САБАҚ: қазақ тілі Т2
№ 11-12
|
Мектеп: Петропавл қ. ХББ НЗМ
|
|
Күні: 03-06.05.2017
|
Мұғалімнің аты-жөні: Калиева А.М.
|
Сынып: 8 D E F
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
9-бөлім: Ғылыми жаңалықтар мен технология
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
|
1-сабақ:
8.Т5. Тірек сөздер, сөйлеушінің дауыс ырғағы мен сөйлеу мәнері арқылы негізгі ойды анықтау.
2-сабақ:
8.А6. Кесте, диаграмма, шартты белгілер, суреттер мен сызбаларда берілген ақпаратты сипаттау.
|
Сабақтың мақсаттары
|
Тыңдалым мазмұнын түсініп, негізгі ойды анықтайды. Көтерілген мәселеге қатысты пікір айтады.
Суреттегі ақпаратты сипаттайды.
|
Жетістік критерийлері
|
Т5:
Тыңдалым мазмұны мен негізгі ойды түсіндіре алады;
Талдайды, пікір айтады.
А6:
Суреттегі ақпаратты сипаттай алады;
Сұрақ-жауапқа қатыса алады.
|
Тілдік міндеттер(соның
ішінді (ЖА) жаһандық
азаматтықтың негізгі
элементтері):
|
ЖА білу және түсіну:
Адамдар мен мәселелер туралы өзге және басқа ұсыныстарды талдау
ЖА құндылықтары:
Адамзаттың дамуы мен технологияның дамуындағы байланысты түсіну
ЖА дағдылары:
Басқа адамдардың даралығы мен өзіңнің даралығыңды бағалау
Өз идеялары мен көзқарастарына ой тастайтын, жаңа идеяларға және көзқарастарға ашықтық
|
Пәнаралықбайланыстар
|
Информатика
|
Осығандейінмеңгерілгенбілім
|
Робототехника туралы мәтіндерге салыстырмалы анализ жасады.
|
Жоспар
|
|
Жоспарланатын уақыт
|
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
1 сабақ
Сабақтың басы
2 минут
5 минут
Сабақтың ортасы
15 минут
13 минут
2 минут
Сабақтың соңы
3 минут
|
Оқу мақсаты мен жетістік критерийлері талданады.
Ой қозғау.
Тыңдалым алдындағы тапсырма:
Роботтар не үшін керек деп ойлайсыздар?
Біздің елде роботтар өндірісі қаншалықты дамыған деп ойлайсыздар?
Тыңдалым тапсырмасы. «Ойлан, жұптас, бөліс». Оқушылар "Роботтар өндірісі» бейнебаянын тамашалап, роботтар орындайтын міндеттер тізімін құрастырып, мәтіннің негізгі ойын анықтайды. Алдымен жеке орындап, кейін жұпта ой бөліседі.
ҚБ. Жетістік критерийлері бойынша бір-біріне ауызша комментарий жасайды.
Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. Топтық жұмыс. Оқушылар ойталқыға түседі «Робототехника саласы күн сайын жетіліп жатыр, бұл сала елімізде қаншалықты маңызды?»
«Елші» стратегиясы көмегімен ой-пікірлерімен басқа топта бөліседі.
ҚБ. Мұғалім сабақта жасалған жұмыстарға, оқушы жауабына, бағалауына кері байланыс береді.
Кері байланыс: «3-2-1» стратегиясы
Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;
Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;
Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.
|
https://www.youtube.com/watch?v=LcRd4NVBn20
«Ғылым». Роботтарөндірісі
(01:50-05:25)
|
2-сабақ
Сабақтың басы
2 минут
5 минут
25 минут
5 минут
|
Оқу мақсаты мен жетістік критерийлері талданады.
Ой қозғау.
Соңғы жылдарда Қазақстанның ғылым мен техникадағы елеулі жаңалықтары қандай?
Бұл ғылыми ашылулар несімен маңызды?
Сыныптағы оқушылар 4-5 жұпқа бөлінеді. Оқушыларға тақырып бойынша суреттер таратылады («Смарт бесік», «Робототехника», «Ақылды киіз үй», «Электромобильдер», «3д принтерлер»). Жұпта оқушылар берілген ақпаратты ауызша сипаттайды. Әр жұп өз мәтінін сыныпқа таныстырады, сұрақтар қойылып, жауап беріледі (жұпқа 2 сұрақтан қойылады).
Нұсқаулық:
-берілген суреттер жинағына назар аударыңыз
-суреттегі ақпаратты ауызша сипаттаңыз
-өткен сабақтардағы мәтіндермен байланыстырып сөйлеңіз
-8-10 сөйлемнен тұратын тұтас мәтін құрыңыз
Өзара бағалау. Критерийлер бойынша
Суретті толық сипаттай алды
Тұтас мәтін құра білді
Өзге жұпқа қызықты сұрақтар қоя алды
Қойылған сұраққа жауап бере алды
ҚБ. Мұғалім жұмыс барысына, оқушылар жауабына, бағалауына кері байланыс береді.
|
google.kz
суреттер
|
3 минут
|
Рефлексия
Сен бүгінгі сабақта не істей алдың?
Саған не қиын болды?
Сенің қандай сұрағың бар?
|
|
Қосымша ақпарат
|
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларғақандайтапсырмаберудікөздепотырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардыңақпараттықаншалықтымеңгергенінқалайтексересіз?
|
Пәнаралықбайланыс
Қауіпсіздікережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтарменбайланыс (тәрбиелік элемент)
|
|
Бұл ретте мен алдымен тапсырманы жекелей орындауға мүмкіндік беремін, Кейін оқушылар оны жұпта, топта талқылап, мақсатқа жетуді жүзеге асыра алады. Екіншіден, оқушымен кері байланыс жасау арқылы келесі сабақта онымен жұмысты қалайша ілгерілете алатынымды жоспарлап көремін деп ойлаймын.
|
Оқушылар жетістік критерийлері бойынша бір-біріне ауызша комментарий жасайды.
Сабақта жасалған жұмыстарға, оқушы жауабына, бағалауына ауызша кері байланыс беремін.
|
Робототехника саласына қатысты мәтін информатика пәнімен байланысты.
АКТ таныстырылым, көрсетілім қызметінде қолданылады.
|
|
Ойлану
Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыжүзегеасырымдыболдыма?
Бүгіноқушыларненіүйренді? Сыныптағыоқуатмосферасықандайболды? Дифференциацияныжүзегеасыруқолымнанкелдіме? Мен жоспарланғануақытымдыұстандым ба? Мен жоспарымақандайөзгерістеренгіздімжәненеліктен?
|
Төмендеберілгенбөлімді осы сабақтуралыойларыңыздыжазуүшінпайдаланыңыз. Солжақбағандаберілгенсабағыңызғақатыстыеңмаңыздысұрақтарғажауапберіңіз.
|
|
|
|
Жалпыбаға
Сәттіөткенекінәрсеніатапкөрсетіңіз (сабақ беру жәнеоқытуғақатысты)?
1:
2:
Қандайекінәрсесабақтыңодан да жақсыөтуінеықпалынтигізереді (сабақ беру жәнеоқытуғақатысты)?
1:
2:
Осы сабақбарысындасыныпнемесежекеоқушылартуралыменіңкелесісабағымадайындалуүшінқажетболуымүмкінқандайақпараталдым?
|
|