Сабақтың тақырыбы Қабдеш Жұмаділов "Қаздар қайтып барады" әңгімесі Ресурстар



Дата25.08.2017
өлшемі172,78 Kb.
#26231
түріСабақ
Облыс: Жамбыл

Аудан: Т.Рысқұлов

Мектеп: Қызыл шаруа орта мектебі

Мамандығы: қазақ тілі және әдебиет мұғалімі



ФИО: Метерқұлова Үміт Оразқызы


ҚМЖ

Сыныбы: 8

Пәні: қазақ әдебиеті

Сабақтың тақырыбы

Қабдеш Жұмаділов "Қаздар қайтып барады" әңгімесі

Ресурстар

Оқулық, ғаламтор желісінен.

Сабақтың мақсаты

Халықтың дүние танымын терең бейнелейтін, өмірлік тартыс сырын дәл суреттейтін жазушы шеберлігін оқушы бойына дарыту.

Күтілетін нәтиже


  • Білімді өзі алуға ұмтылады.

  • Оқушы сөйлеу дағдысын дамытады.

  • 3.Оқушы белсенді іс-әрекет жасауға үйренеді.

  • 4.Өздігінен қосымша материалдармен (ғаламтор ,әдебиеттер) жұмыс жасай алады.

  • 5.Бірін-бірі және өзін-өзі бағалап,қателерін түзей алады.

  • 6.Топта ынтымақтаса жұмыс жасай алады.

Сабақтың түрі, типі

Жаңа сабақ

Сабақтың әдіс – тәсілі

Түрткі сұрақ, тапсырма, постер

Сабақтың көрнекілігі

Интербелсенді тақта, маркер, қағаздар, оқулық

Пәнаралық байланыс

Тарих

Түйінді идеялар

Топтық, жұптық жұмыс жасау оқушының тілін дамытуға, өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді.

Жаңа сабақ

"Қаздар қайтып барады" тақырыбын талдау мақсатында, Блум таксономиясын қолдану




Ұйымдастыру кезеңі (3 минут)

- сәлемдесу

- снып тазалығына көңіл бөлу

- Оқушыларды түгелдеу



Мұғалімнің сөзі: Бір-біріне жақсы тілектермен және Алматы қаласынан әкелген базарлықпен топқа бөлінді.

"Халық пен халықты, адам мен адамды теңестіретін нәрсе-білім"

(М. Әуезов)

I топ


II топ

III топ


IY топ

Кезең

Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижесі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ескерту

Білім

Қабдеш Жұмаділовтың өмірі мен шығармашылығы жайлы мағлұмат алдаы.

Түрткі: 4 тапсырма

1.Қ.Жұмаділовтың өмірі.

2.Қабдеш Жұмаділовтың өлеңдері.

3. Қабдеш Жұмаділовтың прозасы жанры.

4. Қабдеш Жұмаділовтың "Қаздар қайтып барады" әңгімесінің тақырыбы.


Топпен жұмыс жасай отырып, берілген сұрақтарға жауап бере алады ақынның шығармашылығын сезіне отырып,

алдына қойған мақсатын ашып,ерекшеліктерін айқындайды.



Жеке жұмыс

Түсіну

Әңгіменің тақырыптық-идеялық мәнін ашу.

Сағыныш деген сезімді түсіне алады.



1. Қарт жолда қандай қиыншылықтарды басынан өткізеді? Оның мінезінен қандай қасиеттерді байқадыңдар? Осындай қасиеттер болмаса, ол туған жеріне жетер ме еді? Әлде осы қасиеттер туған жерге деген сезімнің арқасында пайда болып

отыр ма?


2. Қарттың бойындағы өжеттілік, қайсарлық, төзімділік өз бойларыңда болуды қалайсыңдар ма?

Қарттың сөзіндегі "Ең соңғы

тілегім" деген ойын әңгіме мазмұнымен байланыстыра отырып, өз ойыңды айта келе, әңгіменің "Қаздар қайтып барады" деп аталу себебін түсіндір.

3.Туған жер топырағын аттаған сәттегі қарттың сезім күйін, атамекенге деген сағынышын, қуанышын жазушының қалай суреттегенін мәтіннен тауып оқу.

4. Туған жер топырағын басқан кездегі қарт толғанысын оқушының өз толғанысымен байланыстыру.

Қарт толғанысы...

Менің толғанысым...





Сөзмармен жұмыс


"Ой қозғау"
Оқушы ой пайымын туғызу.

Оқушылар берілген талдау сұрақтарына жауап берді, өз сезімін, ойтолғау түрінде ауылына жеткізді.



Топтық жұмыс

«Ойлан,тап»

Қолдану


Өзгенің орнына өзін қоя білу

1. Әңгімедегі табиғат көрінісі қалай суреттеледі.

2. Қарияның шаршап- шалдығуы.

3. Қария мен түз тағдысының арбасуы.

4. Туған жер топырағын аттаған сәттегі қарияның сезімі.


Оқушылар әр түрлі көзқарастарымен және мәселелері

мен танысып, олардың өз көзқарастарын

қалыптастыру.


топта

"Ойлан,жұптас,

топтас,


пікірлес"

Талдау


Мақал- мәтелдің мәнін ашу


Ойтолғау жазу.

"Туған жерім-алтын бесігім"

1. Туған жер туралы мақал-мәтелдер жаттау.

2."Басқа елде сұлтан болғанша, өз еліңде ұлтан бол!"


Оқушылар тапсырманы мұхият орындады.

топта

Жинақ

тау


Зерттеушілік қабілетін дамыту.

Тапсырма. Эссе.

Шалдың осындай күйге түсу себебін анықтаңдар. Әңгіме аяқталғаннан кейінгі сенің сезімің...


Оқушылар алған білімін сәйкестендіру кезінде пайдалана алады.

Жеке жұмыс

Бағалау


Жағдаяттарды талдай алады.

Қазақстандағы оралмандар мәселесінің өзектілігі.

Таным дерек

Дүниежүзі қазақтарының 1 Құрылтайы туралы



Оқушы өз көзқарасын бүгінгі күнмен байланыстырып, жан-жақты жеткізе алады.

Жеке жұмыс

Кері байланыс

Сауалнама алу

Сауалнама толтырады, өтілген сабақ туралы өз пікірлерін жазды.

Жеке жұмыс









Үйге тапсырма:


"Туған жердің күні де ыстық, түні де ыстық" атты тақырыпта ой толғаңдар.



ҚМЖ 3

Күні: Сыныбы: 8

Пәні: қазақ әдебиеті Мұғалімі: Сейфуллаева Бұлбұл Оралбайқызы

Сабақтың тақырыбы

Олжас Сүлейменов "Арғымақ", "Қыз қуу", "Махамбетке" өлеңдері

Сілтеме

Оқулық, ғаламтор желісін.

Сабақтың мақсаты

Ол халқының тарихы мен шежіресін, аңызы мен-ақындық үнін, дәстүрін — қазақтың ұлттық мақтанышы болып табылатын қасиеттерінің бәрін шын беріле жақсы көреді, оны асқақтата жырлауға тырысады.

Күтілетін нәтиже:

/Табыс критерилері.

Оқушы жетістіктері/


  • Білімді өзі алуға ұмтылады.

  • Оқушы сөйлеу дағдысын дамытады.

  • Оқушы белсенді іс-әрекет жасауға үйренеді.

  • Өздігінен қосымша материалдармен (ғаламтор , әдебиеттер) жұмыс жасай алады.

  • Бірін-бірі және өзін-өзі бағалап,қателерін түзей алады.

  • Топта ынтымақтаса жұмыс жасай алады.

Сабақтың түрі, типі

Аралас сабақ

Сабақтың әдіс – тәсілі

Топтық жұмыс, зерттеушілік әңгіме, түрткі сұрақтар мен тапсырмалар

Сабақтың көрнекілігі

Интерактивті тақта, маркер, қағаздар, оқулық

Пәнаралық байланыс

Тарих

Жаңа сабақ

"Арғымақ","Қыз қуу","Махамбетке"өлеңдерге талдау мақсатында Блум таксономиясын қолдану

Қызығушылығын ояту


Ұйымдастыру кезеңі (3 минут)

- сәлемдесу

- снып тазалығына көңіл бөлу

- Оқушыларды түгелдеу.

Оқушыларды Қазақстанымыздың шаңырағы әрдайым биік болсын деп осы сабақты түрлі -түсті шаңырақпен бөлуді жөн көрдім, сонымен қатар әр топқа топ басшысы, бақылаушы, бағалаушы болды.

Мұғалімнің сөзі: Ал, балалар, мен бүгін сабақты бастамас бұрын мына суретке қарайық мына суретте биылғы жыл қандай жыл "Жылқы"- яғни балалар дұрыс, енді жылқының төлінің қандай аттарын білеміз, сол сияқты бүгінгі ақынымызда осы "Арғымақ" атты өлең жазған екен. Бүгінгі сабағымыз Олжас Сүлейменовтың "Арғымақ","Қыз қуу","Махамбетке" өлеңдерін өтеміз.



Кезеңдері

Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижесі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ескерту

Білім

Ақынның өмірімен танысу.

Ақынның өмірімен жетік түрде таныса алды.



О. Сүлейменовтың өмірі

Оқушылар бірлесе отырып тақырыптың мазмұнын талдап жұмыс жасады.

Жеке жұмыс

Түсіну

Ақынның еңбектермен танысты.

Ақынның шығармаларын талдай алды.



1.О. Сүлейменов шығармашылығының ерекшеліктері туралы ойы.

2. Өлеңнің ішкі ұйқасы қандай?

3."Өлеңдерде берілген ұлттық мінез" тақырыбынаой топтастыру.

4.Махамбеттің өміріне қатысты мәліметтерді шағын өлең аясына сыйдыра білген ақынның шеберлігіне талдау.



"Ой – қозғау"

Оқушы ой пайымын туғызу



Топтық жұмыс

Қолдану

Тұлғаны танып біл!

1. Арғымақтың бейнесі.

2. Қыз қуудың бейнесі.

3. Махамбет бейнесі.

4.Шығармашылық жұмыс.



Оқушылар постермен жұмыс жасай білді.

топта

Талдау

Зерттеушілік қабілетін дамыту.

2.Себебін анықтай алды.



Үш өлеңді салыстыра отырып, Олжас

Сүлейменовтің ақындық ерекшелігін айтып беріңдер.




Оқушылар өзінің пайымдаған ойларын ортаға салады.Өз бойынан өткізеді.

топта

Жинақтау (синтез.)

Әңгіме идеясын терең түсінгенін байқау.

Жағдаяттарды талдай алады.


Ой қозғау.

Олжас Сүлейменовтың "Семей полигон",

" Таза ел мұражайы" бейнебаян.



Оқушыларға күнделікті теледидардан көріп жүрген жаңалақтарды есіне түсіру немесе АКТ-ны пайдалану

Топтық

жұмыс


Бағалау

Ойын еркін өмірмен байланыстыра біледі

Болашақта еліне қандай үлес қосар едің

Оқушылар жағдаяттармен,өмірмен байланыстыру.

Жеке жұмыс

Кері байланыс

Оқушы ойын ашық жаза білді.







Үй тапсырмасы:

Өлеңдерді жатқа жаттау.








Табыс критерилері: Оқушы жетістігі.
1. Білімді өзі алуға ұмтылады.

2. Оқушы сөйлеу дағдысын дамытады.

3.Оқушы белсенді іс-әрекет жасауға үйренеді.

4.Өздігінен қосымша материалдармен (интернетпен ,әдебиеттермен) жұмыс жасай алады.

5.Бірін-бірі және өзін-өзі бағалап,қателерін түзей алады.

6.Топта ынтымақтаса жұмыс жасай алады.




ҚМЖ 4


Күні: Сыныбы: 8

Пәні: қазақ әдебиеті Мұғалімі: Сейфуллаева Бұлбұл Оралбайқызы Мұғалімі: Сейфуллаева Бұлбұл Оралбайқызы

Сабақтың тақырыбы

Төлеген Айбергенов "Ана", "Аруана - бауыр дүние" өлеңдері

Ресурстар

Оқулық, интернет желісі,

Сабақтың мақсаты

Халқына шынайы поэзияның шырынынан дәм татқызып, терең ой мен мөлдір сезімдерді тек өзіне ғана тән табиғи даралықпен шебер бейнелеген, дарынды суреткер Төлеген Айбергеновтің өмірі мен шығармашылығымен таныстыру

Күтілетін нәтиже


  • Білімді өзі алуға ұмтылады.

  • Оқушы сөйлеу дағдысын дамытады.

  • 3.Оқушы белсенді іс-әрекет жасауға үйренеді.

  • 4.Өздігінен қосымша материалдармен (интернетпен ,әдебиеттермен) жұмыс 5.Оқушылар өз ойларын еркін өмірмен байланыстыра ойлай, айта біледі.жасай алады.

  • 6.Бірін-бірі және өзін-өзі бағалап,қателерін түзей алады.

  • 7.Топта ынтымақтаса жұмыс жасай алады.

Сабақтың түрі, типі

Аралас сабақ

Сабақтың әдіс – тәсілі

Топ пен жеке жұмыстар, сұрақ -жауаптар

Сабақтың көрнекілігі

Интерактивті тақта, маркер, қағаздар, оқулық

Пәнаралық байланыс

Тарих

Түйінді идеялар

Сыни ойлайды, білгенін өзіндік ойлау тұрғысынан көрсете білуге дағдыланады.

Жаңа сабақ

"Аруана-бауыр дүние","Ана" тақырыбын талдау мақсатында Блум таксономиясын қолдану


Ұйымдастыру кезеңі (3 минут)

- сәлемдесу

- снып тазалығына көңіл бөлу

- Оқушыларды түгелдеу.

Мұғалімнің сөзі:Оқушыларды төрт топқа бөлу.Әр топтың ішіндегі үлгерімі жақсы оқушы топ басшысы болады.Оның міндеті-тобындағы оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау,жұмыстарын,жауаптарын және бақылаушы мен бағалаушы істерін саралап, белгілеп беру.


Кезеңдері

Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижесі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ескерту

Білу

Ақынның өмірімен танысу.

Ақынның өмірімен жетік түрде таныса алды.



1.Т.Айбергеновтың өмірі мен шығармашылығы

2. Таным дерек

3. "Аруана -бауыр дүние" өлеңін мәнерлеп оқу

4. "Ана" өлеңін мәнерлеп оқу.





Жұмыс жасай отырып, берілген сұрақтарға жауап бере алады.



Жеке жұмыс

Түсіну

Ақынның еңбектермен танысты.

Ақынның шығармаларын талдай алды.



1. Жау қолына түскен аруананың әрекеті мен туған жерін сүйген лирикалық кейіпкердің әрекетін салыстырып, өз ойларынды ортаға салыңдар.

2. "Аруана-бауыр дүние", "Көгілдір көліне алқынып ұшқан аққу" деген ой түйіні туған жер тақырыбын қаншалықты ашып тұр деп ойлайсындар.

3.Өлең сендерге ұнады ма? Ұнаса, несімен ұнады? Өлеңнің идеясы не? Ақын қандай теңеулерді қолданған?

4. Ақын "Даналықтың қажетті жоқ, сыйлау үшін ананы" дейді. Сендер осы пікірмен келіссіңдер ме?



Ой – қозғау

Оқушы ой пайымын туғызу



Топтық жұмыс

Қолдану

«Еркін талқылау» тәсілі

тапсырмасы арқылы ретімен орналастыру



Ақынның анаға деген махаббатын өз жүректеріңнен өткізіп көріңдер. Аналарыңа қандай жыр жолдарын арнар едіңдер?

Оқушылар алған білімін талдау кезінде пайдалана алады.



топта

Талдау

Алған білімдерін тексеруге бағытталған.


Ана керек о, адамдар, ана керек адамға,

Анасыздар аң сияқты күн кешіп жүр ғаламды.

Пікірімді ұнатпаған таптық та дер дананы,

Даналықтың қажеті жоқ сыйлау үшін ананы.



Оқушылар берілген сұрақтардан ой пайымын туғызу арқылы жауап береді.

топта

Жинақ

тау (синтез.)



Өздігінен қосымша материалдармен (интернет

пен,әдебиет

термен) жұмыс жасау.


Эссе жазу.

"Ана өмір шуағы" тақырыбына



Оқушы өз көзқарасын бүгінгі күнмен байланыстырып жан-жақты жеткізе алады.

Жеке жұмыс

Бағалау

Сабақ барысында

оқушының өмірмен көзқарасын байланыстыру.



"Ана монологы" интернет желісіне бейнекөрініс

Оқушы монологты көріп өз ойын өмірмен байланыстыра ойын еркін жеткізе алды.

Жеке жұмыс

Кері байланыс

Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?







Үйге тапсырма:


Өлеңдердің мазмұнын ашу.








Табыс критерилері: Оқушы жетістігі.


  • Білімді өзі алуға ұмтылады.

  • Оқушы сөйлеу дағдысын дамытады.

  • 3.Оқушы белсенді іс-әрекет жасауға үйренеді.

  • 4.Өздігінен қосымша материалдармен (интернетпен ,әдебиеттермен) жұмыс

  • 5.Оқушылар өз ойларын еркін өмірмен байланыстыра ойлай, айта біледі.жасай алады.

  • 6.Бірін-бірі және өзін-өзі бағалап,қателерін түзей алады.

  • 7.Топта ынтымақтаса жұмыс жасай алады.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет