Сабақтың тақырыбы: 1837 -1847 жылдардағы К.Қасымұлы бастаған көтеріліс Сабақ негізделген оқу мақсаты



Дата31.12.2019
өлшемі28,98 Kb.
#55291
түріСабақ

Сабақ:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:8

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:




1837 -1847 жылдардағы К.Қасымұлы бастаған көтеріліс

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Қазақ хандығының соңғы ханы Кенесарының тарихи тұлға ретіндегі бейнесі жайында танып білуге бағыт беру

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: Кенесары Қасымұлының тарихтағы алатын орны мен ерлік істері туралы біледі




Оқушылардың басым бөлігі: Кенесары Қасымұлы Көтерілісінің негізгі мақсаты Абылай хан тұсындағы Қазақ хандығының аумақтық тұтастығын қалпына келтіру, Ресей құрамына кірмеген аймақтардың тәуелсіздігін сақтау екендігін сын тұрғысынан ойлай отырып түсінеді.





Кейбір оқушылар істей алады: АКТ –ны қолдана отырып тақырыпқа байланысты шығармашылық жұмыс жасай алады




Тілдік мақсат



Оқушылар: К.Қасымұлының тәуелсіздік жолындағы күресі, хандық құруы және тақырыпқа байланысты жазылған әдеби шығармалар туралы мағлұматтар алады


Негізгі сөздер мен тіркестер:

  • Зекет, Ұшыр, Жасауыл




Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • К.Қасымұлы көтерілісінің негізгі себептері.

  • Ұлт – азаттық көтерілістің тарихта алатын орны.

  • К.Қасымұлы тарихи тұлға.

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

К.Қасымұлының егін шаруашылығын дамытуды қолдау себебі неде?

Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:

Жеке, топтық жұмыс арқылы мәтінмен танысты

Жетістік критерийлері:




Алдыңғы оқу

§23-24 оқу

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз

Ресурстар

стикерлер



Басы



5мин



Психологиял -ық ахуал туғызу: Оқушылар мектеп директорымен амандасыңыздар, құрбынызбен амандасыңыздар, қарыз алған адаммен амандасыңыздар мұғаліммен амандасыңыздар

Топқа бөлу Стикерде жазылған атау бойынша топқа бөлу

1 – топ Зерттеушілер

2- топ Тарихшылар

3- топ Әдебиетшілер

Топтың алтын ережесін еске түсірту



Ортасы


3мин

12 мин


5мин

5 мин

5 мин


Білу Қарапайым сұрақтар ( үй тапсырмасын тексеру) Ыстық орындық стратегиясы арқылы үй тапсырмасын тексеру.

Мақсаты: Оқыған материалды еске түсіру, қайталау, табу



Түсіну Мағынаны ажырату «Серіктес сағат» стратегиясы (Диалогтың оқыту)

Тарихшылар тобына тапсырма: «1837-1847 жылдардағы Кенесары Қасымұлы бастаған көтерілістің шығу себептерін, барысын, жеңілу себептерін айқындап, тарихи кезеңдерге баға беру.

Зерттеушілер тобына тапсырма: Көтеріліс басшысы Кенесары Қасымұлының шығу тегін, көтеріліс басшылары, хан тақымынан шыққан бауырлары, батырлары туралы деректі тауып оқу

Әдебиетшілер тобына тапсырма: Қазақ халқының дербестігін аңсаған батыр туралы жазған көрнекті жазушы Нысанбай жыраудың «Кенесары-Наурызбай» жыры шығармасымен танысу.

Қолдану «Тарихи тұлғаны ашу» стратегиясы

Тарихшылар тобы :Кейіпкерді сипаттайды

Зерттеушілер: Із кесуші (хронология бойынша)

Әдебиетшілер: Дәнекер (бүгінгі өмірмен байланыстырады)

Сергіту сәті «Жанды дауыс» арқылы патриоттық ән айту Қайролла Жаңылған

Талдау Венн диаграммасы

К. Қасымұлы мен Н.ӘНазарбаев

Зерттеушілер К.Қасымұлы

Тарихшылар Н.Ә. Назарбаев

Әдебиетшілер тобы: Ортақ

Жинақтау: тест

Бағалау «Құжатпен жұмыс» жүргізу стратегиясы

2017 жыл Хан Кененің дүниеге келгеніне 215 жыл және дүниеден өткеніне 170 жыл толуына орай семинар өткізу керек соған



Әдебиетшілер тобы Семинарға қонақтарды шақыруды ұйымдастырады

Зерттеушілер тобы Ұрпағына тілегін айтады

Тарихшылар тобы Мектеп директорына ұсыныс айтады


Электронды оқулық

Қазақстан тарихы оқулығы

Ноутбук «BILIM LEND» cайты

К.Қасымұлы суреті


Астана ЭКСПО К.Қасымұлы ескерткіштері

суреттері

Интерактивті тақта


«BILIM LEND» cайты



Соңы


5мин


Кері байланыс «Тілек ағашы»

Тілек ағашы


Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?



Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, Құндылықтардағы байланыс

Электронды оқулық,

«BILIM LEND» cайтын қолданамын



Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

  • Өзін –өзі бағалау.

  • Топпен жұмыс.

  • Жұппен жұмыс.

  • Жеке жұмыс

- Тест

Әдебиет, география

АКТ-мен байланыс. Электронды оқулық, интербелсенді тақта

Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?

- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

- Сабақтың оқу мақсаттары шынайы болды.

- Қазақ хандығының соңғы ханы Кенесарының тарихи тұлға ретіндегі бейнесі жайында танып білді.

- Сынып оқушылары сабаққа белсене қатысты.
-Жоспарланған саралау шаралары өз тиімділіктерін көрсетті.
-Берілген уақыт тиімді пайдаланылды.
-Түзетулер енгізілген жоқ


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.Сабағымда BILIMLAND порталын қолдану арқылы оқушылар АКТмен жұмыс жүргізе алды
2. Жаңа инновациялық технологияларды қолдану нәтижесінде оқушылар сын тұрғысынан ойлап өз ойларын ашық жеткізе алды
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?


  1. Тапсырманың қолжетімділігі

  2. АКТ –ның қолданылуы

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


ЖАДЫНАМА
Орта мерзімді жоспарлау (тарау бойынша, барлық сабақ беретін сыныптарға)

Сабақ жоспарларын жаңа үлгіде (ҚМЖ)

Зерттеу бағдарламасы (мұғалімнің сындарлы оқыту теориясы негізінде зерттеу проблемалық тақырыбы, мақсаты-міндеті, зерттеу кезеңдері, зерттеуге алынған үш оқушының диагностикалық материалдары)

Шығармашылық жұмыстардың баспа беттерінде жариялануы

Конференция, семинар, шебер-сыныпқа қатысуы

Диагностика материалдары (оқушылар жұмыстары, мониторинг, фотосуреттер, бейнероликтер, пікірлер)

Сабақ рефлексиялары



Суммативті бағалау нәтижелерінің динамикасы

Әріптестермен жүргізген жұмыстары (LESSON STUDY ЖОСПАРЛАУ, талдау, нәтижелері)

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет