Сыныбы: 8
|
Күні: 9.04.2015 Пәні: Информатика Пән мұғалімі: Әбдрахманова Г.П
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Абсолюттік , салыстырмалы және аралас сілтемелер
|
Сілтеме
|
Оқулық Информатика 8-сынып Е.В. Шевчук Н.С. Кольева, Алматы «Мектеп» 2012 жыл
|
Мақсаты:
|
Салыстырмалы, абсолютті және аралас сілтемелердің арасын ажырата білу
Абсолютті салыстырмалы және аралас сілтемелер түрлерімен таныстыру, игерту
Оқушының ой-өрісін, өзіндік іс-әрекетіне жауап беру дағдысын қалыптастыру. Өздігінен қорытынды шығаруға машықтандыру, пәнге деген қызығушылығын және белсенділігін арттыру.
Сенімділікке, ұқыптылыққа, шапшаңдылыққа, ұйымшылдыққа, дәлдікке тәрбиелеу;
|
Күтілетін нәтиже:
|
Редактор командаларымен жұмыс істей алады;
Адрестерді дұрыс көрсетуді үйренеді
Кестені көркемдеу әдістерін меңгереді
Сілтемелерді ажырата пайдалана біледі
|
Сабақтың түрі:
|
Аралас сабақ
|
Негізгі дереккөздер:
|
Оқулық, интерактивті тақта, компьютер, плакат, кесте, постерлер, Өрмекші торы, интернет материалдары, таратпа материалдар,
|
Әдіс –тәсілдер:
|
Диалог, топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, Тест,АКТ, Сәйкестендіру, Фишбоун әдістері талдау, қорыту, бағалау Рефлессия
|
Сабақтың барысы:
|
І. Ұйымдастыру (2мин)
|
- Оқушылармен сәлемдесу;
- Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру;
- Жағымды психологиялық ахуал туғызу; («Өрмекші торы» ойыны)
- Оқушыларды топқа бөлу (аралас,салыстырмалы , абсолют сілтемелер бойынша);
- Топта рөлдерге бөлу(лидер, хатшы, баяндамашы, таймспикер және бақылаушы);
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
|
Білу
(6 мин) миға шабуыл
|
Мақсат: Өткен матриалды еске түсіру , жұптық жұмыс құра отырып диалог құру, оқушылардың ізденуінің нәтижесін көру. Қызығушылықты ояту.
«Сен маған, мен саған» әдісін қолднау
|
оқушылар үйден әзірлеген сұрақтарды жұптарымен алмастыра отырып жауап айтады
|
ІІІ. Өткенді қайталау
|
Қысқаша тесттік тапсырма 3 топқа үш нұсқа
|
|
ІҮ Мақсат қою
|
Салыстырмалы, абсолютті және аралас сілтемелердің арасын ажырата білеміз
Абсолютті салыстырмалы және аралас сілтемелер түрлерімен таныстыру, игереміз
|
Ү Жаңа сабақ .
|
Түсіну
Ой қозғау.
(12 мин)
(СТО стратегиясы)
|
Мақсат: «Оқы, ойлан, талқыла» әдісін пайдалана отырып топпен жұмыс ұйымдастыру , оқушыларды ынтымақтастық пен ізденуге баулу
Ресурс тарату және оқулық бойынша
Ітоп Аралас сілтеме және оның қолданылуы
ІІ топ Салыстырмалы сілтемені пайдану тәсілдері қандай?
ІІІ топ Абсолют сілтеменің жазылуы мен қолданылуы
|
Әр топ өз түйгендерін түсіндіре отырып , постер жасап, оны қорғайды.
|
Сергіту сәті 1 мин
|
|
Оқушы әрекеті
|
|
Қолдану
10 мин
АКТ жұмыс
|
Мақсаты:Электрондық кестеде сілтемелерді қолдана білу қабілеттерін тексеру
№
|
x
|
k
|
y1=x^3-1
|
y2=x^2+1
|
y=k*y1/y2
|
|
|
|
|
|
|
А1 ұяшығына кестенің тақырыбын жазыңыз:
Кестенің тақырыбы деген со кестенің бағаналар аты көрсетілген, жоғарғы қатары. Яғни есептің берілгені бойынша:
А1 ұяшығына № енгіземіз (кестенің бірінші бағанасының аты);
В1 ұяшығына Х енгіземіз (кестенің екінші бағанасының аты);
С1 ұяшығына k енгіземіз (кестенің үшінші бағанасының аты);
D1 ұяшығына y1=x^3-1 енгіземіз (кестенің төртінші бағанасының аты);
Е1 ұяшығына y2=x^2+1 енгіземіз (кестенің бесінші бағанасының аты);
F1 ұяшығына y=k*(y1/y2) енгіземіз (кестенің алтыншы бағанасының аты);
бағаналардың енін барлық жазулар көрініп тұратындай етіп өзгертіңіз.
|
Оқушылар берілген тапсырма компьютермен жұмыс жасайды.
Y=k*(x^2+1)/(x^2+1) функциясының мәнін Х айнымалысы 0,2 қадаммен өзгергендегі барлық [-2,2] аралығындағы мәндері үшін есептеу керек. Мұндағы k=10.
|
|
Талдау (6мин)
|
Мақсаты: Дарынды оқушыларды анықтай білу мақсатында «Фишбоун» әдісін пайдаланы отырып талдау жасату
|
Әр топтың оқушылары Фишбоун әдісі бойынша проблемелық сұрақтарды шешу жолдары мен қорытынды шығарады талдау жасай отырып түсініп, өз ойларымен жазады, басқалары бағалайды
1 топ: Ұяшықтардың абсолют және салыстырмалы сілтемелері не үшін қолданады?
ІІтоп: Excel ұяшықтарындағы мәліметтердің орнын ауыстыру және олады көшіру операциялары қалай ерекшеленеді?
ІІІ топ:Excel дің аралас сілтемесінің мүмкіндіктері қандай?
|
|
Жинақтау теориясы (5мин)
(қорытынды шығару, анықтама беру, мазмұнды жүйелі кесте т.б түрінде)
|
«Сәйкестендіру» әдісімен жинақтау Мақсаты Бүгінгі сабақтан алған білімдерін жинақтап, ой елегінен өткізуді ұсыну.
Сілтеме түрі
|
|
Сілтеме типі
|
$A$9
|
Абсолютті сілтеме
|
A$9
|
Аралас сілтеме қатар бойынша
|
$A9
|
Аралас сілтеме баған бойынша
|
=F1+F5, =K1+K5
|
Саластырмалы сілтеме
|
A9
|
Қалыпты режим
|
|
Сәйкестендіру кестесін интербелсенді тақтамен орындайды
Сілтеме түрі
|
|
Сілтеме типі
|
=F1+F5, =K1+K5
|
Абсолютті сілтеме
|
A9
|
Аралас сілтеме қатар бойынша
|
A$9
|
Аралас сілтеме баған бойынша
|
$A$9
|
Саластырмалы сілтеме
|
$A9
|
Қалыпты режим
|
|
|
Бағалау (2мин)
Критерийлер бойынша формативті бағалау
|
Бағалау парақшасы: 3-сабақ Блум таксономиясы бойынша
Р/с
|
Түсіну__Қолдану'>Оқушы аты-жөні
|
Білу
|
Түсіну
|
Қолдану
|
Талдау
|
Жинақтау
|
Қорытынды баға
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Топ басшысы дискрипторлар бойынша баллдарын есептеп, оны
Р/с
|
Оқушы аты-жөні
|
Рөлдік
|
Білу
Сен маған, мен саған сұраққа нақты жауап беруіне -3 балл
|
Тест ең жоғарғы -5 балл
|
Түсіну
Оқы, ойлан, талқыла
түсіне жеткізе білуі- оқушылар бағалайды
|
Қолдану
Коппьютермен жұмыс-3 балл
|
Талдау
Фишбоун әдісі-3 балл
|
Жинақтау
Сәйкестендіру дұрыс орындалуына -1 бб
|
Қорытынды баға
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17-20 балл «5», 12-16 балл «4» 5-11 балл «3 »
|
|
Рефлексия (1мин)
|
Оқушыларға кері байланыс жасау үшін түрлі-түсті стикерлер таратады.
Ν
білемін
|
-
түсініксіз
|
+
жаңа ақпарат
|
?
мені таң қалдырды
|
|
|
|
|
|
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша алған білімдері мен өз әсерлерін «Сабақ поезына » іледі.
|
Үйге тапсырма.
|
|
28 параграф: Бақылау сұрақтары 103 бет практикум
|
Дарынды оқушыларға: Өткен тақырып бойынша есептер құрастырып келу
|