Сабақтың тақырыбы Адам мен Отан Сабақтың мақсаты



Дата07.05.2017
өлшемі170,84 Kb.
#15897
түріСабақ

Сабақ жоспары. Сыныбы: 9 «А» Күні: 23.04.2015ж


Сабақтың тақырыбы

Адам мен Отан


Сабақтың мақсаты

Оқушылардың туған ел, атамекен, Отан туралы түсініктерін кеңейту

Оқытудың нәтижесі

Туған елдің атамекеннің, Отанның адам өміріндегі мәнін жан-жақты ашу;

Туған елін, атамекенін, Отанын қадірлеу, қастерлеу ісскерліктерін дамыту.



Сабақтың технологиясы

СТО стратегиялары.



Қамтылған модульдер

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту мен оқуда АКТ қолдану.



Әдіс- тәсілдер

«Ой қозғау», «Ойлан, жұптас, талқыла», «Топтастыру», топқа бөлу


Негізгі ұғымдар

Топтасып жұмыс жасайды, мәтінді оқиды ЖИГСО, бірлесіп жұмыс жасайды, ортақ шешімге келеді, білімдерін бекітеді.


Ресурстар

Үлестірмелі материалдар, презентация, қағаздар, оқулық, бейне жазба, интерактивті тақта


Өткен материалмен байланысы

Пәнаралық байланыстар

Сабақтың барысы


Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау


Қызығушылығын ояту

Мағынаны ұғу



Ұйымдастыру кезеңі.

Шаттық шеңбері

«Сиқырлы қобдиша» (3 мин)

Оқушыларды топтастыру (2 мин)





Оқушылар шеңберге тұрып «Сиқырлы қобдишаны алып», ішін қарап, өздерін көреді

Оқушылар топқа Отан, туған жер, ел сурет арқылы бөлінеді.




Оқушылар бүгінгі сабаққа жақсы тілек тілейді.

Топ ережесін еске түсіру



Үй жұмысын тексеру(2 мин)

«Әңгімелесу»

(5 мин)


Оқушылардың шығармашылық жұмыстары
Сабақтың тақырыбын анықтау үшін сұрақтар қойылады:

Суреттер бойынша нені көріп отырмыз?
Адамға Отаны, атамекені, туған жері неліктен ерекше әсер етеді?

Туған, өскен, тұрған жеріңіз туралы не айта аласыңдар?



Мұғалімнің және өздерінің қолпаштауы

Топтық жұмысты ұйымдастырады.


Оқушылар топ басшысын, спикерді және баяндамашы, идея тастаушы сайлайды.


Әр тапсырма уақытпен белгіленеді.

1.Білу.

(2 мин)


Дәйексөз

«Отаны бірдің-тілегі бір, жүрегі бір»

Елбасы Н.Назарбаев





2. Түсіну

(10 мин)



Мәтінмен жұмыс.

Оқушылар мәтінді жекелей оқып, топта талқылайды. «ЖИГСО» стратегиясы арқылы спикер өзге топқа барып өз мәтінінің бөлігін таныстырып өтеді.




Мұғалімнің қолпаштауы

Тыныштық сәті

(2 мин)


Релаксациялық әуен.




3. Талдау.

(5 мин)


«Ойлан, жұптас, талқыла»

Топтық жұмыс. Тапсырманы оқып талдау.



Топтық жұмыс. Мұғалімнің қолпаштауы


4. Қолдану.

( 10 мин)



Шығармашылық жұмыс

1 топ- Отанға деген сүйіспеншілікті қалай таныта аласыңдар?

2 топ-Адамға Отаны, атамекені, туған жері неліктен ерекше әсер етеді?

3 топ- Туған, өскен, тұрған жерің туралы не айта аласыңдар?


Мұғалімнің қолпаштауы



Рефлексия

6. Жинақтау

Сабақ соңындағы рефлексия. «Тілек» ағашы

(2 мин)


Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін және де өз ойларын жазады.




Үйге тапсырма

Отан туралы өлең, мақал-мәтелдер, сурет салу


Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.



LESSON STUDY № 3

Тақырыбы: « Адам мен Отан »

Сынып: 9 «А»


Өзін-өзі тану пәні мұғалімі:Молжигитова А.Д.

Мамай батыр

2014-2015 оқу жылы


Сабақ жоспары. Сыныбы: 9 «А» Күні: 30.04.2015ж


Сабақтың тақырыбы

Адам мен Отан


Сабақтың мақсаты

Оқушылардың туған ел, атамекен, Отан туралы түсініктерін кеңейту

Оқытудың нәтижесі

Туған елін, атамекенің, Отаның сүюге тәрбиелеу;

Туған елін, атамекенін, Отанын қадірлеу, қастерлеу ісскерліктерін дамыту.



Сабақтың технологиясы

СТО стратегиялары.



Қамтылған модульдер

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту мен оқуда АКТ қолдану.



Әдіс- тәсілдер

«Ой қозғау», «Ойлан, жұптас, талқыла», «Топтастыру», топқа бөлу


Негізгі ұғымдар

Топтасып жұмыс жасайды, мәтінді оқиды ЖИГСО, бірлесіп жұмыс жасайды, ортақ шешімге келеді, білімдерін бекітеді.


Ресурстар

Үлестірмелі материалдар, презентация, қағаздар, оқулық, бейне жазба, интерактивті тақта


Өткен материалмен байланысы

Пәнаралық байланыстар

Сабақтың барысы


Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау


Қызығушылығын ояту

Мағынаны ұғу



Ұйымдастыру кезеңі.

Шаттық шеңбер

(2 мин)

Оқушыларды топтастыру (2 мин)





1.Амандасу
2. Психологиялық дайындық

Отан – туған үйіміз.
Отан – туған жеріміз.
Отан – ортақ үйіміз.
Көтеріңкі біздің көңіліміз!
үлестірме қағаз арқылы сурет құрау




Үй жұмысын тексеру(2 мин)

Әңгімелесу.

(5 мин)


Оқушылардың шығармашылық жұмыстары

Сұрақ-жауап:

Қандай мейрамдар болады екенін атап айту.


Мұғалімнің қолпаштауы

Әркім өз ойын айтады




Топтық жұмысты ұйымдастырады.


Оқушылар топ басшысын, спикерді және баяндамашы сайлайды.

Әр тапсырма уақытпен белгіленеді.

1.Білу.

(5 мин)


«Қазақстаным-менің Отаным!» бейнеролик көру, талдау, өз пікірлерін айту

Мұғалімнің қолпаштауы

2. Түсіну

(10мин)



Мәтінмен жұмыс.

Оқушылар мәтінді жекелей оқып, алдымен жұпта кейін топта талқылайды. «ЖИГСО» стратегиясы арқылы спикер өзге топқа барып өз мәтінінің бөлігін таныстырып өтеді.



Мұғалімнің қолпаштауы

Тыныштық сәті

(2 мин)


Баяу әуен қосылады. Мұғалім биязы, жағымды дауыспен оқиды.




3. Талдау.

(5 мин)


Постер құру

І топ: «Отан-оттан ыстық»

ІІ топ: «Мақтанышым-Отаным»
ІІІ топ «Отаның-алтың бесігің»



Топтық жұмыс. Мұғалімнің қолпаштауы


4. Қолдану.

( 10 мин)



Ойын: «Мен Адаммын»


Мақсаты: Адамның бойындағы жақсы қасиеттерді тауып атап беру.

Жүру барысы: Мен сендерге жұлдызша беремін, сол жұлдызшаны бір – біріне жалғастыру арқылы «Мен Адаммын» өйткені мен сөйлей аламын, деген сөздерді тауып айтып жұлдызшаны қайтарасыңдар.


Мұғалімнің қолпаштауы



Рефлексия

6. Жинақтау

Сабақ соңындағы рефлексия. «Жер шары»




Оқушылар шеңбер құрып, жылы лебіздерін білдіреді.




Үйге тапсырма

«Менің Отаным-Қазақстан» шығарма жазу


Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.





«М.Ломоносов атындағы орта мектеп» КММ
LESSON STUDY № 4

Тақырыбы: « Адам мен Отан »

Сынып: 9 «А»
Өзін-өзі тану пәні мұғалімі:Молжигитова А.Д.

Мамай батыр

2014-2015 оқу жылы


Сабақ жоспары. Сыныбы: 9 «А» Күні: 09.04.2015ж


Сабақтың тақырыбы

Адам мен отбасы


Сабақтың мақсаты

Оқушылардың отбасы туралы түсініктерін кеңейту.

Оқытудың нәтижесі

Отбасының адам үшін маңыздылығын жан-жақты ашу;

Отбасындағы жарастықты, сыйластықты қарым-қатынасының дамуына ықпал ету;

Отбасындағы сыйластыққа, сүйіспеншілікке тәрбиелеу.


Сабақтың технологиясы

СТО стратегиялары.



Қамтылған модульдер

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту мен оқуда АКТ қолдану.



Әдіс- тәсілдер

«Ой қозғау», «Ойлан, жұптас, талқыла», «Топтастыру», топқа бөлу


Негізгі ұғымдар

Топтасып жұмыс жасайды, мәтінді оқиды ЖИГСО, бірлесіп жұмыс жасайды, ортақ шешімге келеді, білімдерін бекітеді.


Ресурстар

Үлестірмелі материалдар, презентация, қағаздар, оқулық, бейне жазба, интерактивті тақта


Өткен материалмен байланысы

Пәнаралық байланыстар

Сабақтың барысы


Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау


Қызығушылығын ояту

Мағынаны ұғу



Ұйымдастыру кезеңі. Шаттық шеңбері (2 мин)

Оқушыларды топтастыру (2 мин)


«Мен қандаймын?»

ынтымақтастық

ты орнату(5 мин)


Оқушылар шеңберге тұрып бір біріне жүрек беру арқылы бүгінгі сабағымызға жақсы тілек тілейді.
Оқушылар топқа сурет арқылы бөлінеді.

Топ ережесін еске түсіру.


Оқушылар сурет арқылы кім екенін анықтайды.






Үй жұмысын тексеру(2 мин)

«Әңгімелесу»

(5 мин)


Оқушылардың шығармашылық жұмыстары
Сабақтың тақырыбын анықтау үшін

Суреттер бойынша нені көріп отырмыз?
Адам отбасындағы сыйластыққа қалай қол жекізе алады?


Мұғалімнің қолпаштауы

Топтық жұмысты ұйымдастырады.


Оқушылар топ басшысын, спикерді және баяндамашы сайлайды.


Әр тапсырма уақытпен белгіленеді.

1.Білу.

(2 мин)


Дәйексөз

«Отбасының өнегесі-Отан өнегесі»

Б.Момышұлы





2. Түсіну

(10 мин)



Мәтінмен жұмыс.

Оқушылар оқулықтағы Ж.Солтиеваның «Мен оны пір тұтамын» атты мәтіні,

Оқушылар мәтінді жекелей оқып, алдымен жұпта кейін топта талқылайды. «ЖИГСО» стратегиясы арқылы спикер өзге топқа барып өз мәтінінің бөлігін таныстырып өтеді.


Мұғалімнің қолпаштауы

Тыныштық сәті

(2 мин)


Баяу әуен қосылады. Мұғалім биязы, жағымды дауыспен оқиды.





3. Талдау.

(5 мин)


«Ойлан, жұптас, талқыла»

Топтық жұмыс. Тапсырманы оқып талдау.



Топтық жұмыс. Мұғалімнің қолпаштауы


4. Қолдану.

( 10 мин)



Постер құру

І топ: «Отбасы жарастығы»

ІІ топ: «Отбасы бақыты»
ІІІ топ «Отбасы қуанышы»

Мұғалімнің қолпаштауы



Рефлексия

6. Жинақтау

Сабақ соңындағы рефлексия.

(2 мин)


Оқушылар шеңберге тұрып бір-бірлеріне жақсы тілектер айту арқылы сабақты аяқтайды.





Үйге тапсырма

(2 мин)


«Жеті атамызды білеміз бе?» тақырыбына генеалогиялық тізбе жасау.



LESSON STUDY № 1

Тақырыбы: « Адам мен отбасы »

Сынып: 9 «А»


Өзін-өзі тану пәні мұғалімі:Молжигитова А.Д.

Мамай батыр

2014-2015 оқу жылы

Сабақ жоспары. Сыныбы: 9 «А» Күні: 16.04.2015ж


Сабақтың тақырыбы

Адам мен отбасы


Сабақтың мақсаты

Оқушылардың отбасы туралы түсініктерін кеңейту.

Оқытудың нәтижесі

Отбасының адам үшін маңыздылығын жан-жақты ашу;

Отбасындағы сыйластыққа, сүйіспеншілікке тәрбиелеу.



Сабақтың технологиясы

СТО стратегиялары.



Қамтылған модульдер

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқыту мен оқуда АКТ қолдану.



Әдіс- тәсілдер

«Ой қозғау», «Ойлан, жұптас, талқыла», «Топтастыру», топқа бөлу


Негізгі ұғымдар

Топтасып жұмыс жасайды, мәтінді оқиды ЖИГСО, бірлесіп жұмыс жасайды, ортақ шешімге келеді, білімдерін бекітеді.


Ресурстар

Үлестірмелі материалдар, презентация, қағаздар, оқулық, бейне жазба, интерактивті тақта


Өткен материалмен байланысы

Пәнаралық байланыстар

Сабақтың барысы


Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау


Қызығушылығын ояту

Мағынаны ұғу



Ұйымдастыру кезеңі.

Шаттық шеңбер

(2 мин)

Оқушыларды топтастыру (2 мин)



Оқушылар шаттық шеңберін құрып, бір – бірімен жақсы көңіл – күйімен амандасып алады.

Армысың әлем!

Армысың, жарық күн! (қолдарын жайып көкке көтереді)

Армысың, абзал Адам!

Армысың, менің досым!

Үлестірме қағаз арқылы сурет құрау





Үй жұмысын тексеру(2 мин)

Әңгімелесу.

(5 мин)


Оқушылардың шығармашылық жұмыстары

«Жеті атамызды білеміз бе?» тақырыбына генелогиялық тізбесі.


Өзің шеше алмаған жағдайдың дұрыс шешімін табу үшін ата-анаңмен еркін сыр бөлісе, ақылдаса аласың ба?

Ата-анаңды қуанышқа бөлеген кездеріңді айтып бер?



Мұғалімнің қолпаштауы

Әркім өз ойын айтады




Топтық жұмысты ұйымдастырады.


Оқушылар топ басшысын, спикерді және баяндамашы сайлайды.

Әр тапсырма уақытпен белгіленеді.

1.Білу.

(5 мин)


Оқу ақпаратың оқу, талдау

Мұғалімнің қолпаштауы

2. Түсіну

(10мин)



Мәтінмен жұмыс.

З.Жұманованың «Туған күн»

Оқушылар мәтінді жекелей оқып, алдымен жұпта кейін топта талқылайды. «ЖИГСО» стратегиясы арқылы спикер өзге топқа барып өз мәтінінің бөлігін таныстырып өтеді.


Мұғалімнің қолпаштауы

Тыныштық сәті

(2 мин)


Баяу әуен қосылады. Мұғалім биязы, жағымды дауыспен оқиды.




3. Талдау.

(5 мин)


«Ойлан, жұптас, талқыла»

Оқулықта берілген тапсырма бойынша ұлағатты сөздерді оқып, олардың мәнін түсіндіру.



Топтық жұмыс. Мұғалімнің қолпаштауы


4. Қолдану.

( 10 мин)



Шығармашылық жұмыс

  1. Отбасы жарасымды болуы үшін адамдарға қандай қасиеттер қажет?

  2. Адам отбасындағы сыйластыққа қалай қол жеткізе алады?

  3. Отбасы -өмір аясы

Мұғалімнің қолпаштауы






Ойын: «Мен Адаммын»


Мақсаты: Адамның бойындағы жақсы қасиеттерді тауып атап беру.

Жүру барысы: Мен сендерге жұлдызша беремін, сол жұлдызшаны бір – біріне жалғастыру арқылы «Мен Адаммын» өйткені мен сөйлей аламын, деген сөздерді тауып айтып жұлдызшаны қайтарасыңдар.






Рефлексия

6. Жинақтау

Сабақ соңындағы рефлексия.



(2 мин)

Оқушылар шеңбер құрып, жылы лебіздерін білдіреді.




Үйге тапсырма



Өзінің ата-әжелеріңіз туралы шағын әңгіме жазу, суретін салу.





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет