Сабақтың тақырыбы Астананың бойтұмары «Бәйтерек» (1-нұсқа)



Дата10.12.2019
өлшемі69,87 Kb.
#53282
түріСабақ
Байланысты:
5-сабақ қазақ тілі 4-тарау ҚМЖ 1-нұсқа (1)

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Астана – мәдениет пен өнер ордасы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6 Т1

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Астананың бойтұмары – «Бәйтерек» (1-нұсқа)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.4.1 – мәтіннің құрылымдық ерекшелігіне назар аудара отырып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау.

Сабақтың мақсаттары

Мәтіннің құрылымдық ерекшелігін ескеріп сұрақтар қою арқылы негізгі ойды анықтайды.

Бағалау критерийі

Мәтіннен сұраққа жауап таба алады, абзацтарға тақырып қоя отырып негізгі ойын анықтайды, талдайды.

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

сызба-жоба, композиция, монумент, кіреберіс, оқпан, галерея, т.б.



Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Суретте бейнеленген, биік ғимарат, пішіндес, зәулім биік, бой таластырған, т.б.



Құндылықтарды игерту

оқушыларды топтық, жұптық жұмыстар кезінде бір-біріне деген құрмет көрсете білуге тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, тарих сабақтары

Бастапқы білім

«Хан шатыр» ойын-сауық орталығы

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

0-5


Қызығушылығын ояту

Оқушыларға тақтадан екі сурет көрсетіледі.



- Осы екі суреттің қандай байланысы бар? (немесе екі суретті өзара байланыстыра алар ма едің?)

Мұғалім әр оқушының пікірін ескеріп жауаптарын қорытындылайды және сабақтың тақырыбын хабарлайды. Сабақ мақсатымен таныстырады. Оқушылар мен мұғалім бірлесе отырып, сабақтың бағалау критерийлерін әзірлейді.

Сынып оқушыларын бір топта төрт-бес адам болатындай етіп, бірнеше топқа бөледі. Сабақ мазмұнына сай сурет қиындылары арқылы бірнеше топқа бөледі.




Сабақтың ортасы

5-10


10-25


25-30


30-35


Оқылым алды тапсырма

Т

«Шашылған сөйлемдер»

Тапсырма топпен орындалады. Әр топқа бір сөйлемнен беріледі. Шарты бойынша берілген сөйлемдердегі сөздердің орнын реттейді.

1. әулие ағаш Ата-бабаларымыз жалғыз өскен киелі ағаш далада жапан деп санаған ағашты.

2. кесуге Оны, қандай да бір зақым тыйым келтіруге салған.

3. Саясында ескерткен демалып, ұйықтауға да ұзақ отырып болмайтынын.

4. Жалғыз өскен жанында ұзақ болсаң, жалғыздықтың нышанына ағаштың сол ағаштай сопиып балаған жалғыз қаласың деп.

5. қасиетті санап, түзде жайқалып өскен Құла жалғыз ағашты жанында түнеп, байлайтын болған шүберек.

Оқылым тапсырмасы

1-қадам. Мәтінді түсініп оқиды. Жеке оқуға 5 минут беріледі.


2-қадам. «Журналистік сұрақтар» кестесі. Кестені толтыруға 7 минут беріледі. Оқушылар өзіндегі оқылым мәтіні бойынша төмендегі сұрақтарға ақпараттарды іріктей отырып, кестені толтырады. Мәтіннің әр абзацына тақырып қояды. Топ ішінде талдайды (3 минут).

Сұрақтар

Жауаптар

Не?


Қашан?


Қайда?


Неге?


Қалай?














Оқылымнан кейінгі тапсырма


«Төрт сөйлем»

Оқушылар топта жүргізілген талқылауды қорытындылап, мәтіннің негізгі ойын төрт сөйлем арқылы білдіреді.



1. Пікір. Мәтіннің негізгі ойын жазады.

2. Дәлел. Пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді.

3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді.

4. Қорытынды. Пікірге бір сөйлеммен қорытынды жасайды.
Дескриптор:

- сұраққа жауап береді;

- абзацқа тақырып қояды;

- негізгі ойын анықтайды, талдайды.



Бағалау. Мұғалім «Температураны өлшеу» әдісі бойынша оқушыларға «Біз не істеп жатырмыз?» деп сұрақ қойып, тапсырманы қаншалықты түсінгендіктерін, жұмыс бағытын бағдарлайды.

1-таратпа

2-таратпа

3-таратпа





Сабақтың соңы

35-40


Рефлексия

«3-2-1» стратегиясы

Стикерге жазып, ойларын тақтаға іледі.

  • Сабақта алған 3 маңызды ақпарат

  • Қиындық келтірген 2 мәселе

  • Сабақта ұнаған 1 аспект



Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау











Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?


Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.


«Сөздік гол» әдісі

Мұғалім оқушыларға мәтіннен алынған сөздерді береді (әр топқа екі сөз: сәулет, туынды, лорд, белдеу, тәжірибе, хауыз).



Олар топпен төмендегі кестені толтырады.

Сөз

Біздің анықтама

Сөздіктегі анықтама

Сөйлем


























Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет