Алматы облысы
Сарқан ауданы
М.Жұмабаев атындағы орта мектеп
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі М.Р.Кунуспекова
Күні:
Пәні: қазақ әдебиеті
Сыныбы:7 «В»
Сабақтың тақырыбы: Қазақ әдебиетінің хас тұлғасы Бейімбет Майлин
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: қазақ әдебиетінің хас тұлғасы Бейімбет Майлиннің өмірі және шығармашылығымен таныстыру.
2. Дамытушылық: оқушылардың сөйлеу тілдерін дамыту және өзіндік жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру
3. Тәрбиелік: туған өлкені, елін, жерін қадірлеуге, адамгершілікке,сыйластыққа,еңбекке тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер:
Баяндау,ой қозғау, іздену,сұрақ-жауап.
Жұмыс түрі:
Топтық, мәтінмен, кітаппен жұмыс.
Көрнекілігі: Б.Майлин бейнесі, сызба кестелер, жазушы туралы пікірлер, интерактивті тақта
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастрыру кезеңі: (1 минут)
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Көңіл-күйлерін сабаққа бағыттау. Топқа бөлу.
II. Мақсат қою кезеңі:
1.Сабақтың ұраны:
Кел балалар оқылық!
Оқығанды көңілге
Ықыласпен тоқылық! – деп, Ыбырай Алтынсарин атамыз айтқандай, бүгінгі сабақта білгенімізді ортаға салып, естігенімізді көңілімізге тоқып отырайық!
2. Ой жинақтау. «Нені білуіміз керек? »
- Жазушының өмірбаяны
- Жазушының шығармашылығы
- Жазушы шығармаларының тақырыбы
- Ақынның өлеңдерімен танысу
- Ақынның әңгімелері
- Ақынның романдары
- Ақынның пьесалары
Балалар, бүгінгі сабақ сендер үшін танымдық сабақ болмақ, сондықтан бір-бірімізге сыйластықпен қарап, тыңдау әдебін сақтайық.
ІII. Жаңа сабақ: Б.Майлиннің бейнесі.
Мынау кімнің бейнесі және ол туралы не білесіңдер?
Балалар жазушының өмірбаяны туралы, оқыған жерлері туралы айтып береді
Мұғалім сөзі: (3 минут)
Бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы:
Бейімбет Майлин өмірі мен шығармашылығы
Сабағымызды бастамастан бұрын сөздікке көңіл аударайық.
Сөздікпен жұмыс: (сөздік дәптерге жаздырту)
хас шебер — истинный мастер,
қаршадайынан — с малых лет,
шағын — небольшой,
қара сөз — проза
шынайы — истинный,
көркем шығарма — художественное произведения
қисса-эпическая поэма
сөзге ділмәр- красноречивый
қолжазба журнал- рукаписный журнал
ықпал жасау- способствовать
|
кедей малшы — бедный скотник,
бейнелеу — изображать,
елуге тарта — около 50
жоқшылық пен кедейшілік-беднность
қоршау- окружать
назар- внимание
ауыр зардаптары- тяжелые последствие
өнімді еңбек ету- продуктивно трудиться
жастай жетім қалған-с малых лет остался сиротой
|
Бейімбет Майлиннің өмірі мен шығармашылығы туралы өздеріңіз топта жұмыс істеу барысында танысасыздар. Сіздерге бүгінгі тақырып туралы ақпарат-мәтінді таратамын. Сол мәтінді оқып, түсінгендеріңізді постерге түсіріп, тақта алдында қорғайсыздар.
Топпен жұмыс (10 минут).
I топқа берілетін мәтін: Б.Майлиннің өмірі.
II топқа берілетін мәтін: Б Майлиннің білім алған оқу орындары
III топқа берілетін мәтін: Б. Майлиннің шығармашылығы.
Жаңа сабақты постермен қорғап шығады.
Ү. Сергіту сәті (1 минут) Сөзжұмбақ
1. Біз үйде не оқимыз?
2. Қандай баға алғымыз келмейді?
3. Месяц (қазақшасы)
4. Септікті ата
5. Сендер не ішуді ұмытпайсыңдар?
6. Ара не жинайды?
7. Бүгінгі сабақта қандай баға алғыларың келеді?
8. Бүгін біз кім туралы өтіп жатырмыз?
ҮІІ. Кітаппен жұмыс: (3 минут)
«Артық болмас білгенің» (137-бет) 3 топқа үзінділерді бөліп беру.
Оқыту
Тапсырма (жалқы зат есімдерді табу).
ҮІІІ. Қорытынды. Тест-интервью әдісі ( 5 минут)
Бейімбет Майлин кім?
2. Қай жылы, қай жерде, қандай отбасында дүниеге келді?
3. Бейімбеттің оқуына кімнің әсері болды?
4. Бейімбеттің әңгімелерін атаңдар?
5. Әжесінің аты кім?
6.Бейімбеттің қанша поэмасы бар?
ІХ. Үйге тапсырма:
«Айт күндері» әңгімесін оқып, сұрақтар мен тапсырмаларды орындау. (143-бет)
Х. Рефлексия парағы:
— Бүгінгі сабақ ұнады ма? Ұнаса несімен ұнады?
— Алдыңғы сабақтардан өзгешелігі бар ма?
— Бейімбет Майлин туралы толық ақпарат алдыңдар ма?
— Топпен жұмыс жасау қиындық тудырған жоқ па?
ХІ. Бағалау:
Достарыңызбен бөлісу: |