайдалануды, өз пікірлерін білдіруді,АКТ- ны қолдана білуді, алған білімдерін күнделікті өмірмен байланыстыра білуді үйренеді, қосымша деректермен жұмыс жасауды үйренеді, ғылыми көзқарасы қалыптасады , пікірлерін айта алады,өзіндік ойын ортақ пікірге келтіріп отырады, көпшілікте өзін-өзі реттейді.
|
Сілтеме
|
Қазақстан тарихы : Аса маңызды кезеңдері мен ғылыми мәселелері 11-сынып(қоғ-гум)./М.Қойгелдиев,Ә. Төлеубаев, Ж.Қасымбаев.Алматы :Мектеп, 2011жыл. 83-87 беттер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Формативтік бағалау, өзін-өзі бағалауға ықпал ету. Жаңа әдіс – тәсілдер. Сын тұрғысынан ойлау. АКТ слайдтар
|
Ресурстар
|
Постер, оқулық, слайд, мұғалімге арналған нұсқаулық, АКТ, стикерлер,
|
Сабақтың өтілетін уақыты
|
45 минут
|
Сабақ жоспары
|
Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою
Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша
Рефлексия
Үйге тапсырма
|
Ойлауды Блум
бойынша жіктеу
|
Мақсат
|
Тапсырма түрі.
Түрткілер.
|
Нәтиже
|
Бағалау
|
критерийлер
|
дескриптор
|
Ұпай
|
Жиынтық баға
|
Білу
|
Үй тапсырмасын сұрау
Қызығушылығын ояту.
|
Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру үшін «Шашу» әдісін пайдаланып, 2 топқа бөлемін. Тесттің түрлері арқылы үй тапсырмасын сұрау.
І.Сәйкестендіру тесті
Қазан төңкерісі . Қазақстанда Кеңес үкіметінің орнауы
Қала атауы
|
Уақыты
|
Орнаған жолы
|
Перовск
|
1917 жылы 30 қазан
|
Бейбіт жолмен
|
Ташкент
|
1 қараша
|
Бейбіт жолмен
|
Әулиеата
|
6 қараша
|
Бейбіт жолмен
|
Черняев (Шымкент), Петропавл
|
16-17 қараша
|
Бейбіт жолмен
|
Бөкей ордасы
|
2 желтоқсан
|
Бейбіт жолмен
|
Қостанай
|
25 желтоқсан
|
Қарулы жолмен
|
Көкшетау
|
Желтоқсанның аяғы
|
Қарулы жолмен
|
Ақтөбе
|
1918жылы 8 қаңтар
|
Қарулы жолмен
|
Орынбор
|
18 қаңтар
|
Қарулы жолмен
|
Павлодар
|
Қаңтар
|
Бейбіт жолмен
|
Орал
|
15 қаңтар
|
Қарулы жолмен
|
Атбасар
|
2 қаңтар
|
Бейбіт жолмен
|
Семей
|
16-17 ақпанда
|
Қарулы жолмен
|
Верный
|
2-3 наурызда
|
Қарулы жолмен
|
ІІ.Сәйкестендіру тесті
ХІХ ғ.соңы-ХХ ғ.басындағы қазақ зиялылары
Білім алған орталықтары
|
№
|
№
|
Қазақ зиялылары
|
Петербург қаласының жоғары оқу орындарында оқыған
|
|
1
|
А.Байтұрсынов
|
|
2
|
С.Торайғыров
|
|
3
|
М.Тынышбаев
|
|
4
|
Х.Досмұхамедов
|
|
5
|
Ғ.Қарашев
|
|
6
|
М.Дулатұлы
|
Гимназия , училище, семинария білім орындарында оқыған
|
|
7
|
С.Асфендияров
|
|
8
|
Ж.Аймауытов
|
|
9
|
М.Жұмабаев
|
|
10
|
Ә.Бөкейханов
|
|
11
|
Б.Қаратаев
|
|
12
|
Ж.Досмұхамедов
|
|
13
|
М.Шоқай
|
ІІІ.Сәйкестендіру тесті
1917 жылы құрылған саяси партиялар мен ағымдар
Қала атауы
|
Партия,ұйым, ағым аты
|
Орынбор
|
«Еркін дала»
|
Ақмола
|
«Жас қазақ»
|
Орда
|
«Жігер»
|
Петропавл
|
« Талап»
|
Меркі
|
«Қазақ жастарының революциялық одағы»
|
Семей
|
«Жанар»
|
Омбы
|
«Бірлік»
|
Ақтөбе
|
«Жас тілек»
|
Екібастұз
|
«Ұйым»
|
Көкшетау
|
«Оқығандар»
|
Семей, Петропавл, Қостанай, Орал, Өскеменде
|
Кадеттер ұйымы
|
|
Тесттің түрлері арқылы қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді.
|
Білім деңгейін зерделеу
|
Тапсырма толық жасалды
|
3
|
|
Тапсырма жартылай жасалды
|
2
|
Тапсырма жасалмады
|
1
|
Түсіну
|
Стратегияларды жүйелі қолдану арқылы оқушылардың жұмысын ұйымдастыру (сауал қоя білу, талдау жасай білу, баяндау және қызу ой талқысын жасай білу қабілеттерін жетілдіру жолдарын беру)
арқылы тақырыптың идеясын түсіну
|
Мағынаны тану
Кітаппен жұмыс арқылы ой қозғау.
Сол арқылы жаңа сабақты түсінеді.
Жалпықазақ съездері туралы сипаттама
І Жалпықазақ съезі және оның тарихи маңызы
ІІ Жалпықазақ съезі және оның тарихи маңызы
ІҮ Төтенше Өлкелік мұсылмандар съезі және оның тарихи маңызы
|
Ойын жеткізеді, түсінігі кеңейеді
|
Тақырыптың басты идеясын табу
|
Тапсырмаларды толық орындады
|
3
|
|
Тапсырмаларды жартылай орындады
|
2
|
Мүлдем орындай алмады
|
1
|
Қолдану
|
Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау дағдысын қалыптастыру.
|
Топтық жұмыс
1.Алаш автономиясы мен Түркістан (Қоқан)автономиясын салыстыру
|
Алаш автономиясы
|
Түркістан (Қоқан) автономиясы
|
Құрылған уақыты
|
|
|
Мемлекеттің билік жүйесі
|
|
|
Аумағы
|
|
|
Автономия құрудағы мақсаты
|
|
|
Кеңес үкіметіне қатысты көзғарасы
|
|
|
Үкіметтің таратылу себебі
|
|
|
Тұжырым
|
|
|
|
Теорияны тәжірибеде үйлестіре алады
|
Іс-тәжірибеде үйлестіре алды
|
Тапсырмаларды толық орындады
|
3
|
|
Тапсырмаларды жартылай орындады
|
2
|
Тапсырмаларды орындай алмады
|
1
|
Талдау
|
Тақырыпқа сәйкес тапсырма орындау,
ой шешімін табу.
|
«Тұлғаны танып біл»
Сергіту сәті: «Жұмыр қылыш» биі
|
Теорияны тәжірибеде үйлестіре алады
|
Іс-тәжірибеде үйлестіре алды
|
Тапсырманы толық орындады
|
3
|
|
Тапсырманы жартылай орындады
|
2
|
Орындай алмады
|
1
|
Жинақтау
|
Тақырып бойынша алған білімдерін жинақтайды
|
«Тарихи сабақтастық» тақырыбына ой-толғау
1.Автономия құрушылар еңбектері несімен маңызды, несімен өміршең?
2.Олардың мұрасын лайықты дәрежеде зерделей алдық па?
3.Олардың түпкі идеясы, ұстанымы орындалды ма?
|
Білімдерін жинақтайды, сараптайды
|
Жағдаяттан шыға білу құзыреті
|
Толық шықты
|
3
|
|
Қиналды
|
2
|
Шыға алмады
|
1
|
Бағалау
|
Дүниетанымын кеңейту.
|
1.Оқулықтағы §13-14 оқу,
сұрақтарға жауап беру;
2. Оқулықтағы 2-тарау бойынша
материалдарды қосымша
қайталау (ҰБТ-ға дайындық)
|
Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді.
|
«Өзін – өзі бағалау» арқылы
|
Креативті
|
3
|
|
Ойы жүйелі, тың ойлы емес
|
2
|
Жалпыға ортақ ой
|
1
|
«Өзін – өзі бағалау» бетшесі
№
|
Тестпен жұмыс
|
Кітаппен жұмыс
|
Топтық жұмыс
|
Тұлғаны танып біл
|
Тарихи сабақтастық
|
Жалпы ұпайы
|
1
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
«Өзін – өзі бағалау» бетшесі
№
|
Тестпен жұмыс
|
Кітаппен жұмыс
|
Топтық жұмыс
|
Тұлғаны танып біл
|
Тарихи сабақтастық
|
Жалпы ұпайы
|
1
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
«Өзін – өзі бағалау» бетшесі
№
|
Тестпен жұмыс
|
Кітаппен жұмыс
|
Топтық жұмыс
|
Тұлғаны танып біл
|
Тарихи сабақтастық
|
Жалпы ұпайы
|
1
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
«Өзін – өзі бағалау» бетшесі
№
|
Тестпен жұмыс
|
Кітаппен жұмыс
|
Топтық жұмыс
|
Тұлғаны танып біл
|
Тарихи сабақтастық
|
Жалпы ұпайы
|
1
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
Сәйкестендіру тесті
Қазан төңкерісі . Қазақстанда Кеңес үкіметінің орнауы
Қала атауы
|
Уақыты
|
Орнаған жолы
|
Перовск
|
1917 жылы 30 қазан
|
|
Ташкент
|
1 қараша
|
|
Әулиеата
|
6 қараша
|
|
Черняев (Шымкент), Петропавл
|
16-17 қараша
|
|
Бөкей ордасы
|
2 желтоқсан
|
|
Қостанай
|
25 желтоқсан
|
|
Көкшетау
|
Желтоқсанның аяғы
|
|
Ақтөбе
|
1918жылы 8 қаңтар
|
|
Орынбор
|
18 қаңтар
|
|
Павлодар
|
Қаңтар
|
|
Орал
|
15 қаңтар
|
|
Атбасар
|
2 қаңтар
|
|
Семей
|
16-17 ақпанда
|
|
Верный
|
2-3 наурызда
|
|
Атбасар
|
2 қаңтар
|
|
Семей
|
16-17 ақпанда
|
|
Верный
|
2-3 наурызда
|
|
Сәйкестендіру тесті
ХІХ ғ.соңы-ХХ ғ.басындағы қазақ зиялылары
Білім алған орталықтары
|
№
|
№
|
Қазақ зиялылары
|
Петербург қаласының жоғары оқу орындарында оқыған
|
|
1
|
А.Байтұрсынов
|
|
2
|
С.Торайғыров
|
|
3
|
М.Тынышбаев
|
|
4
|
Х.Досмұхамедов
|
|
5
|
Ғ.Қарашев
|
|
6
|
М.Дулатұлы
|
Гимназия , училище, семинария білім орындарында оқыған
|
|
7
|
С.Асфендияров
|
|
8
|
Ж.Аймауытов
|
|
9
|
М.Жұмабаев
|
|
10
|
Ә.Бөкейханов
|
|
11
|
Б.Қаратаев
|
|
12
|
Ж.Досмұхамедов
|
|
13
|
М.Шоқай
|
Сәйкестендіру тесті
1917 жылы құрылған саяси партиялар мен ағымдар
Қала атауы
|
Партия,ұйым, ағым аты
|
Орынбор
|
|
Ақмола
|
|
Орда
|
|
Петропавл
|
|
Меркі
|
|
Семей
|
|
Омбы
|
|
Ақтөбе
|
|
Екібастұз
|
|
Көкшетау
|
|
Семей, Петропавл, Қостанай, Орал, Өскеменде
|
|
Алаш автономиясына сипаттама
|
Алаш автономиясы
|
Құрылған уақыты
|
|
Мемлекеттің билік жүйесі
|
|
Аумағы
|
|
Автономия құрудағы мақсаты
|
|
Кеңес үкіметіне қатысты көзғарасы
|
|
Үкіметтің таратылу себебі
|
|
Тұжырым
|
|
Түркістан (Қоқан)автономиясына сипаттама
|
Түркістан (Қоқан) автономиясы
|
Құрылған уақыты
|
|
Мемлекеттің билік жүйесі
|
|
Аумағы
|
|
Автономия құрудағы мақсаты
|
|
Кеңес үкіметіне қатысты көзғарасы
|
|
Үкіметтің таратылу себебі
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |