Талас ауданы,Тұрымқұл ауылы Жаңатұрмыс негізгі мектебі Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы:Ана тілі – ұлт байлығы
|
Мұғалімнің аты-жөні:М.Сауқымбекова
Күні:4.09.2017ж
|
|
СЫНЫП: 5ә
|
Қатысқаноқушылар саны:13
|
Қатыспағаноқушылар саны: 0
|
Оқу мақсаттары
|
5.2.1.1 – мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау;
5.3.1.1 – берілген мәтінге сәйкес кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құру
5.1.3.1. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі ақпаратты анықтау
|
|
Сабақ мақсаты
|
Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды, кіріспе, негізгі және қорытынды бөлімдерді қамтитын қарапайым жоспар құра алады
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: ана тілі, ерке тіл, өміршең тіл
|
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: меніңше, болуы мүмкін, өзгелердің пайымдауынша, тоқсан ауыз сөздің тобықтай түйіні
Талқылауға арналған тармақтар: ана тілінің қасиеті
|
|
Бағалау критерийі
|
Алған ақпаратты топ ортасында еркін талқылайды, сұраққа жауап береді, жауаптарын дәлелдейді. Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады, мәтінде берілген мәліметті қорытып, ойды жалғастырып жазады
|
|
Тілдік құзіреттілік
|
Сөз, сөйлеу мәдениеті, тіл байлығы, ана тілі, тілдік құзіреттілік, сөз құдіреті
|
|
Ресурстар
|
Оқулық, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар, СТО әдістері, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
|
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақ әдебиеті, тарих
|
|
Алдыңғы оқу
|
4-cыныпта өткен білімді пысықтау
|
|
Сабақтың жоспары
|
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы :
|
Ресурстар
|
Басталуы
5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут
Топтарға бөлу.
Гүл суреттері бойынша бөліну.
Оқушыларға сурет қиындыларын беремін. Сурет қиындыларын құрастырғанда раушан, тұңғиық, түймедақ гүлдерінің суреттері шығуы керек.
Қызығушылықты ояту.3-минут
Сұрақтарға жауап береді
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі қай тіл?
2. Тілдің басты қызметі қандай?
3. Тіл туралы заң қашан қабылданды?
4. Тіл туралы қандай мақал-мәтелдер, нақыл сөздер білесіңдер?
5. Өткен сыныптарда тіл туралы қандай мәліметтер білдіңдер?
6. Бүгінгі таңда сендерге қандай талап қойылуда?
7. Қазақстанның болашағы кімдердің қолында?
8. Жан-жақты болу дегенді қалай түсінесіңдер?
|
1-топ:
Раушан
2-топ:Тұңғиық
3-топ:Түймедақ
«Миға шабуыл» әдісі
|
Ортасы
35 минут
Сергіту сәті
2 минут
|
Оқулықпен жұмыс
1-тапсырма. «Түртіп алу» әдісімен өлеңді түсініп оқып, негізгі ойды анықтайды
2. Жаттығудың сипаттамасы:
Біріншіден, оқушылар жеке жауап берулері керек. Кейін жұп ақылдасып, олардың екі жауабын бір жауап етіп үйлестіреді. Кейін жұптар басқа жұптармен бірігіп, үдерісті қайталайды. Осылайша үш-төрт жауап бір жауап болып біріктіріледі.)
1-топ: Раушан
1. Ана тілінің байлығынкөрсетуде ақын қандай тіркестер қолданған?
2-топ: Тұңғиық
2. 3-шумақтағы сөздерді оқығанда қандай ойға келдіңдер?
3-топ: Түймедақ
3. Ана тілі туралы тағы қандай өлең білесіңдер?
2-тапсырма.Тыңдалым және айтылым бойынша білім алушылар жазушы Ш.Мұртазаның тіл туралы пікірін тыңдайды, өз сөздерімен айтады
«Қызыл гүлім-ай» би
3-тапсырма.Нақыл сөздерді түсініп, жатқа жазыңдар. Дауысты дыбыстардың астын бір сызықпен, дауыссыз дыбыстың астын екі сызықпен сызыңдар. (Кім көп жазады, дұрыс талдайды)
4-тапсырма.Берілген ақпараттан өздері үшін ең маңыздысын таңдап, өз ойларымен жалғастырады
|
«Түртіп алу» стратегиясы
Топтық тапсырма
mp3
жұптық тапсырма
mp3
Оқушылар би билеп сергіп қалады.
«Сканерлеу» әдісі
Жеке орындалатын тапсырма
|
Соңы
3 минут
|
Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен сабақты бағалайды
Үйге тапсырма.
Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде «Қазақ тілі – бай тіл» тақырыбында дәлелдемелер жазып келу
|
«Екі» жұлдыз, бір тілек»
Стикерлер
«ПОПС формуласы» әдісін пайдалану
|
Қосымша ақпарат
|
|
Саралау
Бағалау
|
Ана тілі туралы мақал-мәтелдер, ғаламтор ресурстары.
Қазақ тілі туралы мәліметтерді толықтырады
-Бағалау критерийлері арқылы
|
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлағансаралау шараларытиімді болды ма?
Мен берілгенуақыт ішіндеүлгердім бе?
Менөз жоспарымақандай түзетулеренгіздім жəне неліктен?
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
|
|
Қорытынды
бағамдау
|
Тапсырмаларды уақыт мөлшеріне қарай таңдау, топтағы қарым-қатынасты бақылау. Жекелеген білім алушыларды топтық жұмыстарға тарту
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |