Пәні:
|
Қазақ тілі
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Ерахметқызы Жайна
|
Күні:
|
06.09
|
Сынып: 8 а, б, в
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Бөлім:
|
1-бөлім: 1.Білім. Ғылым. Инновация Т. Сұлтанбеков «Ғажайып планета» әңгімесі (үзінді)
|
Сабақтың тақырыбы:
|
№ 3
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
|
8.1.1.1 мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжау;
8.3.4.1 мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасау;
8.4.3.1 жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазу;
|
Сабақ мақсаттары:
|
- Мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені болжай біледі;
- Мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, талдау жасай алады;
- Жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жаза алады;
|
Бағалау критерийлері:
|
Мәтін тақырыбы, тірек сөздер, иллюстрациялар арқылы көтерілетін мәселені дұрыс болжай алады;
Мәтіндердің түрлерін, тілдік ерекшеліктерін салыстырып, өзі жекелік жұмыс барысында талдау жасай алады;
Жазба жұмыстарында символ мен кейіптеу түрлерін қолданып жазуда қателіктер жібермейді;
|
Ресурстар:
|
Оқулық: Қазақ тілі. Учебник для 8 кл. общеобразоват. шк. с рус. яз. обуч. /Ф.Ш.Оразбаева, Ж.Т.Дәулетбекова, А.Қ.Рауандина т.б. – Алматы: Көкжиек-Горизонт, 2017. – 140 с., илл. (1 оқулық) https://okulyk.kz/kazahskij-jazyk-i-literatura/768/
Сабаққа қатысты сілтеме:
https://www.youtube.com/watch?v=vk9puqRLVrc
Қосымша ақпараттарға сілтеме:
Сан есім: https://kaz-tili.kz/chislit.htm
Қосымша ереже мен жаттығулар: http://kaz-tili.kz/su_prit.htm
Оқулықтың электронды нұсқасына сілтеме:
https://okulyk.kz/kazahskij-jazyk-i-literatura/768/
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
(2 мин)
|
Мұғалім ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін «шаттық микрфоны» әдісін қолданады.
|
Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер тілейді.
|
|
https://www.youtube.com/watch?v=J846twhH8PA&list=PLltL1CKLRSMiL_LF_3Lvp8mnnAyQd0d2Q
|
Сабақтың басы
|
1-тапсырма._Сұрақтарға_жауап_бер.'>Мұғалім оқушылардан өткен сабақта берілген үй тапсырма-сын сұрайды.
Мұғалім оқушыларға сауал қүрады.
1-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер.
1. Сабақта ғаламтордың қызметін пайдаланасың ба?
2. Өздік жұмыстарды орындауда ғаламтордың рөлі қандай?
Мұғалім оқушыларға сөздер-дің мағынасын ашуға, мәтін құрауға көмек береді.
3-тапсырма. Сөздердің мағына-сын анықта. Оларды қатысты-рып, «Ақпараттық мәдениет» тақырыбында шағын мәтін құрап жаз. Керекті сөздер: жаратылыс-тану, қоғамтану, ошақ, бөлін, түйін, ертелі-кеш, жоба, зияткерлік ойындар, жеделдет.
|
1-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер.
1. Сабақта ғаламтордың қызметін пайдаланасың ба?
2. Өздік жұмыстарды орындауда ғаламтордың рөлі қандай?
3-тапсырма. Сөздердің мағына-сын анықта. Оларды қатыстырып, «Ақпараттық мәдени-ет» тақырыбында шағын мәтін құрап жаз. Керекті сөздер: жаратылыстану, қоғамтану, ошақ, бөлін, түйін, ертелі-кеш, жоба, зияткерлік ойындар, жеделдет.
|
Жаңа сөздердің мағына-сын түсінеді.
жаратылыстану — естествознание қоғамтану — обществознание ошақ — очаг бөлін — делись түйін — резюме, итог ертелі-кеш — с утра до вечера жеделдет — ускоряй
|
Оқулық. 14 – бет.
Оқулық. 14 – бет.
Оқулық. 14 – бет.
|
4-тапсырма.'>Сабақтың ортасы
|
Мұғалім оқушыларға мәтінді оқытып, мәтіннің мазмұнын түсінуге бейімдейді.
4-тапсырма. Мәтінді оқы.
Мұғалім оқушыларға тапсыр-маны орындау шарттылығын түсіндіреді.
5-тапсырма. Мәтінге тақырып қой. Қою қаріппен берілген сөздердің мағынасы мен жасалу жолын түсіндір. Мәтінде қолданылған болжалдық сан есімдерді тап.
|
4-тапсырма. Мәтінді оқы.
5-тапсырма. Мәтінге тақырып қой. Қою қаріппен берілген сөздердің мағынасы мен жасалу жолын түсіндір. Мәтінде қолданылған болжалдық сан есімдерді тап.
|
8 - 10 балл - Өте жақсы. Ойын жүйелі түрде жеткізеді. Лексикалық минимумды қолдануы жоғары, стильдік қолданысы өте дұрыс.
5 - 8 балл - Ойын жақсы жеткізеді. Лексикалық минимумды жеткілікті қолданады, стильдік қолданысы дұрыс. Грамматикалық қателері бар.
3 - 5 балл – Қанағаттанарлық. Ойын жеткізуде ішінара ауытқулар кездеседі.
Лексикалық минимумды қолдануға тырысады, стильдік қолданысы орташа.
3 балл - Өте төмен
Ойын жеткізе алмайды. Лексикалық минимумды қолдануы шектеулі.
|
Кітап, 14 – бет.
Кітап, 15 – бет.
|
Сабақтың соңы
|
7-тапсырма. Мәтінге сүйеніп, жекежайдың безендірілуіне қатысты заттардың аты жазыл-ған диаграмма жаса. Диаграмма-ның негізінде үйдің сыртқы көрінісін сипаттап айт. Үлгі: аспалы шам, адарды мүсіні, ....
|
7-тапсырма. Мәтінге сүйеніп, жекежайдың безендірілуіне қатысты заттардың аты жазыл-ған диаграмма жаса. Диаграмманың негізінде үйдің сыртқы көрінісін сипаттап айт. Үлгі: аспалы шам, адарды мүсіні, ....
|
Кітап, 15 – бет.
Кітап, 15 – бет.
|
Үй жұмысы:
|
10-тапсырма. «Инновациялық технологияның менің өмірімдегі орны» тақырыбында шағын мәтін құрап жаз. Онда білім мен ғылымдағы жаңалықтар мен ақпараттық технологиялардың маңызы туралы баянда. Мәтін 120-130 сөзден тұрсын.
|
|
Кері байланыс:
|
|
Қосымша ақпарат
|
https://www.youtube.com/watch?v=Gk4G4TtQcBA
|