Сабақтың тақырыбы Абай және оның өскен ортасы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата04.10.2023
өлшемі0,77 Mb.
#183751
түріСабақ
Байланысты:
2 саб
2 сынып жап жана 2023-2024 оқу жылы, 5

Бөлім:
Қалың елім, қазағым

Мектеп: Ж. Ақбаев атындағы ЖББМ

Күні: 7.09.2023

Мұғалімнің аты-жөні: Максутова Г.Х.

Сынып: 10 А

Қатысқан оқушылар саны: 14

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Абай және оның өскен ортасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Ұлы ақының «Сегізаяқ» өлеңін оқиды, идеясын түсінеді, өлеңді құрылысына және ерекшелігін анықтай алады, көркем шығармалардан берілген үзінділер бойынша берілген тапсырмаларды орындай алады.



Бағалау критерийлері

Құндылықтарды дарыту

Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы

Жоспар

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басталуы


Жаңа білім

Аяқталуы
Сабақты бекіту
5 минут
Бағалау


5 минут
Кері байланыс
3 минут

Сабақ мақсатымен таныстыру.
І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылар назарын сабаққа аударып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
ІІ.Қызығушылықты ояту
Оқушыларды сабақ мақсатына жетелеу үшін сұрақтар қойылады.
Абайша айтқанда «Біріңді қазақ бірің дос, көрмесең істің бәрі бос» деген сөздері шын мәнінде ұлт болып ұюымыздың негізгі шарты ма,қалай ойлайсыңдар?
«Тізбектен не түсіп қалған?» әдісімен мұғалім Абайдың «Сегізаяқ» өлеңінің алғашқы қатарларын оқиды, соны оқушылар ұйқасын тауып мәнерлеп оқып шығады Өлеңнің мазмұнын түсіне отырып тақырыпқа болжам жасайды.


1-тапсырма.
Түсіну картасын жасау.

Өлең несімен ерешеленеді?

Өлең шумақтық өрнегі қазақ поэзиясына әсері қандай болды?

Өлеңдегі көтерілген мәселенің ұлттық мүддеге қатысы қандай?




  • .

3- тапсырма. Қолдану
Ө лең шумағын құрылысына қарай талдау.

  • .

ҮЛГІ:
Жеке тапсырма.

«Сегізаяқ» өлеңінің кез келген үзіндісін алып, «Төрт сөйлем» әдісі арқылы негізгі идеясын түйіндеп жаз.


1.Пікір
2.Дәлел
3.Мысал
4. Қорытынды
Дескриптор: 5 балл.

  • Үзіндіні таңдап алып, өзіндік туындаған пікірін жазады;

  • Өзіндік пікіріне дәлел келтіре алады;

  • Дәлелді нақтыфлау үшін өмірден мысал келтіре алады;

Қорытынды шешім жаза алады.

Синтез
Қалай ойлайсың «Сегіз аяқ өлеңі стиліндегі өлеңдер қазақ поэзиясында кездесе ме? Абай тәсілімен өлең шығару.


Интерью әдісі арқылы
Сұрақтар Оқушы жауабы
Сабақ сізге ұнады ма? Өз пікіріңізді дәлелдеңіз.
Сабақтың ең ұтымды тұсы қандай болды?
Бүгінгі үйренгеніңіз сіз үшін болашақта қажет болады деп ойлайсыз ба?Неліктен?
Сабақта қандай әрекет атқардыңыз?
«Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі арқылы
«Бүгін мен...................... білдім»
2.«................. қызықты болды» «.......................... қиын болды»
3.« ......................... екенін түсіндім»
4.«Мен..................................... білім алдым»
5. «.................. мені таңғалдырды»

Б ілу және түсіну
Ақынның «Сегізаяқ» өлеңін тізбектеп оқу.

Әдебиет тоериясы бойынша


Пародия, сатира әдеби терминдерімен танысу, мағынасын түсіну.


Дескриптор: 2 балл.

  • Өлең ерекшелігін анықтайды;

  • Өлең шумақтарының қазақ поэзиясына қандай жаңалық әкелгенін анықтайды;

Өлеңдегі көтерілген мәселені анықтайды


Дескриптор: 3 балл

  • Өлеңді жазады, шумақ, тармақ санын анықтайды;

Буын, бунақ және ұйқас түрлерін анықтайды

Ауызша мадақтау


Екі жұлдыз
Бір тілек

Бірін – бірі бағалайды.




Оқулық

Қосымша материалдар



Оқулық








Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет