Батыс Қазақстан облысы Жәнібек ауданы Жәнібек ауылы
Жалпы білім беретін Т.Жароков атындағы орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
ХАЙЫРЛИЕВА ГҮЛНӘР СЕРІКҚЫЗЫ
Сабақтың тақырыбы: Д.Қасенов «Адалдық».
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Мәтін мазмұнын түсініп, идеясын ашуға негіз жасау, қолайсыз жағдаяттың алдын алуға, болдырмауға жол аша білетін тәрбиенің бірі – адалдық екенін ұғындыру.
Дамытушылығы: Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерінің дамуына жағдай туғызу, қорытынды жасау, салыстыру, пысықтау, негізгі ойды түйіндеу, сипаттау дағдыларын дамыту, өзінше ойлау, сөйлеу мүмкіндігіне еркіндік беру.
Тәрбиелігі: Өмірдегі қарама-қайшылықтар мен жағымды-жағымсыз деген түсініктерді ажыратып, баға беру арқылы адалдыққа, шыншылдыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайд.
Түрі: жаңа білімді меңгерту.
Әдісі: түсіндіру, баяндау, сұрақ-жауап.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқу құралдарын дайындау.
2. Психологиялық дайындық. «Шаттық шеңбері» \бір-біріне жақсы тілек айтады\.
ІІ. Қызығушылықты ояту.
Үй тапсырмасын тексеру.
1-қатар
|
2-қатар
|
3-қатар
|
3 оқушы мәтінді жалғастыра отырып, әңгімелейді
|
Беріктің қылығына өз көзқарастарын білдіру
|
Мәтінді қандай мақал-мәтелдермен түйіндеуге болады
|
Мұғалімнің қорытуы: Өмірде адам бойында өкіндіретін кейбір жаман әдеттермен қатар, жақсы қылықтарда (қасиеттерде) көп кездеседі.
ІІІ.Мағынаны тану. 1. – Олай болса, адам бойындағы жақсы қасиеттерді атап көрелік.(Оқушылар өз ойларын ортаға салады)
Топтастыру стратегиясы.
қайырымды Ақылды дарынды
Жақсы қасиеттер
ынталы достық лайық алғыр
Ал енді сағат тілінің бағытымен әр сөздің басқы әріптерінен сөз құрап оқиық.
Адалдық.
Ендеше, бүгінгі сабақтың тақырыбы шытырман оқиғаны баяндайтын, мектеп өмірінен көрініс беретін шығарма Д.Қасеновтың «Адалдық» мәтіні.
Мәтінмен жұмыс:
Мәтінді кідіріспен оқу: Орыс тілі сабағы еді...5000 теңгелік...... шыға келді.
Әрі қарай балалар не істеуі мүмкін? (Өз ойларын ауызша айтады).
Қарай гөр мұның адалын....... өткен сабақты сұрауға кірісті.
Әрі қарай оқиға қалай болуы мүмкін? (Өз ойларын дәптерге жазбаша жазу).
Міне, мұндай шытырман оқиғалы шығарманы сюжетті шығарма дейміз. Яғни бұл шығармада үш баланың мектеп өміріндегі басынан өткен бір оқиғасы әңгімеленеді.
Сөздік жұмыс.
Оқулықпен жұмыс: бірлескен оқу.
1-қатар
|
2-қатар
|
3-қатар
|
Мәтіннің басын оқиды
|
Рөлге бөліп оқу
|
Мәтіннің соңын оқиды
|
ІV. Ой толғау.
Балалар біз бүгінгі сабақта қандай тақырыппен таныстық?
Әңгіме неліктен «Адалдық» деп аталған?
Осы шығарманың негізгі түйіні, айтайын деген ойы не?
Жалпы адалдық деп, адал болу деп нені айтуға болады?
Осы мәтінге сай қандай мақал-мәтелдер айтуға болады?
Пайда ойлама, ар ойла.
Ақ жүрген адам азбас.
Адалдық - өмірден де қымбат.
Олай болса, бүгінгі сабағымызды мына өлең жолдарымен түйіндесек:
Адалдықты сүйетін жүрегімен, жанымен,
Балбұлақтай мөп-мөлдір, таза болғым келеді.
V. Үйге тапсырма: Мәтінді оқу, мазмұндау. Үш ұлды сипаттап жазу.
VІ. Бағалау.Мадақтау
Достарыңызбен бөлісу: |