Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
ІҮ
|
Мектеп: Жамбыл орта мектебі. Мажинова Фарида
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:
|
Сабаққа қатысқандар:
Сабаққа қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Бақа мен үйрек» ертегісі
|
Оқу мақсаты
|
5.1.1.1- тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау;
5.4.3.1
- тура және ауыспалы мғаыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану.
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады: Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тура және ауыспалы мағыналы сөздерді, көп мағыналы сөздер, омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолданады.
|
Кейбір оқушылар орындай алады: анықтаған тірек сөздерді шығармашылық жұмыстарында еркін қолдана алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар өз беттерімен жаңа тақырыпты талдай алады.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: шопан, қасқыр, бөлтірік, қозы, ауыл
|
Диалог құруға \ шығарма жазуға арналған тіркестер: менің ойымша, мен бұл пікірмен келісемін/ келіспеймін, мен мынадай қорытындыға келдім, келтірген дәлелдерді қолдаймын
Алған ақпаратты топ ортасында еркін талдайды.
Жазылым бойынша ұсыныстар:мәтінде берілген мәліметті қорытып,диологке қатысады,жаза алады.
|
|
Құндылықтарға баулу
|
Достыққа , адалдыққа, табиғатқа деген махабаттқа баулу
|
Пәнаралық байланыс
|
Өзін-өзі тану, әдебиет
|
Алдыңғы оқу
|
Қазақстанның «Қызыл кітабы» туралы мәліметті меңгереді.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
Ортасы
|
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут
Үй тапсырмасын тексеру.
-«Қызыл кітапқа»енген аң,құс,балық, және өсімдік түрлерін жазыңдар.
-Өз аймағыңда қорғауға алынған өсімдік,жануарлар бар ма?
«Ой шақыру» әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау және бүгінгі сабақтың оқу мақсатын анықтау үшін жетекші сұрақтар қою.
Оқылым бойынша оқушылар «Ақылдың алты қалпағы»
әдісі арқылы өз ойларын ортаға салып,берілген мәтінді талдайды.
Әдеби тіл нормалары
Көп мағыналы сөздер.
Бірнеше мағынада қолданылатын сөздер көпмағыналы сөздер деп аталады.
Мысалы: қара (етістік)
көз жіберу
көру,тексеру
аңғару,байқау
Күту,тосу,бөгелу
«Табиғат-адамзатқа аманат» атты бейнефильмді көріп,алған әсерін достарына хат түрінде жазады.
Деңгейлік тапсырманы топқа бөлініп орындайды.
1-топ.Бақа қандай?Оның қылығы ертегідегі қай құсқа ұқсайды?
2-топ.Бақалар мен жабайы үйректер туралы қандай қызық мәліметтер білесің?
3-топ.Тыңдалым бөлімінен алған әсерлерін достарына хат түрінде жазады.
Дескриптор: -ертегіні оқиды
- бақаға ұқсас құсты табады
-алған әсерін сипаттап хат жазады
«Сиқырлы қалам»әдісі арқылы кестені толтыру
Берілген сөздер
|
синонимі
|
антонимі
|
Ақылды
|
|
|
Айлакер
|
|
|
Қорқақ
|
|
|
Сақ
|
|
|
Қырағы
|
|
|
Төзімді
|
|
|
Дескриптор:
-берілген сөздерді оқиды
-синонимдерін жазады
-антонимін жазады
-қалауынша сөйлем құрастырады.
|
1-топ: қызыл
2-топ: көк
3-топ: жасыл
«Ой шақыру» әдісі
бейнефильм
басбармақ әдісі арқылы бағалау
«Сиқырлы қалам» әдісі
|
Соңы
|
Кері байланыс
«Раундробин» әдісі арқылы оқушылар тақырып бойынша өз идеялары мен ойларын жазып, оң жағындағы көршіге парағын ысырады. Көршісі алдыңғы жолдасының жазғанымен танысып, сол ойларды әрі қарай жалғастырады.
Үйге тапсырма
М.ҒҒаламтор желісін,қосымша әдебиетті пайдаланып жан-жануарлардың төлдерінің,аналық,аталықтарының атауларын жазыңдар
|
«Раундробин» әдісі, стикерлер
басбармақ әдісі арқылы бағалау
|
Қосымша мәлімет
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
|