Сабақтың тақырыбы Дененің салмағы, салмақсыздық



бет1/2
Дата27.12.2022
өлшемі48,52 Kb.
#164631
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
физика


.

Бөлім:

Динамика негіздері

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

Жадрасынов Саламат Дарханұлы

Күні:

09.12.2022 ж

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Дененің салмағы, салмақсыздық.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.2.10 үдеумен қозғалатын дененің салмағын анықтау;
9.2.2.11 салмақсыздық күйді түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Салмақ тақырыбын толық түсіну, формулаларды білу және де пракикалық тұрғыда қолдана алу

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы
5 минут
( Ұйымдастыру кезеңі )

Ортасы
15 минут

Топпен жұмыс
20 мин


1.Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың мақсатын анықтау.
Психологиялық ахуал туғызу.Көңіл-күйлерін көтеру.
Топқа бөлу: Топтын атауына байланысты қағаз қималарымен
1 – топ: Вектор
2 – топ: Скаляр
Үй жұмысын тексеру
Жаңа сабақты сыни ойлаудан бастау:
Сурет арқылы сұрақтар қою: «Миға шабуыл» әдісі




Дененің салмағы деп дененің тірекке немесе аспаға түсірілетін күшін айтады.  Дененің салмағы P=mg өрнегімен есептеледі. Дененің салмағы - векторлық шама.






С алмақ


Салмақсыздық Асқын салмақ


Салмақсыздық – дененің салмағы нольге тең болатын дененің күйі. 
P=m(g – а)


Асқын салмақ – тіректің немесе аспаның үдемелі қозғалысынан туындайтын дене салмағының артуы
P=m(g + а)


1-тапсырма: «Екі дұрыс, бір бұрыс» әдіс тәсілі
1 – топ: тест құрастыру
2 – топ: тест құрастыру
4-сұрақ қойылады:
Тапсырма дискрепторы:
Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл


2-тапсырма: Кітаппен жұмыс: (кім жылдам) ойыны 17-жаттығу №2
№2.
Массасы 200 кг жүк төмен түсіп келе жатқан лифтіде тұр. Осы кезде ол еденге 2400Н қысым түсіреді. Лифтінің үдеуін және бағытын анықтандар.
Тапсырма дискрепторы:
Бірінші болған топқа 4 балл
Екінші болған топқа 3 балл

Сергіту сәті:


«Тормоз» ойыны


3-тапсырма:
«Жалғасын тап» әдісі
Оқушылардың берілген сөйлемдерде жетіспейтін сөзді табу икемділігін жетілдіру. Оқушылардың ойлауын, сабаққа деген қызығушылығын арттыру.
1-топ:

  1. P=.... g

  2. ........... – тіректің немесе аспаның үдемелі қозғалысынан туындайтын дене салмағының артуы

  3. Дененің салмағы - ........ шама.

  4. P=m(g – ...)

  5. Салмақтың өлшем бірлігі- ..........

2-топ:


  1. ................– дененің салмағы нольге тең болатын дененің күйі. 

  2. Р=m(...+ а)

  3. Өлшеу құралы - ............

  4. Салмақ ... бөлінеді?

  5. Дененің салмағын [...] латын әріпімен белгілейміз.

Тапсырма дискрепторы:


Оқушылардың әр сөзді орнына дұрыс қойғанына 1 балл

Сәлемдеседі
Үй тапсырмасын мұғалім көрсеткен уақытқа дейін орындайды.
Өткенді қайталау: «Қар кесегі» әдісі

Өз ойларын айтады.


Оқушылар салмақ – шығу тегі серпімді күш екенін біледі, үдемелі қозғалатын дененің салмағын анықтай алады, салмақсыздық күйін түсіндіреді.

Оқушылар мұқият тындап, дәптерлеріне көшіріп отырады


№2.
m=200 кг


p=2400 H
a-?
p=ma
a=p/m=2400/200=12м/с^2
жауабы - а=12 м/с^2



  1. m

  2. Асқын салмақ

  3. Векторлық

  4. а

  5. Ньютон




  1. Салмақсыздық

  2. g

  3. Диномометр

  4. 2

  5. Р

Қол шапалақтау

4 балл
4 балл

5 балл


А 4

Слайд

Слайд

А4
Кітаппен жұмыс



Слайд



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет