Бөлім: Адамзаттық құндылықтар және әлем мәдениеті
|
Мектеп: № 14
|
Сыныбы: 8 «а»
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Бижанова А.С
|
Пәні: қазақ тілі
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағаны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Билер сөзі-нақылдың көзі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.1.4.1 -мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
8.4.2.1 - сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану;
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар: мәтінде көтерілген мәселені түсіну, мәтінді интонациясына сай қолдану;
Көпшілігі: мәтінде көтерілген мәселені талдау, интонацияның құрамдас бөліктерін сөйлеу мәнеріне сай қолдану;
Кейбір оқушылар: мәтінде көтерілген мәселені (тұрмыстық, әлеуметтік) талдай отырып, негізгі ойды анықтау, сөйлеу кезінде интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану.;
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Қолдану, талдау
|
Бағалау критерийлері:
|
Мәтінде көтерілген мәселені талдайды;
Мәтіннің негізгі ойын анықтайды ;
интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолданады.
|
Құндылықтарға баулу
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)
|
Пәнаралық байланыстар:
|
Тарих, әдебиет
|
Алдыңғы білім
|
Көне түркі жазба ескерткіштері
|
Сабақтың кезеңдері
|
Жоспарланған жұмыс түрі
|
Дереккөздері
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
5 мин
Сабақтың ортасы:
30 мин.
|
Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Топқа бөлу.
Қызығушылықты ояту.
ТЫҢДАЛЫМ АЛДЫ.
«Елшілер» әдісімен әр топқа мәтін беріледі. Әр топтың елшілері барып, басқа топтың мәтінімен танысып, өз тобының ақпаратын оларға түсіндіреді.
1-топ.
2-топ.«Топтастыру» әдісі арқылы шешен-бидің қоғамдағы қызметін анықтау.
БИ
3-топ
Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерін анықтайды.
ІІ. ТЫҢДАЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ
Мәтінді тыңдау арқылы жұмыс жүргізеді.
(а) Мәтінде қандай мәселелер көтеріледі? Ол мәселелер бойынша сіздің көзқарасыңыз қандай?
______________________________________________________________________________
(ә) Мәтіннің негізгі ойы қандай?
(б) тыңдалған мәтіндегі интонацияның рөлін түсіндіреді.
- Халықтың биге сенуінде қандай сыр жатыр?
- Би деп тану үшін адамда қандай қасиет болу керек?
- Сөзге шешен адамның барлығы бірдей би бола алмайтынын байқадыңдар ма?
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
|
|
*Мәтінде көтерілген мәселені талдайды;
*Мәтіннің негізгі ойын анықтайды ;
*интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолданады.;
|
Білім алушы
-мәтіндегі мәселелерді талдайды;
- өз көзқарасын білдіреді;
- мәтіннің негізгі ойын анықтайды.
- мәтіндегі интонацияның рөлін түсіндіреді.
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |