Күні: 15.03.2017
|
Сыныбы: 8
Пәні: қазақ әдебиеті Мұғалімі: Тайкешева Б.Н
|
Сабақтың тақырыбы
|
Олжас Сүлейменов "Арғымақ", "Қыз қуу" өлеңдері
|
Сабақтың мақсаты
|
Ол халқының тарихы мен шежіресін, аңызы мен-ақындық үнін, дәстүрін — қазақтың ұлттық мақтанышы болып табылатын қасиеттерінің бәрін шын беріле жақсы көреді, оны асқақтата жырлауға тырысады.
|
Күтілетін нәтиже:
/Табыс критерилері.
Оқушы жетістіктері/
|
Білімді өзі алуға ұмтылады.
Оқушы сөйлеу дағдысын дамытады.
Оқушы белсенді іс-әрекет жасауға үйренеді.
Өздігінен қосымша материалдармен (ғаламтор , әдебиеттер) жұмыс жасай алады.
Бірін-бірі және өзін-өзі бағалап,қателерін түзей алады.
Топта ынтымақтаса жұмыс жасай алады.
|
Сабақтың түрі, типі
|
Аралас сабақ
|
Сабақтың әдіс – тәсілі
|
Топтық жұмыс, зерттеушілік әңгіме, түрткі сұрақтар мен тапсырмалар
|
Сабақтың көрнекілігі
|
Интерактивті тақта, маркер, қағаздар, оқулық
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих
|
Жаңа сабақ
|
"Арғымақ","Қыз қуу","Махамбетке" өлеңдерге талдау мақсатында Блум таксономиясын қолдану
|
Қызығушылығын ояту
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 минут)
- сәлемдесу
- снып тазалығына көңіл бөлу
- Оқушыларды түгелдеу.
Оқушыларды Қазақстанымыздың шаңырағы әрдайым биік болсын деп осы сабақты түрлі -түсті шаңырақпен бөлуді жөн көрдім, сонымен қатар әр топқа топ басшысы, бақылаушы, бағалаушы болды.
Мұғалімнің сөзі: Ал, балалар, мен бүгін сабақты бастамас бұрын мына суретке қарайық мына суретте биылғы жыл қандай жыл "Жылқы"- яғни балалар дұрыс, енді жылқының төлінің қандай аттарын білеміз, сол сияқты бүгінгі ақынымызда осы "Арғымақ" атты өлең жазған екен. Бүгінгі сабағымыз Олжас Сүлейменовтың "Арғымақ","Қыз қуу","Махамбетке" өлеңдерін өтеміз.
|
Кезеңдері
|
Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижесі
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ескерту
|
Білім
|
Ақынның өмірімен танысу.
Ақынның өмірімен жетік түрде таныса алды.
|
О. Сүлейменовтың өмірі
|
Оқушылар бірлесе отырып тақырыптың мазмұнын талдап жұмыс жасады.
|
Жеке жұмыс
|
Түсіну
|
Ақынның еңбектермен танысты.
Ақынның шығармаларын талдай алды.
|
1.О. Сүлейменов шығармашылығының ерекшеліктері туралы ойы.
2. Өлеңнің ішкі ұйқасы қандай?
3."Өлеңдерде берілген ұлттық мінез" тақырыбынаой топтастыру.
4.Махамбеттің өміріне қатысты мәліметтерді шағын өлең аясына сыйдыра білген ақынның шеберлігіне талдау.
|
"Ой – қозғау"
Оқушы ой пайымын туғызу
|
Топтық жұмыс
|
Қолдану
|
Тұлғаны танып біл!
|
1. Арғымақтың бейнесі.
2. Қыз қуудың бейнесі.
3. Махамбет бейнесі.
4.Шығармашылық жұмыс.
|
Оқушылар постермен жұмыс жасай білді.
|
топта
|
Талдау
|
Зерттеушілік қабілетін дамыту.
2.Себебін анықтай алды.
|
Үш өлеңді салыстыра отырып, Олжас
Сүлейменовтің ақындық ерекшелігін айтып беріңдер.
|
Оқушылар өзінің пайымдаған ойларын ортаға салады.Өз бойынан өткізеді.
|
топта
|
Жинақтау (синтез.)
|
Әңгіме идеясын терең түсінгенін байқау.
Жағдаяттарды талдай алады.
|
Ой қозғау.
Олжас Сүлейменовтың "Семей полигон",
" Таза ел мұражайы" бейнебаян.
|
Оқушыларға күнделікті теледидардан көріп жүрген жаңалақтарды есіне түсіру немесе АКТ-ны пайдалану
|
Топтық
жұмыс
|
Бағалау
|
Ойын еркін өмірмен байланыстыра біледі
|
Болашақта еліне қандай үлес қосар едің
|
Оқушылар жағдаяттармен,өмірмен байланыстыру.
|
Жеке жұмыс
|
Кері байланыс
|
Оқушы ойын ашық жаза білді.
|
|
|
Үй тапсырмасы:
|
Өлеңдерді жатқа жаттау.
|
|
|
Табыс критерилері: Оқушы жетістігі.
1. Білімді өзі алуға ұмтылады.
2. Оқушы сөйлеу дағдысын дамытады.
3.Оқушы белсенді іс-әрекет жасауға үйренеді.
4.Өздігінен қосымша материалдармен (интернетпен ,әдебиеттермен) жұмыс жасай алады.
5.Бірін-бірі және өзін-өзі бағалап,қателерін түзей алады.
6.Топта ынтымақтаса жұмыс жасай алады.
Күні: 16.03.2017
|
Сыныбы: 8
Пәні: қазақ әдебиеті Мұғалімі: Тайкешева Б.Н
|
Сабақтың тақырыбы
|
Олжас Сүлейменов "Арғымақ", "Қыз қуу" өлеңдері
|
Сабақтың мақсаты
|
Оқушының сөйлеу мәдениетін, өзіндік ой - пікірін ашық айта білу, баяндау шеберлігін, шығармашылығын арттыра отырып, халқының тарихы мен шежіресін, аңызы мен-ақындық үнін, дәстүрін — қазақтың ұлттық мақтанышы болып табылатын қасиеттерінің бәрін шын беріле жақсы көретін,білімді, бәсекеге қабілетті, шығармашыл, сөйлеу мәдениеті жоғары жеке тұлға қалыптастыру.
Алған білімдерін өз бетінше жұмыста қолдана алуға жағдай жасау. Өмірдегі әр сәтке байыппен қарауға үйрету.
|
Күтілетін нәтиже:
/Табыс критерилері.
Оқушы жетістіктері/
|
Білімді өзі алуға ұмтылады.
Оқушы сөйлеу дағдысын дамытады.
Оқушы белсенді іс-әрекет жасауға үйренеді.
Өздігінен қосымша материалдармен (ғаламтор , әдебиеттер) жұмыс жасай алады.
Бірін-бірі және өзін-өзі бағалап,қателерін түзей алады.
Топта ынтымақтаса жұмыс жасай алады.
|
Сабақтың түрі, типі
|
Аралас сабақ
|
Сабақтың әдіс – тәсілі
|
Топтық жұмыс, зерттеушілік тапсырма, түрткі сұрақтар мен тапсырмалар
|
Сабақтың көрнекілігі
|
Интерактивті тақта, маркер, қағаздар, оқулық
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих, өзін-өзі тану
|
Жаңа сабақ
|
"Арғымақ","Қыз қуу" өлеңдерге талдау мақсатында Блум таксономиясын қолдану
|
Кезеңдері
|
Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижесі
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ескерту
|
Талдау
|
Зерттеушілік қабілетін дамыту.
2.Себебін анықтай алды.
|
І топ Арғымаққа байланысты өз ойларын ортаға салу топтастыру
ІІ топ Қыз қуу туралы
ІІІ топ Өлеңдерде берілген ұлттық мінез
І V топ Бес жолды өлең
Тақырыбы: (зат есім)
Суреттеу: (сын есім)
Қимыл: (етістік)
Сезіну: (сөз тіркесі немесе сөйлем)
Түйін сөз:
|
Оқушылар өзінің пайымдаған ойларын ортаға салады.Өз бойынан өткізеді.
|
топта
|
Жинақтау (синтез.)
|
Өлең идеясын терең түсінгенін байқау.
Жағдаяттарды талдай алады.
|
Ой қозғау.
Олжас Сүлейменовтың "Семей полигоны",
" Таза ел мұражайы" бейнебаян.
|
Оқушыларға күнделікті теледидардан көріп жүрген жаңалақтарды есіне түсіру немесе АКТ-ны пайдалану
|
Топтық
жұмыс
|
Бағалау
|
Ойын еркін өмірмен байланыстыра біледі
|
Болашақта еліңе қандай үлес қосар едің
«Шын жүректен шыққан сөз»
|
Оқушылар жағдаяттармен,өмірмен байланыстыру.
|
Жеке жұмыс
|
Кері байланыс
|
Кері байланыс:
«555» әдісі бойынша бүгінгі сабақты қорытындылау.
1. О. Сүлейменов және өлеңдері туралы 5 сөйлем жазу.
2. Сабақтан алған әсерім......5 сөзден тұратын 1 сөйлем жазу.
3.5 дыбыстан тұратын бір сөзбен қорытындыла.
.
|
|
|
Рефлексия:
|
Бүгінгі сабақты бағалау
|
|
|
Үй тапсырмасы:
|
Өлеңдерді жатқа айту .
|
|
|
|
Ән «Атамекен»
|
|
|
Оқу мақсаты
|
Критерийлер
|
Дескрипторлар
|
Ұпай
|
Қорытынды
|
жетті
|
талпынады
|
ОМ1
|
Берілген тапсырманың мәнін ашу
|
Өлеңдегі негізгі ойды анықтады.
|
2
|
|
|
Толық емес
|
1
|
Дәлелдей алмайды
|
0
|
ОМ2
|
Ой толғау
|
Өз көзқарасын толық жеткізе алады.
|
2
|
|
|
Толық емес
|
1
|
Дәлелдей алмайды
|
0
|
|
|
ОМ3
|
55 әдісі
|
Ақпараттарды өңдей алуы, жаңа идеялар, т.б
|
2
|
|
|
Толық емес
|
1
|
|
|
Дәлелдей алмайды
|
0
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |