Қазақстан тарихы
|
Күні:
|
Сынып 10
|
Пән мұғалімі: Матышова Бибіажар Құндақбайқызы
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақ халқының әдебиеті мен мәдениеті.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Білімділік: Оқушыларға қазақ халқының шығармашылық дәстүрі,ауыз әдебиетінің түрлері мен тарихи маңызы туралы мәліметтер беріп , шығармашылығын шыңдау. Қазақ халқының мәдениетінің өшпес құндылық екеніне көздерін жеткізу.
Дамытушылық: Қазақ халқының мәдениет туралы түсініктерін кеңейту, мәдениетті жан-жақты қырынан тани білуге көмектесу, әлемдік мәдениет пен ұлттық мәдениетті байланыстыра отырып, оларға өз көзқарастарын қалыптастыруға көмектесу.
Тәрбиелік: Қазақ халқының бай мәдениетіне деген құрмет сезімін дамыту, мәдениетке деген қызығушылықтарын одан әрі арттыру, қазақ халқының мәдениетті мен әдебиетінің озық үлгілерімен таныстыра отырып эстетикалық тәрбие беру.
|
Сабақ. әдіс-тәсілдері:
|
Жұптық ,топтық жұмыс, СТО технологиясының элементтері, постер қорғау, тірек сызба,кластер құру,венн диаграммасы,ассоциация құру.
|
Күтілетін нәтиже:
|
Тақырып бойынша білімдерін өзектендіре алады;
Әңгімені өз бетінше оқып, мазмұнын ұғына алады;
Өз ойларын еркін жеткізе біледі;
Кластастарымен қарым-қатынасы қалыптасады;
Оқушылар өздерінің қабілеттерін дамыта алады;
Өзін-өзі бағалай алады, өз жұмысын кластастарының жазғанымен салыстырып, өзін-өзі реттей алады;
|
Сабақ жоспары:
Үйге тапсырма:
|
Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою,топқа бөлу.
Сабақ барысы. СТО-дың 3 фазасы.
Қызығушылығын ояту
.Сергіту «Кім жүйрік?»
Мағынаны тану
Бекіту жұмысы
Рефлексия:
Үйге тапсырма беру. «Мен өз мәдениетімді мақтан тұтамын» тақырыбында эсс жазу.
|
Сабақтың барысы
|
Кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ұйымдастыру кезеңі
(2 минут)
|
«Жылы жүрек» психологиялық тренинг өткіземін.
Оқушыларды үш топқа
бөлемін
І топ – «Білім»
ІІ топ – «Ғылым»
ІІІ топ – «Өнер»
|
Сабақ алдында психологиялық тренингке қатысады
«Жылы жүрек» психологиялық тренинг
Оқушыларды үш топқа
бөлінеді.
|
|
1. Қызығушылығын ояту: (3 мин)
2. «Дискуссиялық өрнек»
1 мин
3. Сергіту сәті. «Кім жүйрік?»
1 мин
|
Үй тапсырмасы.
1. «Ой қозғау бөлімінде өткен тараулардағы тақырыптан сауал тастай отырып өткенге шолу жасатамын. «Алтын қақпа» ойыны арқылы әр топқа сұрақтар беріледі.
1. Алтын қақпаның сұрақтары:
1.М. Хайдардың «Тарих-и Рашиди» еңбегі не туралы, ол қандай салалардан тұрады? (Тірек сызба)
2. Күміс қақпаның сұрақтары:
1. Қадырғали Жалайырдың «Жылнамалар» еңбегі не туралы? Оның қазақ халқының тарихына қандай қатысы бар? (Кластер құру).
3. Тас қақпаның сұрақтары:
1. Өтеміс қажы еңбегінің қазақ халқының тарихына қандай жақындығы бар? Өтеміс қажының шығармасының тарихи маңызы неде? (Ассоциация құру).
«Білім» тобына
Р/с
|
Мазмұны
|
Келісемін
|
Келіспеймін
|
1
|
М.Х.Дулатидің атасы Орталық Азияға кетуге мәжбұр болды
|
+
|
|
2
|
1506 жылы М.Хайдардың әкесі М.Хұсайын М.Шайбани адамдарының қолынан қаза болады.
|
|
+
|
3
|
М.Хайдар жас кезінде моғол ханы Сайдпен таныс болған
|
+
|
|
4
|
Моғол ханы М.Хайдарды Сайд ханға жібереді
|
|
+
|
2. «Ғылым» тобына:
Р/с
|
Мазмұны
|
Келісемін
|
Келіспеймін
|
1
|
Қ.Жалайыридың шыққан тегі – арғын тайпасы
|
|
+
|
2
|
Ғалым еңбегінің соңында «Алаш мыңы үш сан» деп көрсетеді.
|
+
|
|
3
|
Патша Б.Годунов 1595 жылы Ораз Мұхаммедті Қасым қаласының ханы етіп тағайындады
|
|
+
|
4
|
Қадырғали «алаш» сөзін «қазақ» атауының орнына пайдаланған.
|
+
|
|
3. «Өнер» тобына
Р/с
|
Мазмұны
|
Келісемін
|
Келіспеймін
|
1
|
ΧIV ғ Алтын Орданың ішіндегі осындай тала-тартыстан халықтың экономикасы, мәдениеті азы п-тозады.
|
+
|
|
2
|
Әбілғазы өз еңбегінде 5 түрлі өнерді меңгергендігін жазады
|
|
+
|
3
|
Әбілғазы 1664 жылы қаза болады
|
+
|
|
4
|
«Түрік шежірені» баласы 1666 жылы аяқтайды
|
|
+
|
Математикалық ойын.
Математикалық есептерді шешіп тарихи датаны тауып, сол жылға қатысты тарихи оқиғаны атау керек.
1. 749х 2 + 1 = 1499
2. 380 х 4 +31 = 1551
3. 560 + 1200 – 117 = 1643
4. (8425 / 5) – 86 = 1599
5. 483 + 164 + 861 = 1508
6. 1991 + 110-456 = 1645
|
Әр топ берілген сұрақтарды бірлесіп талқылайды
содан соң тобында таныстырады,топтың
атынан ортақ жауаптарын айтады.
Сол арқылы берілген
сұрақтардың мағынасын ашады.
Берілген парақшаларға жауаптарын жазады.
Сергіту сәтіне қатысады
Математикалық есептерді шешіп тарихи датаны тауып, сол жылға қатысты тарихи оқиғаны атау керек
|
Бағдаршам арқылы бағалау
Топтық бағалау
|
Мағынаны тану
(15 минут)
Сергіту сәті
2 мин
Ү. Бекіту жұмысы
5 мин
|
Топтарға мәтінді оқуды ұсынамын,бағыт беремін. Әр топқа оқу барысында тапсырма беремін:
1. Қазақ фольклорының қандай жанрларын білесіңдер? (кластер құру)
2. Нәрестенің өміріне,үйленуге байланысты қандай жырларды білесің?(тірек сызба)
3. Ертегілер мен батырлар жырының тәрбиелік мәні қандай?(венн диаграммасы.
Сергіту сәті: Қара жорға биі.
Жаңа тақырып бойынша оқушыларға сұрақтар беремін.
Топ басшылары сұрақ қояды. (сұрақтарға жауап). 5 мин Үш топтан бір сұрақтар дайындайды.Сұрақ екі топқа бірдей беріледі жауапты тез тапқан топ жылдамдықпен қол көтеру арқылы жауап беруі керек. Дұрыс жауап берген топқа әр жауабы үшін Екі жұлдыз бір тілек арқылы бағаланады.
|
Мәтінмен жұмыс жасайды., талқылайды,
пікір алмасады. Әңгімелейді, зерттейді.
Тірек сызба,венн диагоаммасы,
кластерге түсіреді.
Сергіту сәтіне қатысады.
Топ басшылары сұрақтар дайындап
сұрақ бөтен топтың мүшелеріне қойылады.
Егер ол топ жауап бере алмаса, келесі топ мүшелері жауап береді.
Ойын ары қарай жалғаса береді.
Дұрыс жауап берген топқа әр жауабы
бағаланып отырады.
|
Критерий бойынша бағалау
Екі жұлдыз бір тілек
|
Рефлексия:
|
Оқушыларға смайлик таратамын сол арқылы оқушылар бүгінгі сабақта көңіл күйлерінің қалай болғанын білдіреді
|
Смайлик арқылы көңіл күйін білдіру.
|
|
Үйге тапсырама:
|
Топтарға «Мен өз мәдениетімді мақтан тұтамын» тақырыбында эсс жазу.
|
|
|