Бөлім:Географиялық зерттеу әдістері 1.1 Зерттеу және зерттеушілер
Сабақтың тақырыбы
Қазақстандық географтардың зерттеулері
Оқумақсаттары
10.1.1.1 география ғылымының дамуына үлес қосқан қазақстандықтардың зерттеулері туралы баяндау
10.1.1.2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті зерттеу проблемаларын анықтайды
Бағалаукритерийлері
География ғылымының дамуына үлес қосқан зерттеушілердің еңбектеріне баға береді
Қазіргі заманғы географияның өзекті проблемаларын анықтайды
Сабақтыңмақсаты
География ғылымының дамуына үлес қосқан ғалымдардың еңбектеріне баға беріп, география ғылымының проблемаларын анықтайды
Жаһандықазаматтық
Оқушылардың топтық жұмыскезінде география ғылымының мәселелеріне талдау жүзегеасады
Мектепмиссиясы
Топтық жұмыскезіндеоқушылар Қазақстан туралы зерттеген әр елдің ғалымдардың еңбектерімен танысқан кезде жүзегеасады
Мектепқұндылықтары
Патриотизм. География ғылымының дамуына үлес қосқан қазақстандық ғалымдардың жұмыстарымен танысады
Тілдікмақсаттар
Пәнгетән лексика және терминология: Қазақстан зерттеушілері, география ғылымы, өзекті зерттеу проблемалары
Пәнаралықбайланыс
Қазақстан тарихы пәнінде «Ұлы Жібек жолы» және ежелгі ғалымдар жайында байланысы топтық жұмыс кезіндежүзегеасады.
АКТ-нықолданудағдылары
Топтық жұмыс кезінде ғаламтордан (ноутбук) Қазақстанның зерттелген кезеңдері мен географияны зерттеу проблемалары туралы ақпарат тауып, сыныпқа таныстырады.
Алдыңғы білім
Оқушылар 6-9-сыныптарда география ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулерді анықтаған.
(С) «Тұлғаны таны» әдісі арқылы зерттеу сұрақтарын қойыңыз.
- Кімнің бейнесі?
- Қазақ қоғамында алатын ролі қандай?
- Қазақ жерін зерттеудің қандай қажеттілігі болды?
Презентация 1 слайд
Мақсат қою 4-5
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты оқушылармен бірге талқыланады.
2-3 слайд
Жаңаматериалдыигеру
6-20
21-25
26-33
34-35
36-40
(Т) «Көрнекіліктер галереясы» әдісі әр топ берілген критерийлер бойынша қажетті деректерді, мәліметтерді таңдап, зерттеушілердің еңбектерін зерттейді. Топта өздеріне берілген кезең туралы ақпаратты тауып, танысады. Кейін басқа оқушыларға өз қалаулары бойынша мәтінді кесте немесе сызба түрінде түсіндіреді. Мүғалімнің таңдауы бойынша бір оқушы басқа топтарға өздері қарастырған кезең жайында түсіндіреді.
1-топ. Ерте кездегі зерттеулер. Ұлы Жібек жолы, ХVІІІ ғ. дейін.
2-топ. ХVІІІ ғ.-ХІХ ғ. ресейлік ғалымдардың зерттеулері.
3-топ. Жаңа дәуірдегі (ХХ ғ. басы- 90-жылдарға дейін) зерттеулер
4-топ. Қазіргі кездегі зерттеулер (1991-2018 жылдар)
Дескрипторлар: Көрнекілік галереясынан қажетті ақпараттарды (деректерді) таңдап алады
Ақпараттарды (деректерді) кесте немесе сызба түрінде жасайды
Ақпараттардың (деректердің) басқа топқа түсіндіреді
Әр кезеңді таныстырған соң қысқаша видео көрсетіледі
Бағалау: * мұғалімнің бақылауы мен комментарийлері; * дескрипторлар бойынша өзара бағалау; * мұғалімнің кері байланысы;
(С) Топтар өз жұмыстарын қорғап болған соң төмендегі сұрақтармен тапсырманы қорытындылаңыз.
- Барлық кезеңдердегі атқарылған жұмыстар не үшін жүргізілді?
- Қазақ жерін зерттеу қандай қажеттіліктен туындады?
- Әр уақыт зерттеушілерінің қандай ортақ нәтижелері бар?
(С) «Ой толғау» сұрақтарына жауап алыңыз.
- Ерте кездегі географиялық зерттеулердің өзекті мәселесі қандай болып еді?
- Ал қазіргі заманғы географиялық зерттеулердің өзекті мәселесі қандай?
(Т) География ғылымының өзекті мәселелерін зерттеу тапсырмалары беріледі. Ноутбук пайдаланып, ақпарат іздейді және 3 беттен тұратын презентация немесе инфографика жасайды.
1- топ. Экологиялық зерттеу проблемаларын(климаттың өзгеруі, экожүйенің бұзылуы, ормандардың жойылуы, шөлдену)
2- топ. Экономикалық зерттеу проблемаларын (экспортқа дайын өнімнің аз шығарылуы,теңгенің құлдырауы)
3- топ. Әлеуметтік зерттеу проблемаларын (судың және жер ресурстарының жетіспеушілігі, аштық, кедейшілік)
4- топ. Саяси зерттеу проблемаларын (саяси ұйымдарға мүше болуы, мысалы БҰҰ,ТМД,ЕҚЫҰ, ҰҚШҰ (Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымы), экономикасы дамыған елдермен қарым-қатынас)
Дескрипторлар: 1.Проблеманың өзектілігіне дәлел келтіреді
2.Мәселенің салдарын анықтайды
3.Мәселенің шешіміне ұсыныстар ұсынады
4.Презентация немесе инфографика жасайды
5.Сынып алдында қорғайды
Бағалау: * мұғалімнің бақылауы мен комментарийлері; * дескрипторлар бойынша өзара бағалау; * мұғалімнің кері байланысы;
7 слайд
8 слайд
Ноутбуктер
Рефлексия 79-80
Оқушылардың рефлексиясы, кері байланыс. Маған түсінікті болды
Маған түсініксіз........
Маған толықтыру керек.....
Ш.Уәлиханов, Семенов-Тян-Шанский,Қ.Сәтбаев,Н.А.Северцовтың Қазақстанды зерттеуі жайында ақпарат жинау
9слайд
Сабақ бойынша рефлексия
Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады. Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жетті ме? Жетпесе, неліктен?
Қолданылған дифференциация сабақтың мақсатына жетуге қалай ықпал етті?
Сабақ кезеңдері уақытқа сай жүзеге асты ма?
Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды? Неліктен?
Сабақты жақсартуда не ықпал етер еді (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)?