Сабақтың тақырыбы: Балықтарға жалпы сипаттама.
|
Мектеп; №111 Ж .Нұрлыбаев атындағы жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі
|
Күні:02.02
|
Мұғалімнің аты-жөні: Исаева А
|
Сынып:7
|
Қатысқандар саны;
|
Қатыспағандар саны;
|
Сабаққа негізделген оқу
Мақсаты
|
1. Балықтарға жалпы сипаттама береді.
2.Балықтардың сырттқы және ішкі құрылысы мен танысады.
3.Балықтардың тіршілік ортасына өмірмен байланыстырып, мысалдар келтіреді.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Балықтарға жалпы сипаттама бере алады.
Оқушылардың басым бөлігі:Балықтардың ішкі құрылысы жайлы біледі.
Кейбір оқушылар: Балықтардың тіршілік ортасы және құрлысының ерекшеліктеріне мысалдар келтіре алады.
|
Тілдік мақсаты
|
Оқушылар: Тақырыптағы жана сөздердің мағынысын түсіндіре алады қай жерде қолданатынын біледі.
.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер;Ихтиология
|
Сыныптағы диалог жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Ихтиология
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Сіз неліктен екенін айта аласызба?
Ихтиология ғылымы нені зерттейді?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Ихтиология-ихтиалогия
|
Алдыңғы оқу
|
Алдыңғы тақырып бойынша білімі:
1. Желілілер типіне жалпы сипаттама бере алады
2.Қандауыршаның тіршілік ортасы және құрылысының ерекшеліктерін біледі.
3.Табиғаттағы рөлі және практикалық маңызын өмірмен дәлелдеп мысалдар келтіреді.
|
Жоспар
|
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
Кіріспе
(5 минут)
|
«Шаттық шеңберін» ұйымдастырамын.
Шаттық шеңберінде оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.
Б) Үй тапсырмасын сұрау. Мақсатым оқушылардың өткен тақырыпты қаншалықты менгергендігін білу үшін.
«Өрмекші торы» әдісі арқылы сұрадым. Топ оқушылары тор тәрізді бір-бірлеріне сұрақтар қоя отырып, жауап алады.
Оқушылар бір-бірін бағалау кртерийлері бойынша қызыл-5 , жасыл-4,сары-3 түстер арқылы бағалайды.
В) Жаңа сабақ:
Оқушыларға жаңа тақырып алдында топпен құпияхат шешеді. «Миға шабуыл»әдісі арқылы оқушыларға түрлі суреттермен көрсету арқылы және құпия хат шешуді ұсынамын нәтижесінде жаңа тақырып болып табылады. «Балықтар типіне жалпы сипаттама»жаңа сабақтың тақырыбы шығады. Оқушыларға сұрақтар қоямын.Мақсатым жаңа тақырыпты ашу
-Балықтар туралы не білесіңдер?
-Өздерің тұрған жерде балықтардың қандай түрлері таралған?Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты ашылады.
|
А4 қағазы, оқулық, плакат,
қаламсаптар стикер
|
Ортасы;
Тұсаукесер
(5 минут)
Негізгі бөлім
(20 минут)
|
Оқушылар келіп тақырыпшалар жазылған әртүрлі пішіндегі оқушы санына байланысты кесілген ,қағаздарды алады және құрастырады.Парақшаларды құрастырған кезде топтың тапсырмасы шығады.
1.топ Балықтарға сипаттама
2.топ.Балықтардың қаңқасы,тыныс алуы, қанайналым жүйесі, жүйке жүйесі
3.топ. Балықтардың сезім мүшелері,зәр шығару жүйесі,көбеюі
Парақшаларды құрастыру және топқа бөлу арқылы бүгінгі Сабақтың тақырыбы мен мақсаты ашылды .Топтарда тапсырма парақшаларын құрастыру арқылы Мағананы ажырату «Балық қаңқасы» әдісі өздігінен іске асады. Мағананы ажырырату«Балық қаңқасы» әдісін қолданғандағы мақсатым: Жаңа тақырыпты меңгерту арқылы білімдерін жетілдіру.Мәтінді әр оқушы жеке оқиды, оқу үрдісінде қаңқаның басында мәтінде қарастыратын басты мәселені белгілейді. Жоғарғы қосымша бұтақтарында мәселенің себебін жазады. ал төменгі сүйекшелерінде оқу барысында себепті нақтылайтын дәйектерді жазады.
Балықтың құйрығына барлығын қорытындылап жазады. Постер қорғау.
Жақсы қорғаған топ оқушыларға қарсы топтағылар өздерінің түсінгендіктеріне қарай қызыл түстер -5, жасыл-4, сары – 3, ұпай беріп
4) Сабақты пысықтау. «Кім жылдам» әдісін қолдандым мақсатым сабақты пысқтау үшін.
1.Балықтарды зерттейтін зоология ғылымының саласы
2.Балықтар қайда тіршілік етеді
3.Балықтар қандай екі класқа бөлінеді
4.Балықтардың тері жабыны
5.Балықтардың тыныс алу мүшесі
6.Балықтардың қанайналым жүйесі
7.Балықтардың неше бөлікке бөлінген.
8.Балықтардың зәр шығару мүшесі не
9. «Балық жаны суда»-деген ұғым нені білдіреді
10.Балықтар қалай ұрықтанады. Топ басшылары оқушылардың жауаптарыны қарай ұпай беріп отырады.Әр жауапқа бір ұпай.
|
|
Аякталуы
Қортынды
(10 минут)
|
Такырыпты қаншалықты меңгергендігін білу мақсатында сабақты қортындылаймын.
«Балық жаны суда»-деген ұғым нені білдіреді деп сұрақ қою арқылы. Оқушылар өз ой пікірлерін айтады.
|
|
5 минут
|
Үйге тапсырма. Осы тақырыпты түгел оқып келу.
Кері байланысты Смайлк әдісі арқылы жазбаша түрде алдым.
Бағалау: Сабақ барысында берілген балдарды жинақтап топбасшылары мұғалімге алып келіп саралайды бағалайды.
|
|