Кмж
|
Мектеп С. Асанов атындағы ЖОМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Ильясова Ақмарал
|
Сыныптағы оқушылар саны
|
Сабақтың тақырыбы
|
Андронов және Беғазы мәдениеттері
|
Сабақтың негізделген оқу мақсаты
|
5.2.2.5 Әлкей Марғұланның Қазақстан археологиясының дамуына қосқан үлесін айқындау.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Әлкей Марғұланның Қазақстан археологиясының дамуына қосқан үлесін біледі.
Басым бөлігі : Әлкей Марғұланның археологиялық зерттеулері туралы өз пікірлерін айтады.
Кейбір оқушылар : Әлкей Марғұланның Қазақстан археологиясына қосқан үлесін талдап маңызын ашады
|
Ойлау дағдысының деңгейі
|
Білу, түсіну, қолдану , талдау.
|
Бағалау кретерийлері
|
- Әлкей Марғұланның археолог екенін біледі
- Әлкей Марғұланның археологиялық зерттеулері туралы өз пікірлерін айтады.
- Әлкей Марғұланның Қазақстан археологиясына қосқан үлесін маңызын ашады
|
Тілдік мақсаттары
|
Тыңдалым дағдысы Археолог ғалымдардың ашқан жаңалықтары туралы бейнеролик көрсету немесе визуальды әдісі немесе “STOP” кадр әдісі арқылы көрсетіледі.
Оқылым дағдысы:Оқулықтағы мәтінді оқып,археология саласындағы ашқан жаңалықтармен танысу .
Жазылым дағдысы археолог ғалымдардың ашқан жаңалықтарын әлемдік маңызын талдау жасау өз жауабын дәлелмен картамен көрсету.
Айтылым дағдысы: археолог ғалымдардың ашқан жаңалықтарын әнгімелейді сипаттама жасайды
Терминдермен жұмыс
Археология , Беғазы- Дәндібай, Андронов , Әлкей Марғұлан . т.б
|
Құндылықтарға баулу
|
Оқушыларды адамгершілікке , отансүйгіштікке , еңбекқорлыққа ,ізденуге баулу ,баланы өмір бойы оқуға, мәнгілік ел идеясын ұстануға
|
Пәнаралық байланыс
|
География ,археология
|
Алдыңғы білім
|
Беғазы –Дәндібай Андронов мәдениетін оқушылар біледі
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Кіріспе 10 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу .
Оқушылардың назарын сабаққа аудару білімге деген қызығушылығын ояту .
Оқушылардан үйге берілген тапсырмаларды «Сұрақты ұстап ал » ойыны арқылы сұрау ойынның мақсаты: оқушылар өткенді қайталап бір бірімен сұрақ қою арқылы сұрайды .Сұрақты білген топтағы оқушыларға 3 ұпай беріледі , білмей қалған топ келесі топқа береді бірақ ұпай 2 балға кемиді ,ал ол топта сұраққа жауап бере алмаса келесі топқа беріледі жауап берсе 1 бал беріледі
1.Беғазы –Дәндібай мәдениетінің ғылыми тұрғыда ашылуына кім әсер етті?
2.Беғазы –Дәндібай мәдениеті қай жылдардан бері зерттеле бастады?
3.Андронов тайпаларының негізгі кәсібін атаңдар ?
4. Андронов тайпаларының үйлері қандай болды ?
Сыныпты түстер арқылы бөлу түстерде әр түрлі сөздер жазылған Беғазы,Дәндібай ,Андрон
осылайша үш топқа бөліп аламын
1-топ. Беғазы
2-топ. Дәндібай
3-топ. Андрон
|
|
Сабақтың ортасы
Негізгі бөлім 25минут
|
1тапсырма: Ә. Марғұланның өмірбаяны мен ғылымдағы өмір жолы туралы бейнекөрініс. «Визуалды әдіс»
Дискриптор
1Әлкей Марғұланның кім екенін біледі
2.Ә. Марғұланның ғылымға қосқан үлесін талдайды
|
|
|
2.Тапсырма
«Мәтінмен жұмыс» оқушылар мәтінді «Ойлан- жұптас-бөліс» әдісі арқылы жұмыс жүргізеді
Дискриптор
1.Ә. Марғұланның қола дәуірі ескеткіштерінің қандай сырынашқанын біледі
2 Ә.Марғұлан зерттеген аймақтарды көрсетеді
3. Оның археология ғылымындағы ашқан жаңалықтарын талдайды
|
Карта . Оқулық
|
|
|