Сабақтың тақырыбы: Қан топтары Мектеп: Амангелді атындағы жалпы орта Күні: 13. 04. 2017



Дата22.08.2017
өлшемі87,1 Kb.
#24589
түріСабақ
ОБЛЫС: ОҚО

АУДАН/ҚАЛА: Арыс қаласы

АУЫЛ: Қожатоғай ауылы

МЕКТЕП: Амангелді атындағы жалпы орта мектебі

ПӘНІҢІЗ: биология

ФИО: Талипова Фариза Сағынбекқызы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Пәні: Биология

Сабақтың тақырыбы: Қан топтары

Мектеп: Амангелді атындағы жалпы орта

Күні: 13.04.2017

Мұғалімнің аты-жөні: Талипова Фариза

СЫНЫП: 8«А»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы

жүзеге асатын оқу

мақсаттары

Оқушылардың қан топтары және резус-фактор туралы білімдерін толықтыру. «Қашан? Кім? Қалай?» - Деген сұраққа жауап беру.Оқушылардың сөйлеу, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Биология пәніне деген қызығушылығын арттыру.Табиғатты сүюге, оның берекелі тіршілігін құрметтеуге, отансүгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады : Оқушылар тақырып ұғымын біледі, түсінеді және тапсырмалармен жұмыс жасауда пайдаланады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тақырыпты түсініп оқып, талдай білуге жағдай жасайды, бір-біріне ортақ шешім қабылдауға үйренеді

Кейбір оқушылар орындай алады: Сол тапсырманы толық қорғап, топтың басқа оқушыларына түсіндіре алады және алға шығуына мүмкіншілік жасайды.

Алдыңғы оқу:

Қанның құрамы.



Жоспар:

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Басы

Сәлемдесу

Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу

Түгелдеу.Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін.

Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі арқылы сынып оқушыларын 5 топқа бөлемін.. Олар: Дәрігерлер, тарихшылар, биологтар, психологтар, диетологтар. .

Үйге берілген тапсырманы «Ой қозғау» әдісі бойынша Әр топ үйге берілген тапсырманы қалған топтардан сабақ сұрайды

Жаңа тақырыпты таныстыру: « Қан топтары». Слайд бойынша түсіндіру.



Оқулық, суреттер

Ортасы

Сергіту сәті «Кел, билейік!»

Біз адам ағзасының қаннан тұратынын білеміз.

1. Қан неден тұрады? (плазма және жормплы элементтерден)

2. Формалы элементтер дегеніміз не? (эротроциттер, лейкоциттер және тромбоциттер)

3. Олардың қызметтері қандай? (Эротроциттер қанға қызыл түс береді, лейкоциттер - микроорганизмдерді жояды, тромбоиттер - қанның ұюын қамтамасыз етеді.)

4. Қанда олар қанша тіршілік етеді? (э-120күн, т -7-10 күн, л - 4-2-4 күн)

5. Қан неге қызыл? (Себебі онда темір атомдары бар.)

6. Гемоглобин дегеніміз не? ( қанда оттегін тасымалдайды)

2. «ЖИГСО» әдісі бойынша.Біз қанның құрамымен танысып болдық. Енді біз қанды топтарға бөлетінін білеміз. Ал оны кім және қашан ашқан деген сұрақтарға біздің тарихшылар жауап береді.

Тарихшылар. Ян Янскийдің портреті

3. Өмірде біз жиі естиміз: «Адамның қанын басқа бір адамға құйыпты» дегенді. Ал қан беруші және қан алушы адамдар туралы бізге дәрігерлер әңгімелеп береді.

Дәрігерлер.

Донор дегеніміз -

Реципиент дегеніміз -

Кесте бойынша қан құю.
Қан береді

Қан құяды

I

II

III



IV

I топты қаны бар адамдарда

II топты қаны бар адамдарда

III топты қаны бар адамдарда

IV топты қаны бар адамдарда

4. Тұқым қуалау кезінде қан топтары ұрпақтан ұрпаққа беріледі ме? Ол жайлы бізге генетиктар айтып береді:

анасы + әкесі

Баланың қан тобы: мүмкін нұсқалары ( % )

I + I

I ( 100 % I + II



I ( 50 % )

II ( 50 % )

-

-

I + III



I ( 50 % )

-

III ( 50 % )



-

I + IV


-

II ( 50 % )

III ( 50 % )

-

II + II



I (25 % )

II ( 75 % )

-

-

II + III



I ( 25 % )

II ( 25 % )

III ( 25 % )

IV ( 25 % )

II + IV

-

II ( 50 % )



III ( 25 % )

IV ( 25 % )

III + III

I ( 25 % )

-

III ( 75 % )



-

III + IV


-

I ( 25 % )

III ( 50 % )

IV ( 25 % )

IV + IV

-

II ( 25 % )



III ( 25 % )

IV ( 50 % )

5. Психологтар зерттей келе әрбір қан топтарының иелерінде өздеріне тән мінез - құлықтары бар екенін анықтаған болатын. Ол жайлы бізге Психолог мамандар не айтады екен?

I топты қаны бар адамдар

II топты қаны бар адамдар

III топты қаны бар адамдар

IV топты қаны бар адамдар

6. Келесі диетологтар бізге қан топтарына сәйкес қалай тмақтану керек екендігі жайлы баяндап береді.

Тапсырма№1

Ауруханада екі баланы шатастырып алды. (Мысалға Ж жәнне Н) Бірінші ата-ананың қан топтары I және IV, ал екінші ата-ананың қан топтары I және III. Анализ нәтижесі бойынша Ж-да I қан тобы, ал Н-да II қан тобы екені анықталды. Балалардың ата - анасын табыңдар.

Жауабы: қан топтары I және IV ата-ананың баласы -Ж. Ал қан топтары I және III ата-ананың баласы -Н.

Тапсырма №2

Ата - анасының қан топтары II және III. Олардың баласында I топты қан болуы мүмкін бе?

Жауабы: ия, болуы мүмкін.

Тапсырма №3

Анасының қан тобы I, ал баласының қан тобы II . Әкесінің қан тобы қандай?

Жауабы: II немесе IV топ

Тапсырма №4

Баланың қан тобы I, ал оның қарындасыныкі IV. Ата - анасының қан тобы жайлы не айтасын?

Жауабы. Ата-анасының қан топтары II және III.

Тапсырма №5

IV топты қаны бар баланың ата-анасын іздеуге салды. екі отбасын тексере келгенде Бірінші отбасында әкесінің қан тобы II ,ал анасының қан тобы III екені анықталды.Екінші отбасында әкесінің қан тобы I, ал анасының қан тобы IV екенін дәлелдеді. Баланың ата-анасы қай отбасы?

Жауабы: Бірінші отбасы.

Сабақты қорытындылау

Сонымен қан топтарының адам өміріндегі маңызы өте зор екенін біз білдік. Тірек конспектілерімізді толтыруды ұмытпаймыз.

I ( 0 ) -А және В антигені болмайды

II ( А ) -А антигені болады

III ( В ) -В антигені болады;

IV( АВ ) -А и В антигені болады


Бейнеролик, үлесірме қағаздар

Постер қорғау


Кесте



конверттер



Соңы

  1. «Қолшатыр» әдісі арқылы бағаланады.

  2. Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек».




Қосымша ақпараттар

Саралау – оқушыға

мейлінше қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Қабілетті

оқушыға тапсырманы

қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін

тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс –

Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ –мен байланыс

Сабақ барысында оқушының өз ойын еркін жеткізу жағдай жасаймын, деңгейлік тапсырмалар берем

Өзін-өзі бағалауға жоспарлаймын, бұл сабағымда «Қолшатыр» әдісін пайдаландым. Сәтті шықты.

Сергіту сәтінде бейнежазба пайдаландым, тест тапсырмасын интербелсенді тақтадан орындады.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты

мен оқу міндеттері

орындалды ма?

Бүгін оқушылар

не үйренді?

Сабақ қалай өтті,

қандай деңгейде

өтті?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақтың негізгі міндет-мақсаты орындалды. Қан топтарын анықтауды үйренді. Бір қиындық туындағаны оқушылардың көпшілігі ұяң, баяу қимылдайды, сондықтан уақыттан 5 минуттай ұтылдық. Келесі жоспарда бұл қиындықты басты назарда ұстаймын.


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)

1: «ЖИГСО» әдісі.

2: Жеке тапсырмалар

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту

мен оқуға қатысты)?

1: өзін-өзі бағалау

2: кері байланыс

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі

сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:Жаңа тақырыпқа тиімді әдіс тәсіл қолдану

2:Оқушылар жазған кері байланыстағы ұсыныс пікірлерін басты назарда ұстау.


Тексерілді:
Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет