Сабақтың тақырыбы &30 14-15ғғ Қахақстанның экономикалық жағдайы Сабақтың мақсаты



Дата25.08.2017
өлшемі44,24 Kb.
#26489
түріСабақ

Астана қаласы №38 мектеп-лицейдің тарих пәні мұғалімі

Сүлейменов Еркебұлан


03.

7 «В» сыныбы

10-сабақ


Сабақтың тақырыбы

&30 14-15ғғ Қахақстанның экономикалық жағдайы

Сабақтың мақсаты

Қазақстанның 14-15 ғғ экономикалық жағдайын яғни олардың мал шаруашылығы мен егіншілігі, қолөнері мен зергерлік кәсібі, қыстақтары мен қалалар жағдайы туралы толық түсіну.

Оқу нәтижесі

      • Мал өсірудің үш түрін біледі

      • Қалалар ме қыстақтардың жағдайымен танысады

      • Қолөнері, зергерлік кәсібі, әйнек жасау істерімен танысады.

Сілтеме

Оқулық 7-сыныптарға арналған орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы, қазақ хандары балалар энциклопедиясы, Қазақстан тарихы анықтамасы, ғаламтор(сайтты көрсету).

Тапсырма көздері

Топтық

1.Сергіту сәті

2.Миға шабуыл

3.Топқа бөлу(Сандармен бөлу)

4.Топтарға бағалау парақтарын тарату


Оқуға арналған тапсырмалар

Ғаламтордан Қазақстандағы орта ғасырлардағы қалалары туралы мәлімет қарастыру..Уикипедия.

Үй жұмысын тексеру


Жаңа сабақ

Сабақты бекіту


Бағалау

Үйге тапсырма

Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу, түгендеу(1-мин)

Сергіту әзіл айту(2-мин)

Үй жұмысын сұрау, сұрақ-жауап арқылы



1-тапсырма:

  1. 1-топқа: XIV –Х V ғасырлардaғы Қазақстанның жер ayмaғындағы мемлекеттердiң әлеуметтiк

және әкiмшiлiк құрылы­сы туралы не бiлдiңдер?

2-топқа: Жерге меншiктiң түрлерiн атаңдар

3-топқа: Салықтың қандай түрлерi болды?

4-топқа : Басқару жүйесiнде қандай лауазымдар болды? (7-минут)



Мұғалімнің кіріспе сөзі(2-мин)

Жаңа сабақтың жоспары:

1. Мал шаруашылығының дамуы.

2. Егiншiлiктiң дамуы.

3. Қалалар.

4. Қолөнер мен зергерлiк өнердiң дамуы.



Өзiндiк жұ.мыс. Жаңа сабақ бойынша оқушы­ларға мәтінмен тереңiрек танысып оқып шығуды тапсыра­ды.

Әpi қарай өзiндiк жұмыстарды орындау үшiн сыныпты 4 топқа бөлiп, әрқайсысына тапсырмалар берiледi. Әрбiр тақырыпшаның мазмұнын ашу үшiн картамен жұмыс жа­сау, кесте толтыру, сөйлемдердi толықтыру ұсынылады.

1-шi топ «Мал шаруашылығы» бойынша кecтeнi тол­тыруы тиiс.

2-шi топқа «Егiншiлiк» бойынша сұрақтар мен оның жауаптарын дайындау тапсырылады

Егiншiлiк Қазақстанның қай өңiрiнде, атап айтқанда қай жерлерде жақсы дамыды?

Оңтүстiк және оңтүстiк-шығыc өңipдe Жетiсу, Йасы, Сауран,Отырар, Сайрам, Созақ, Сығанақ,Тараз, Талхирда дамыды.

- Егiншiлiк қандай өзен-көлдердiң бойында дамыды?

-Сырдария, Арыс, Талас, Шу, Iле, Балдаш, Төменарық, Бозғыларық т.т. бойында.

-Қандай eгiн өнiмдерi өсiрiлдi?

-Бидай, арпа, тары, күрiш, бау-бақша өнiмдерi.

3-шi топда XIV - ХҮ ғасырлардағы Қазақстанның эко­номикалық өмiрiнде маңызды орын алған қалаларды кар­тадан көрсету және әңгiмелеу тапсырылады.

4-шi топқа кecтeнi толтыру тапсырылады (үлгiсi дидактикалық .м.атериалда берiлге)



Қолөнер салалары

Жасалған бұйымдар

Табылған жерлері










Өз бетінше жұмыс жасаудың нәтижесі - оқушының жаңадан алған бiлiмiн шығармашылықпен игеру қабiлетiн, алынған материалды өңдеу және зерттеушiлiк әдебiнiң дағдыларын дамыту болып табылады.

ІҮ. Сабақтың бекіту:



  • Жартылай отырықшы мал шаруашылығының көшпелi мал шаруашылығынан

қандай айырмашылықтары бар?

  • Eгiн шаруашылығы Қазақстанның қай жерлерiнде басым болды?

  • Қалаларқандаймаңызға не болды?

  • Қолөнердiңдамуыныңалдынғы ғасырларға қарағандаерекшелiктерiболдыма?

Ү. Бағалау: ҮІ. Үйге тапсырма: 29-параграфты оқу. Aқ Орда, Моғолстан, Әбiлқaйырxaндығы, Ноғай Ордасы тақыpыптарынқaйталау.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет