Сабақтың тақырыбы: Қазақтың көрнекті ғалымдары мен ағартушылары.
Сабақтың мақсаты:
Қазақтың көрнекті ғалымдары мен ағартушыларының өмірбаянымен таныстыру, тарихта алатын орнын жас ұрпақ бойына сіңіру.
Оқушылардың ойлау қабілетін арттырып, өз ойларын қорытып, еркін айтуға дағдыландыру.
Рухани- адамгершілікке , білімділікке , ұлтжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Қазақстан картасы, интербелсенді тақта, суреттер, сызба- кесте, сөзжұмбақ т.б.
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, сұрақ- жауап, кестелермен жұмыс.
Сабақ жоспары
Ұйымдастыру кезеңі
Үй тапсырмасын сұрау
«Құпия сандар» оқушылар тақтада көрсетілген сандардың артында жасырылып тұрған сұрақтарға жауап береді.
Абылай ханның шын аты.
Ханның өмір сүрген уақыты
Абылайдың бала кезіндегі лақап аты.
Ата- анасы , бүкіл үй іші қырылғанда Абылайды құтқарып қалған кім?
Абылайға бата беріп, астындағы атын сыйлаған кім?
Абылай қайда жерленген?
Жаңа сабақ: Қазақтың көрнекті ғұламалары мен ағартушылары
Шоқан Уәлиханов, Ыбырай Алтынсарин, Абай Құнанбаевтің өмірлерінен бейнеролик көрсету.
Сергіту сәті.
Топпен жұмыс:
1 топ- Шоқан тобы
Шоқанның азан шақырып қойған есімі Мұхамедханапия болса , Шоқан деп аталу себебі неде?
Шоқан өкпе ауруына қалай ұшырады деп ойлайсың ?
Шоқанның зерттеушілікпен айналысу себебі неде?
2 топ- Абай тобы
Абай Құнанбаевтің қазақтың ұлы ақыны аталу себебі неде?
Абайдың арманы орындалды ма?
Абай орыс халқының шығармаларын аударудағы мақсаты қандай?
Балаларға Абай Құнанбаевтің өлеңдерін айтқызу.
Сергіту сәті.
3 топ- Ыбырай тобы
Абай, Шоқан, Ыбырай өмір сүрген жылдары балалардың білім алуы неге қиын болды?
Ы. Алтынсарин 1887 неге бірінші болып қыздарға арналған мектеп ашты?
Ы.Алтынсарин сол заманда мектеп салуға ақшаны қайдан тапты?
Ы.Алтынсарин өлеңдерінің тәрбиелік мәні неде?
Балаларға Ыбырай Алтынсариннің өлеңдерін айтқызу.
Әр топ өздеріне берілген сұрақтар бойынша оқулықпен жұмыс жүргізіп, жауап береді.
Сабақты бекіту. Постермен жұмыс, Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі. /Сөзжұмбақ, кесте т.б /
1 топтың тапсырмасы
«Шоқан» сөзжұмбағын шешу.
М
|
А
|
Н
|
А
|
С
|
Д
|
О
|
С
|
Т
|
О
|
Е
|
В
|
С
|
К
|
И
|
Й
|
Қ
|
А
|
Ш
|
Ғ
|
А
|
Р
|
И
|
Я
|
А
|
Л
|
Т
|
Ы
|
Н
|
Е
|
М
|
Е
|
Л
|
Ш
|
Ы
|
Ң
|
Ғ
|
Ы
|
С
|
К
|
О
|
Р
|
Н
|
Е
|
Т
|
Ш.Уәлиханов қағазға түсірген қырғыз жыры.
Ш.Уәлиханов таныс болған орыс жазушысы.
Марко Поло мен Гоестеннен кейын Шоқан сапарға барған аймақ.
Ш. Уәлиханов қайтыс болған жер
Ғалымның әкесінің аты
Сібір кадет корпусын аяқтағаннан кейын Ш. Уәлиханов алып шыққан атақ.
Кестені толтыру
Шоқан Уәлиханов
Қай жылы қайда дүниеге келді?
|
Қандай оқуды бітірді?
|
Қайда саяхат жасады?
|
Қандай құнды мұрагерлер қалдырды?
|
|
|
|
|
2 топтың тапсырмасы
1 ) Абай тегін ретімен орналастыру
Абай тегін
Кішік
Әйтек
Олжабай
Айдос Қайдос Жандос
Ырғызбай
Өскебай
Құнанбай
Абай/ Ибраһим/
2 ) Кестені толтыру
Абай Құнанбаев
Қай жылы қайда дүниеге келген
|
Қандай өлендерін білесін
|
Қанша қара сөзі бар
|
Шығармаларында жастарды неге шақырады
|
|
|
|
|
3 топтың тапсырмасы
1 ) «Өзіңді тексер» сұрақтарды ия, жоқ деп белгілеу керек
|
ия
|
жоқ
|
Ы.Алтынсарин 1841 жылы Торғай жерінде дүниеге келген
|
+
|
|
Ол орыс , араб, парсы, ағылшын тілдерін білген.
|
+
|
|
1857 жылы Ы.Алтынсарин мектепті алтын медальмен бітіріп шыққан.
|
+
|
|
1864 жылы Торғай облысының мектептеріне инспектор болып бекітілген.
|
|
+
|
Ы.Алтынсарин «Кел, балалар, оқылық!» өлеңін жазған
|
+
|
|
2 ) Кестені толтыру
Ыбырай Алтынсарин
Қай жылы қайда дүниеге келген
|
Қандай оқуды бітірген
|
Қандай еңбектер жазған
|
Өз еңбектерінде жастарды неге үндейді
|
|
|
|
|
Үлгерімі төмен оқушылар тестпен жұмыс жүргізеді.
Бағалау.
Үйге тапсырма: ᶳ16 оқу, «Бала Шоқан » деген тақырыпта шағын әңгіме құрастыру.
Достарыңызбен бөлісу: |