Сабақтың тақырыбы: Бөлім: 4а көбею Педагогтің аты-жөні



Дата12.02.2023
өлшемі2,42 Mb.
#168415
түріСабақ
Байланысты:
қмж 777


Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы:

Бөлім:

8.4А Көбею

Педагогтің аты-жөні:




Күні:
Date:

13.05.2022

Сыныбы:8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:
Today is lesson topic

ACIDS (Қышқылдар)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
During the lesson, the goal to achieve

8.3.4.13 Қышқылдар туралы жалпы мәлімет беру

Сабақтың мақсаты:
Lesson objectives:

Қышқылдар туралы толық білім алу үшін жағдай жасау.
Ағылшынша тақырыпқа байланысты терминдерді үйрету.
Қышқылдардың формуласын құрастыруды үйрету.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің
іс-әрекеті

Оқушының
іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
2 мин.

Сәлемдесу.
Good mornіng, dear children!
How are you ? Who is on duty today?
Who is absent today? What date is it today?
Watch the video
The Periodic Table Song | SCIENCE SONGS

Оқулық, жұмыс дәптерлері


Жаңа сабаққа кіріспе




«Kohoot» game Тест тапсырмаларын ойын түрінде орындайды.

.

1.Oxides
A)оксидтер B)Қышқылдар
С) Негіздер D) тұздар
2. Formula of Mn(II) oxide:
A) MnОB) MnО2 C) Mn2О5D) Mn2О3
3. Amount of substance corresponding to 45 g of water:
А) 5,5 моль С) 6,5 моль
B) 4,5 моль D) 2,5 моль
4. The structure of the sodium atom
А) 1S2S63S1В) 1S2S263S5
С) 1S2S26 Д) 1S22S21
5. Basic oxides
A) MgO B) ZnO C) SO2 D) Cr2O3
6.Oxides can be classified into …………. different groups
A) two B) five C) four D) three
7.Acidic oxides
A) Mgo, K2O B) Al2O3, ZnO,SnO,PbO
C) SO2 ,NO2,P2O5 D) NO,CO
8. containing an atomic nucleus
A) 29 protons 29 neutrons
B) 29 protons 64 neutrons
C) 29 protons 30 neutrons
D) 29 protons 35 neutrons
9.The general formula of higher oxides of alkali metals:
А)R2О В) RО С) R2О3  Д ) RО2
10. The element with the highest atomic mass
A) С B) N C) Li D) H

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

AKT
Textbook, workbook
mobile phone



Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
30 мин.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді.
Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.

Қышқылдарға анықтама беру және классификациясымен таныстыру;





Бүгінгі сабағымызд қолданатын термин сөздер:
Asid-қышқыл
Sour-қышқыл
Fizzy drink-газды сусын
Specifit taste-өзіне тән дәм
dangerous –қауіпті
Corrosive-күйдіргіш
Neutralization-бейтараптану
Strong acids-күшті қышқылдар
Weak acids-әлсіз қышқылдар

The compounds that produce H+ in water are called acids. Some acids are strong, some are weak. Some acids are found in our food such as lemon, orange, tomato.


Strong acids:
HCl : hydrochloric acid (in stomach),
HNO3: nitric acid,
H2SO4 : sulphuric acid;
Weak acids:
HF : hydrofluoric acid
CH3COOH : acetic acid (in vinegar)
H2CO3 : carbonic acid (in cola)
H3PO4 : phosphoric acid
HCN : hydrocyanic acid


AKT
Textbook, workbook




«Find a match» әдісі
Preparation and structure of Acids

Phosphoric(V) Acid Molecule

Burning Phosphorus and Preparation of Phosphoric(V) Acid


Match up the models and the molecular formulae for the given acids.



Using the atoms of elements and the bonds given, build up molecules of known acids: 






AKT
Textbook, workbook






Warning
Acids often look like 
ordinary water. However, 
unlike water, they are 
dangerous substances. 
They are caustic and 
sometimes even poisonous.







AKT
Textbook, workbook






«Carousel-карусель» ойын әдісі.
The name of the acid



Example: 4P + 3O2 = 2Р2 О3
(4 atoms of Phosphorous plus 3 molecules of oxygen equal to 2 molecules of Phosphorous oxide)
Са+2НСl →СаСl22
ҒеО+2НСl → ҒеСl22О
Mg + 2HCl = MgCl2 + H2
NaОН+ НNO3 → Na NO32О
Fe + 2HCl = FeCl2 + H2
Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2
Na2O+2HCl=2NaCl+ Н2О
CuO+H2SO4=CuSO4+ Н2О







AKT
Textbook, workbook






The name of the acid
«Cards» ойын әдісі.
The complet of a chemical reaction



The names for acids
HCl-hydrochloric acid
HNO3-nitric acid,
H2SO4 - sulphuric acid;
HF -hydrofluoric acid
CH3COOH - acetic acid
H2CO3 -carbonic acid (in cola)
H3PO4 - phosphoric acid
HCN -hydrocyanic acid





AKT
Textbook, workbook



Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
3 мин.



«Ватсап веб » әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.







Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет