Сыныбы : 6
|
Мұғалімі:Исакова Айгуль Сагимбаевна
|
Пәні: Қазақ әдебиеті
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Абдулхамит Мархабаев «Ғарыштағы қымыз» әңгімесі.
|
Мақсаты:
|
А.Мархабаевтың өмірбаяны жайлы мәлімет беру. Фантастика жайлы түсініктерін толықтыру. «Ғарыштағы қымыз» әңгімесінің мазмұнын оқып,түсіну. Қазақтың ұлттық сусыны қымыздың емдік қасиеті туралы айту.
|
Сабақтың түрі:
|
Жаңа сабақ
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
|
Топтық және жеке жұмыс жасау, сұрақ –жауап, «Балық сүйегі», «Ассоциация» «Салыстыру» , «Пікірталас» әдісі шығармашылық жұмыс, кері байланыс.
|
Оқу нәтижесі:
|
А.Мархабаевтың «Ғарыштағы қымыз» әңгімесінің мазмұнын түсінеді;
Оқушылар берілген әңгіме арқылы қай заманда, қай ғаламда болмасын қымыздың емдік қасиетін біледі;
Автордың кейіпкерлер арқылы білдірген ойын анықтайды және соған байланысты қорытынды жасайды ;
Өз ойын еркін жеткізе біледі;
Салыстырып , қорытынды жасай білуге үйренеді;
|
Қолданылатын ресурстар
|
Интерактивті тақта, слайдтар,тірек сызбалар,суреттер,маркерлер,стикерлер.
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі
(2мин)
|
Сәлемдесу,оқушы назарын сабаққа аудару. Сыныпты «Жұлдызшалар » арқылы 3 топқа бөлемін.
1топ: «Ғарышкерлер»
2топ: «Дәрігерлер»
3топ: «Бөгде ғаламшарлықтар»
|
Шаттық шеңберін құрып, оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Алтын ережені сақтап,мұғалім оқушыларды топқа бөледі.Мұғалім топ мүшелеріне бағалау парағын таратып береді..
|
Оқушылар топқа бөлінеді.Бағалау парағы арқылы топ мүшелері бірін-бірі бағалап отырады.
|
Жаңа сабақ
Қызығушылығын ояту ( 2мин)
|
Бейнебаян көрсету. «Планета», «Қымыз» туралы.
|
Бейнебаянда не көрсетілді?
|
Бейнебаян бойынша сабақ тақырыбын ашу
|
Білу
3 мин
|
-Фантастика дегеніміз не?
-Сендер фантастикалық кино көресіңдер ме?
-Қандай фантастикалық жанрда әдеби кітаптар оқисындар?
-Робот деген не?
-Жерден басқа күн жүйесінде неше планета бар?
-Ол планеталарда адамдар тұрады ма?
|
М ұғалім сұрақ қояды
|
Оқушылар сұраққа жауап береді.
|
Түсіну
15 мин
|
Постермен жұмыс
1топ: «Ғарышкерлер» Абдулхамит Мархабаев өмірбаяны мен шығармащылық жолы
2топ: «Дәрігерлер»
«Ғарыштағы қымыз» әңгімесінің мазмұнын оқып, түсіну.
3топ: «Бөгде ғаламшарлықтар»
«Ғарыштағы қымыз» әңгімесінің мазмұнын оқып, түсіну.
|
Абдулхамит Мархабаев өмірбаяны мен шығармашылық жолы туралы топ мүшелерінің қорғаған постерлерін бақылау.
|
Абдулхамит Мархабаев өмірбаяны туралы оқып,түсінеді.
Әңгіме мазмұнымен танысады.Оқушы мазмұнды оқып, түсінгені бойынша постер қорғайды.
|
Қолдану
(10мин)
|
«Пікірталас»_әдісі'>1топ: «Ғарышкерлер»
«Балық сүйегі» әдісі бойынша әңгімені жанр,түрі ,тақырыбы, идеясы бойынша анықтау.
I.Жанры
|
|
II. Түрі
|
|
III. Тақырыбы
|
|
IV. Идеясы.
|
|
2топ: «Дәрігерлер»
«Сөздер банкасы» әдісі арқылы әңгімені жанр,түрі ,тақырыбы, идеясы бойынша анықтау.
сөздікпен жұмыс.
3топ: «Бөгде ғаламшарлықтар»
«Ассоциация» әдісі арқылы қымыздың емдік қасиеті мен пайдасын топтастыру
|
Мұғалім кестені таратып береді.
Мұғалім әңгіме ішіндегі сөздер тізбегі сонымен бірге бірнеше сөздер жазылған ақ парақты таратады.
Мұғалім қымыздың емдік қасиетін топтастырып жазуға тапсырма береді..
|
Оқушылар әңгіме мазмұнындағы жанр,түрі, тақырыбы, идеясы бойынша балық толтырады.
Оқушылар таратылып берілген ақ параққа «Сөздер банкасы» әдісі бойынша сөздер жазады.
Оқушылар қымыздың емдік қасиетін топтастырып жазады
|
Талдау (6-7 мин)
|
1топ: «Ғарышкерлер»
«Пікірталас» әдісі «Егер кенеттен күн жоқ болса, не болады?»
2топ: «Дәрігерлер»
«Басқа ғаламшар адамдарымен бетпе-бет кездессек не істер едік?»
3топ: «Бөгде ғаламшарлықтар»
«Жерден аспан әлеміне барып, тіршілік етсек қалай болады?»
|
«Пікірталас» әдісі бойынша оқушылар өз ойларын айта отырып, сұраққа жауап береді.
|
«Пікірталас» әдісі бойынша оқушылар өз ойларын айтады
|
Бағалау 3-4мин
|
Өзін-өзін бағалау парағы. Аты –жөні
Тапсырма
|
Өзін –өзі бағалауы
|
Мұғалімнің бағалауы
|
1. Білу. Сұрақ-жауап
|
|
|
2.Түсіну. Постер қорғау
|
|
|
3. Қолдану. «Балық сүйегі»әдісі
«Сөздер банкасы» әдісі
« Ассоциация» әдісі
|
|
|
4.Пікірталас
|
|
|
30-35 ұпай – «5»деген баға, 20-25 ұпай –«4» деген баға, 15-10 ұпай –«3» деген баға
|
Оқушылар өзін-өзі бағалайды.
|
Үйге тапсырма: 1 мин
|
«Ғарыштағы қымыз»әңгімесін оқу. 2.Фантастикалық әңгіме » жазу.
|
|
|