Сабақтың тақырыбы Ақпараттың сипаттары Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата07.02.2022
өлшемі176,64 Kb.
#87689
түріСабақ
Байланысты:
ашык сабак кмж устаз тілегі


Мектеп:

Ш. Байбатшаев атындағы орта мектеп

Бөлім:

Ақпаратпен жұмыс жасау

Педагогтің аты-жөні

Тоқтар А.Б.

Күні:

01.09

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:



Сабақтың тақырыбы

Ақпараттың сипаттары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.1.1 ақпараттың қасиеттерін анықтау (маңыздылық, дәлдік, сенімділік, құндылық)



Сабақтың мақсаты

  • Оқушылардың ақпарат туралы білімдерін қайталау;

  • Оқушылардың ақпарат көздерін дұрыс пайдалануын қадағалау;


Бағалау критерийі




  1. Ақпарат ұғымы мен түрлерін анықтайды.

  2. Ақпарат қасиеттерін салыстырады.

  3. Ақпарат қасиеттерін анықтаудың қажеттілігін түсіндіреді.

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басталуы



Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі және түгендейді.
Топқа біріктіру: Үш сынып арқылы топтарға бірігеді.


Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі







Негізгі бөлім
5 мин


Видео 5 мин

Миға шабуыл жасап оқушыларға сұрақтар қояды.

  1. Ақпарат дегеніміз не?

  2. Ақпаратты қабылдаудың қандай түрлері бар?

  3. Ақпараттың адам өміріндегі маңызы жайлы не айтуға болады?

  4. Ақпараттың қандай түрлері бар?

  5. Ақпараттың қандай қасиеттерін білесің?

  6. Ақпаратты адам қай сезім мүшесімен ең көп қабылдайды?

  7. Тарихи ақпараттың қандай қасиеттерін айтуға болады?

  8. Ақпараттың өзектілігіне қандай мысалдар келтіруге болады?

Мұғалім ақпаратты қысқаша еске түсіреді, бірге талдайды. (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады).


https://youtu.be/_s5BKTP34VA


Оқушылар сұрақтарға жауап беріп кері байланыс жасайды

Оқушылар 1-10 балл арасында бағаланады

Слайд, видеоурок

Қайталау
5 мин



Тапсырма 1.
Компьютермен жұмыс істеудің зиянды жақтарын ескеріп, өзің үшін комьютерде денсаулығына кері әсер етпейтіндей жұмыс істеу ережесін құрастыр. Құрастырған ережең денсаулығынды қорғауға қаншалықты көмектесетінін бағала.










15 мин

Тапсырма 2. Тест
1. Адам ең көп көлемдегі ақпаратты ненің көмегімен алады:

  1. есту мүшесі;

  2. көру мүшесі

  3. сезу мүшесі;

  4. иіс сезу мүшесі.

2. Информатикаға анықтама беріңіз?
A) информатика - ақпараталу, жіберу, өңдеу, сақтау, ұсынупроцестерінзерттейтінматематикалықғылым.
B) информатика - ақпараталу, жіберу, өңдеу, сақтауұсынупроцестерінзерттейтінғылым
C) информатика -мақсат, міндет
D) информатика - оладамныңөзіс-әрекетіндеақпаратжиымдарынпайдалануы
3. Ақпарат термині латын тілінің «informatio» сөзінен аударылғанда қандай ұғымды білдіреді?
A. баяндау, түсіндіру, мәлімет
B. есептеу, мәлімдеу
C. орындау, өңдеу
D. сақтау
E. басып шығару
4. Шындық, толықтық, дұрыстық, дәлдік, өзектілік, құндылық - бұлар:
А) ақпараттың қасиеттері
B) ақпараттың түрлері
C) ақпараттық үдеріс
D) Ақпараттық орта
5. Сканер – бұл:
А. Желі бойынша ақпараттарды жіберуге негізделген құрылғы
В. Сызбалар мен плакаттарды










15 мин

5 мин

баспаға шығаруға негізделген құрылғы
С. Ақпараттарды енгізуге негізделген құрылғы*
D. Ақпараттарды шығаруға негізделген құрылғы
6. Ақпаратты қабылдаудың неше түрі бар ?
A) 4
B)5
C)6
D)3
7. Ақпараттың қасиеттері неше түрге бөлінеді ?
A) 4
B) 5
C) 6
D) 3
8. Тармақталу алгоритмінің түйінді сөздері?
А) егер,онда,әйтпесе
В) егер,және,онда
С) немесе,және,онда
Д) әйтпесе, және, егер
9. Алгоритмде блок басы мен соңын қандай фигурамен белгіленеді?
А) трапеция
В) дөңгелек
С) үшбұрыш
Д)тіктөртбұрыш
10. Әрекеттердің тізбектей орындалуы –
A) тармақталған алгоритм деп аталады.
B) ауыспалы алгоритм деп аталады.
C) сызықтық алгоритм деп аталады.
D) қайталану алгоритм деп аталады


Тапсырма 3.

  1. Өзің ақпарат алатын дереккөздердің тізімін көрсет.

  2. Қызметтің негізгі түрі ақпаратпен жұмыс істеуге болатын мамандықтар тізімін жаса.

  3. Өзің ақпарат көзі, ақпарат алушы болатын жағдайлар туралы мысалдар келтір.










баспаға шығаруға негізделген құрылғы
С. Ақпараттарды енгізуге негізделген құрылғы*
D. Ақпараттарды шығаруға негізделген құрылғы
6. Ақпаратты қабылдаудың неше түрі бар ?
A) 4
B)5
C)6
D)3
7. Ақпараттың қасиеттері неше түрге бөлінеді ?
A) 4
B) 5
C) 6
D) 3
8. Тармақталу алгоритмінің түйінді сөздері?
А) егер,онда,әйтпесе
В) егер,және,онда
С) немесе,және,онда
Д) әйтпесе, және, егер
9. Алгоритмде блок басы мен соңын қандай фигурамен белгіленеді?
А) трапеция
В) дөңгелек
С) үшбұрыш
Д)тіктөртбұрыш
10. Әрекеттердің тізбектей орындалуы –
A) тармақталған алгоритм деп аталады.
B) ауыспалы алгоритм деп аталады.
C) сызықтық алгоритм деп аталады.
D) қайталану алгоритм деп аталады


Тапсырма 3.

  1. Өзің ақпарат алатын дереккөздердің тізімін көрсет.

  2. Қызметтің негізгі түрі ақпаратпен жұмыс істеуге болатын мамандықтар тізімін жаса.

  3. Өзің ақпарат көзі, ақпарат алушы болатын жағдайлар туралы мысалдар келтір.










Кері байланыс
5 мин

Білемін

Білдім

Білгім келеді







Оқушы мұғалім айтқан тапсырманы орындайды. Сұрақтарға жауап береді




Слайд



Бағалау

Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу ынтасына қарай 1 мен 10 балл аралығында бағалайды

«БББ» кестесі арқылы







Рефлексия
1 мин

  • сабақтағы көңіл күйім қандай болды?

  • бүгін қандай ақпарат алдым?

  • алған ақпаратты кімдермен бөлісемін?





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет