Алмуханбетова Кульшайра Жусупбековна «Лучший конструктивистский урок»
Далабай ауылы среди учителей, прошедших обучение по 3-му
Өмірлік орта мектебі (базовому) уровню
IІІ деңгейлі мұғалім
География пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары (8 сынып )
Сабақтың тақырыбы:
|
Аласа таулар
|
Сабақтың мақсаты
|
Аласа таулардың географиялық орнының ерекшеліктерімен таныстыру және маңызды деректер арқылы білімдерін кеңейту,оқушылардың өзара қарым-қатынас жасау іскерліктерін қалыптастыру, сөздік қорын молайту
|
Күтілетін нәтиже
|
Аласа тауларды биіктігіне қарай ажырата алады, картадан тауып көрсете алады, дүниетанымы кеңейеді, өз идеяларын еркін жеткізуге тырысады, бір-бірін өзара түсінуге, қолдауға үйренеді
|
Әдіс-тәсілдер
|
«Шаттық щеңбер», «Ой шақыру», «Жеке диологтық-топтық жұмыс», «Ортадағы қаламсап », «Өзара оқыту» стратегиялары
|
Сабақ барысында жүзеге асатын жұмыс түрлері
|
Сергіту сәті, топтық жұмыс (жоба жасап постерге қорғау) , ассоциация жасау, әңгімелеу, талдау, кері байланыс, диалог,рефлексия.
|
Сабақтың түрі
|
Аралас сабақ
|
Негізгі ресурстар
|
Компьютер, корона, фломастер, карта, постер, бағалау парақтары, үлестірмелі материалдар,
оқулық,Қосымша деректер, кескін карталары, атлас карталары
|
Бағалау
|
Формативті, Бағалау парағы (критерийлерге қарап бағалау), смайликтер, жиынтық бағалау
|
Қамтылған модульдер
|
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Диалогтік оқыту
«Оқыту үшін бағалау, оқытуды бағалау
«Оқытудағы көшбасшылық»
СТО технологиясының элементтері
АКТ пайдалану
|
Сабақтың барысы:
Кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Әдіс-тәсілдер
|
І
ІІ
|
2 минут
5 минут
|
Сергіту сәті. «Шаттық шеңбер»
Топқа бөлу. Оқушыларға 3 суреттің қиындылары беріледі. Суретті біріктіру арқылы топқа бөлінуді және араларынан топ басшысын сайлауды ұсынады.
Өткенді еске түсіру. Ортада қаламсап стратегиясы. Мұғалім әр топ мүшелеріне қаламдарын ортаға қоюын сұрайды. Мұғалім таңдаған қалам иесі сұраққа жауап береді. Жауап бере алмаса, топ мүшелері көмектеседі.
|
Сергіту сәтін жасайды.
Сурет қиындыларын біріктіріп, топқа бөлінеді, топ басшысын сайлайды.Үш топқа бөлініп отырады
Оқушылар қаламдарын ортаға қояды, мұғалім қай оқушының қаламын таңдаса сол сұраққа жауап береді.
Өткен тақырыпты естеріне түсіреді,керек болса, сыныптастарынан көмек сұрайды Жер бедері дегеніміз не?
Жер бедерінің қандай түрлерін білесіңдер?
Республика жер бедерінің ең төмен нүктесі еліміздің қай бөлігінде орналасқан?
Еліміздің жер бедерінің ең биік нүктесі?
Қазақстан жер бедерінің ерекшеліктері ?
Жер тарихы неше эраға бөлінеді?,-деген сұрақтарға жауап береді
|
Оқыту мен оқудағы
жаңа тәсілдер
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
|
ІІІ
|
7 минут
|
Психологиялық ахуал « Ой шақыру» стратегиясы.
«Туған Жер» әнімен видеоролик көрсетіледі
Ролик бойынша тапсырма: Тауды сипаттайтын сын есімдер тізімін жазу (биік,қарлы, орташа , аласа) .
|
Роликті қарап, өз ойларын ортаға салады, пікірлерін айтады.
Оқушылар өз ойларынан тауды сипаттайтын мысалдар келтіреді. Айтылған мысалдарды әр топтан бір оқушы тақтаға іледі. Сол сын есім, мысалдар арасынан оқушылар бүгінгі өтілетін тақырыпты анықтайды.
Оқушылармен бірлесе отырып, сабақ мақсатын құрастыру үшін олар тақырып көлемінде өз қызығушылықтары мен сабақ үстінде тақырып бойынша не білгілері келетіндігін айтады .
.
|
АҚТ-ны пайдалану
СТО технологиясының элементтері
|
ІІІ
|
12 минут
|
«Өзара оқыту стратегиясы. Оқулықпен жұмыс
Оқулықпен жұмыс істеу мақсатында кітап беттерінен оқушыларға мәтін бөлініп беріледі
1 топ - Сарыарқа тауы
2 топ – Мұғалжар тауы
3 топ – Маңғыстау тауы
Әр топқа өз мәтіні бойынша постер құруға нұсқаулық береді.
|
Әр топ оқушылары, өтіліп жатқан тақырып көлемінде, оқулықтың мәтін бөліктерімен жұмыс жасайды.
Топ мүшелері өзара ойласып, оқулық пен нұсқаулықты пайдалана отырып, ойларын постер бетіне жазады, суреттейді, таулардың сипаттамаларын жазады. Барлық топ мүшелері ортаға шығып, өз постерлерін қорғайды.
№
|
Аласа таулар
|
Геогр-қ орны
|
Тау жыныстары
|
Ең биік нүктесі
|
Табиғаты
|
1
|
Сарыарқа
|
|
|
|
|
2
|
Мұғалжар
|
|
|
|
|
3
|
Маңғыстау
|
|
|
|
|
|
«Оқытудағы көшбасшылық»
«Оқытудағы көшбасшылық»
Оқыту мен оқудағы
жаңа тәсілдер
|
ІV
|
5 минут
|
Шығармашылық тапсырма.
Географиялық диктант .
Әр топқа аяқталмаған сөйлемдер таратылады, оқушылар сол сөйлемдерді одан әрі толықтырып, мағынасын ашады.
|
Маңғыстау таулары ... орналасқан .
Сарыарқаның ең биік нүктесі ....
... .ең биік жері Бесшоқы.
Мұғалжар Герцен тауы түзілісі кезінде пайда болған ...
... ең биік нүктесі Үлкен Боқтыбай
Қазақстанның аласа таулары ..., ..., ...
|
|
V
|
7 минут
|
Алған білімді жинақтау, қорытындылау
|
|
|
1.Кескін картамен жұмыс. Әр топқа кескін карта таратылады.
2. Оқушылардың жинақтаған білімдерін байқау мақсатында тест тапсырмаларын орындайды
|
Әр оқушы өз тобына берілген тау жүйесіне байланысты физикалық картаны қолдана отырып, кескін картаға суретін түсіреді. Жоталарын көрсетеді.
Интербелсенді тақтадағы тест сұрақтарына жауап береді, білімдерін қорытындылайды.
1.Қазақстанның аласа таулы өлкелері
А) Сарыарқа,Алтай, Сауыр
В) Мұғалжар, Маңғыстау, Торғай
С)Сарыарқа, Мұғалдар, Маңғыстау
Д)Қазақтың ұсақ шоқысы, Жалпы Сырт
2. Қазақстан жерінің ең ежелгі мүжілген аласа таулы өлкесі?
А) Қазақтың ұсақ шоқысы
В) Шығыс Еуропа
С)Батыс Сібір
Д)Маңғыстау
3. Үлкен Боқтыбай қай таудың ең биік нүктесі?
А) Сарыарқа
В) Мұғалжар
С) Маңғыстау
Д)Көкшетау
4. Маңғыстау тауының жоталары
А) Ұлытау , Қарқаралы
В) Шыңғыстау, Ақсораң
С) Қаратау,Шошқақкөл
Д)Ақтау, Қаратау
5. Сарыарқа тауының жоталары
А) Ұлытау , Қарқаралы
В) Шыңғыстау, Ақсораң
С) Қаратау,Шошқақкөл
Д)Ақтау, Қаратау
Бұл кезеңде оқушылар тест жұмыстарын бір-бірімен алмастырып, өзара бір-бірін тексереді.
Топ басшылары бағалау парақтарын толтырып отырады.
|
«Оқыту үшін бағалау, оқытуды бағалау
АҚТ-ны пайдалану
|
VІ
|
3 минут
|
Рефлексия
Мұғалім тақырып бойынша қорытынды жасап, оқушылардың алған білімдерін жинақтайды.
|
Мұғалімді тыңдай отырып, білімдерін қорытындылайды
Тақтадағы поезд вагондарына жазылған кезеңдерге байланысты смайликтерді жабыстырады Смайликтер қолдану арқылы оқушылардың сабақ барысындағы көңіл күйлерін анықтап, «Поезд вагондары » стратегиясы бойынша сабақ кезеңдерінің қызықты немесе қызықсыз болғанын анықтайды.
|
Білімді жинақтау, қорытындылау
|
|
2 минут
|
Бағалау
Критерийлерге қарап бағалаушылардың бағасымен танысып, өзінің бағасын шығарады,
|
Топ басшылары критерийлерге қарап, сыныптастарының қорытынды бағасын шығара отырып, қойған бағасының себебін түсіндіреді.
Күнделікке бағаларын қойдыртады.
|
Формативті, суммативті бағалау
|
VІ
|
2 минут
|
Үйге тапсырма.
Аласа таулар тақырыбы
Шығармашылық жұмыс: тақырып көлеміне байланысты
«Эссе» жазу
|
Оқушының аты-жөні:
|
Критерий
|
0 балл «2»
|
1 балл «3»
|
2 балл «4»
|
3 балл «5»
|
Сұрақ-жауапқа қатысу
|
|
1 сұраққа ғана
|
2-3 сұраққа жауап немесе өз ойын вйтып, толықтырса
|
4-5 сұрақ
|
Мәтінмен жұмыс
|
|
Оқып шығу, сурет салу, қию, жабыстыру
|
Өз ойын айтса, белсенді қатысса
|
Түсініп айту, мазмұнын ашу, өз ойын толық жеткізу, ортаға шығып дұрыс қорғау
|
Шығармашылық жұмыс
|
|
1 сөйлемді жалғастырса
|
Бірнеше сөйлемді жалғастырып, толықтырса
|
Барлық сөйлемдерді толықтырып, дұрыс жазса
|
Тест
|
|
1-2 сұрақтың жауабы дұрыс болса
|
3-4 сұрақтың жауабы дұрыс болса
|
Барлығы дұрыс болса
| Бағалау парағы
Бағалау шкаласы
0 балл «2» -(0)
1 балл «3» -(1-4)
2 балл «4» -(5-8)
3 балл «5» -(9-12)
Достарыңызбен бөлісу: |