Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сыныбы, күні
|
5- сынып, 27- қазан
|
Сабақтың тақырыбы
|
Аңыз- әңгімелер. «Асанқайғының Жерұйықты іздегені»
|
Мақсаты
|
Басты кейіпкерге баға беру арқылы мәтіннің мазмұнын аңғарту,тақырып пен идеяны ашу.
|
Күтілетін нәтиже
|
А. Аңыз кейіпкері туралы мағлұмат алады, мәтін мазмұнын түсінеді.
Ә.Жерұйықты өз туған жерімен байланыстырады.Туған жер қасиеті туралы біледі.
Б. Аңыз мазмұнындағы жер- су аттарын танып- біледі,өзіндік пікір білдіреді.
|
Керекті жабдықтар
|
презентация, интеллект карта, АКТ, бес жолды өлең, Блоб ағашы
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
(3мин)
|
Оқушылармен амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Өзіңізге тілегенді басқаларға тілеңіз» тренинг. Сөздер бойынша топтау.
|
Оқушылар амандасады,бір- біріне тілек айтады. Топтасып отырады.Үй тапсырмасына жауап береді.
|
Тұсаукесер
( 2 мин)
|
Туған жер туралы слайд көрсетіледі, сол арқылы тақырыпты ашу.Аңыз туралы мағлұмат беру.
|
Оқушылар таныстырылым арқылы тақырыпты табады.
|
Негізгі бөлім
( 10 мин)
(2 мин)
(3 мин)
(15 мин)
|
-Асанқайғы бабамыз туралы не білеміз?
-Жерұйық деген не? (топтастыру)
Жерұйық
1.Оқулықпен жұмыс.
Мәтінді оқып, бір- біріне түсіндіреді.
«Ойлан, бірік, бөліс»
Тақырыпты төмендегі белгілер бойынша әңгімеле.
а) Хасан Сәбитұлының тарихта болғаны;
ә) Жерұйықты іздеудегі мақсаты, арманы;
б) Көрген жерінің бәріне қонымды баға беруінің мәні, оның шындыққа қатысы;
в) Әркімнің туған жері – жерұйық;
2.Сөздік жұмыс.
Желмая- түйе
Жиһан- дүние, жер жаһан
Түз- дала, мидай дала
Жерұйық- жайлы қоныс
3.Сергіту сәті.
4. Интеллект картамен жұмыс
«Түбінде мал баққан шаруаға -------------- жақсы жер болмас»т.б.
Аталған жер-су атауларына қосымша мағлұмат беру.
-Осы аталған жерлердің ішінде бізге таныс жер бар ма?Асан аталарың біздің өлкеге келіп пе?
Шыңғырлау өзені туралы мәлімет.
Асанқайғының барған жерлерін картадан белгілеп көрсету.
-Ендеше, біз де өз туған жерімізге Асанқайғыша баға берейік.
|
Оқушылар Асанқайғы туралы білетінін айтады.
Жерұйық сөзіне түсінік береді.Топтастырып жазады.
«Ойлан, бірік, бөліс» тәсілі бойынша топтық тапсырма орындалады. Оқушылар қабілеттерінше орындайды, көршілерімен талдайды.
Бір- бірін тыңдайды және смайликпен бағалайды.
Сөздікпен танысады, дәптерге жазады.Сөздерге түсінік береді.
Картада берілген сөйлемді оқып, толықтырады.Жер- су атауларын картадан белгілейді.
Картаға стик қағазбен белгі салады.
Өз ауылын сипаттап ойтолғау жазады.
|
Қорытынды
(10 мин)
|
Бес жолды өлең.
Кім? Не?
Қандай?
Не істеді?
Жуық сөз
Сөйлем.
Үйге тапсырма. Аңызды оқу,суретті пайдаланып шығарма жазу.
Кері байланыс: Блоб ағашы.
Бағалау.
|
Бес жолды өлең толтырады.Өлеңді кезектесіп оқиды.
Блоб ағашына сабақтағы орнын түсіреді. Өз-өздеріне баға береді.
|
Сөйлемді толықтыр, аяқта.
«Түбінде мал баққан шаруаға –––––––––––––––––––– жақсы жер болмас»
« Мынау ––––––––––––––– ағашының әр бұтағы жеміс екен, шаруаға жақсы қоныс»
«Ей,––––––––––––––––– көршіңмен тату бол, шөбіңе суың жетер»
«Айналаң жапан түз екен, тауыңның асты жез екен, жұртың ашықпас» деп,–––––––––––––––––––– көргенде айтты.
«Жылқының өзі өскен жоқ.––––––––––––––––––– , сен құт болған екенсің»
«––––––––––––––––– жаймай қой семірмес» деп өзіне жайлау етіпті.
Бес жолды өлең
Кім? –––––––––––––––––––––
Қандай? ––––––––––––––––––
Не істеді? ––––––––––––––––––––
Жуық сөз –––––––––––––––––––––
Сөйлем ––––––––––––––––––––––
Достарыңызбен бөлісу: |