Сабақтың тақырыбы Дәреже



Дата18.08.2020
өлшемі0,95 Mb.
#76293
түріСабақ
Байланысты:
Токтамысова ҚМЖ




Ұзақ мерзімді

жоспардың тарауы:

5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Токтамысова Асельхан







Сынып: 5

Қатысқандар: 17

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы




Дәреже




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.3 Натурал сан дәрежесінің анықтамасын білу ,

5.1.2.4 Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу ;



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • Натурал санның дәрежесі анықтамасын біледі;

Натурал санның дәрежесін жаза алады;

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Натурал санның дәрежесін, дәреженің негізін, дәреженің көрсеткішін ажырата алады ;

Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазбаша және ауызша орындай алады;

Кейбір оқушылар:

  • Бірдей әріп көбейткіштерді дәреже түрінде ықшамдап жаза алады

Натурал санның дәрежесімен берілген амалдарды орындай алады


Бағалау критерийі

  1. Натурал санның дәрежесін көбейтінді түрінде жаза алады

  2. Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жаза алады;




Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

-Натурал санның дәрежесін, бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде орындауды тұжырымдайды;



Негізгі сөздер мен тіркестер:

Натурал санның дәрежесі,дәреже негізі және дәреже көрсеткіші, натурал санның цифрларының қосындысы, санның квадраты, санның кубы, бірдей сандардың көбейтіндісі;



Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

  • Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазуға болады;

Санның екінші дәрежесін санның квадраты, санның үшінші дәрежесін санның кубы деп атайды



Құндылықтарға баулу


«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарына сай, ынтымақтаса жұмыс істеуге, бірін бірі құрметтеуге баулу, өмір бойы білім алуға тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі («Дәреже» сөзіне түсініктеме), информатика («Exсel» бағдарламасы)

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы білім


Шаршының ауданы , параллелепипедтің көлемі

Натурал сандарды көбейту және бөлу



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

5 минут



І Ұйымдастыру бөлімі.

Ұйымдастыру кезеңі.

а) оқушылармен амандасу;

б) жағымды психологиялық ахуал тудыру;

в) сынып тазалығын қадағалау.

Саралау тәсілі «Жіктеу». Топқа бөлу.

«Сиқырлы сандықша» арқылы топтарға бөлу (аралас топ гендерлік топ).   Алдарына «Сиқырлы сандықшасын» ұсынамын. Сандықшадан оқушылар әртүрлі түспен боялған бірдей дөңгелек фигураларды қалауы бойынша суырады. Суырған түстеріне байланысты оқушылар 3 топқа бөлінеді. «Негіз», «көрсеткіш», «дәреже».

Көк түсті-негіз,сары түсті-көрсеткіш,қызыл түсті-02 дәреже

Үй тапсырмасын тексеру

Белсенді оқу әдісі «Көршіңді тексер» Жұптық жұмыс

Мұғалім есептердің дұрыс жауабын көрсетеді. Оқушылар сағат тілі бағытымен өзара дәптерлерін ауыстырып, бірін-бірі тексеріп бағалайды.

Қатесіз, дұрыс, таза орындалған жұмыстары дәптерлеріне смайлик жапсырылады. Интерактивті тақта арқылы тексеру:№239

В.3535:(316+21)7

Э.(117

Т. 845:(61

Е.(58

С.216



Т.324:27

8

7

9

60

9

4

5

Э

В

Е

Т

Е

С

Т

Дескриптор:

-3-ке, 9-ға бөлінгіштік белгілерін қолданады



-амалдарды орындайды

ҚБ:«Парталас көршіңе бір пікір таңдаңыз» әдісі арқылы бірін бірі бағалайды

  • Жарайсың!

  • Мен сабақтағы сенің жұмысыңа ризамын.

  • Сен жақсырақ жұмыс істей алар едің

Үлестірме қағаздар

Интербелсенді тақта

Математика 5 сынып 1-бөлім

Авторы:


Т.А.Алдамұратова,

Қ.С.Байшоланова

Алматы

«Атамұра »2017




Сабақтың ортасы

25 мин


7 мин


Сабақтың тақырыбы мен сабақтың мақсатын тұжырымдау және жазу

Топтық жұмыс

Саралау тәсілі: «Диалог және қолдау көрсету» /

Оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды қою. Сөзбен қолдау көрсету және ынталандыру/

Негіз тобына:18, 24,36, сандарын жай көбейткіштерге жіктендер.

Дәреже тобына:2-ге бөлінетің санда қалай аталады?

Көрсеткіш тобына: тақ сандар деп қандай сандарды атайды?


18

9

3



1

2

3

3



24

12

6



3

1


2

2

2



3

15=3*5 24=2*2*2*3






36

18

9



3

1


2

2

3



3

36=2*2*3 *3

2.Жазылуы жұп цифрамен аяқталатын сандар 2-ге бөлінеді

3.2-ге бөлінбейтің сандарды тақ сандар деп атайды



Дескриптор:

-2 ге және 3-ке бөлінгіштік белгілерін қолданады

-натурал санды көбейткіштерге жіктейді;

-тақ сан мен жұп сан анықтамаларын қолданады;



ҚБ:Фигуралар беру арқылы өзара бағалау (оқушыларға геометриялық үшбұрыш, төртбұрыш, бесбұрыш фигураларын беремін, бір - бірін бағалайды. )

1.Тапсырма сауатты орындалды, жауабы дұрыс;

2. Тапсырма орындауда кемшіліктер бар, жауабы дұрыс;

3. Тапсырмада қателер орын алған, жауабы жартылай дұрыс.

Төртбұрыш, үшбұрыш алған оқушылар топтың белсенді оқушыларынан көмек алады.

Белсенді оқу әдісі: «Миға шабуыл» бойынша Жаңа сабақ бастар алдында осы әдіс бойынша осы тапсырмадан не көріп тұрсыңдар? Сіздер қандай жаңалық байқадыңдар деген сұрақтар қоямын..

Қандай да болмасын ақпарат (мәлімет, проблема, сұрақ) туралы бар білгендерін жазбаша немесе ауызша ой салу.Жаңа сабақ бастар алдында осы әдіс бойынша сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашуға болады... логикалық есептер беру арқылы Сұрақ белгісінің орнына қандай сан қойылу керек?

13(784)15

11 (?) 3


Шешуі:13(784)15=13+15=282=28*28=784

11+3=142=14*14=196



ҚБ: «Бағдаршам» әдісі бойынша оқушылар өз-өзін бағалайды.

Жасыл- мен толық түсіндім.

Сары –сұрақтарым бар.

Қызыл-түсінбедім.



«Жаңа білімді меңгеру

Топтық жұмыс

Белсенді оқу әдісі: «Өкіл».

Топтарды сынып бойынша төрт-бестен орналастыру.

Жаңа тақырыпты оқушылар өз бетімен оқып, топта талқылайды. Топ тапсырманы орындап болғаннан кейін, әр топтан бір адам «өкіл» ретінде таңдалып, түсіндіріп және жинақтау үшін, және басқалардың идеяларын анықтау үшін басқа топқа жіберіледі. Сосын не білгенін айту үшін өкіл өз тобына қайта оралады.

Дәреже,дәреженің негізі,көрсеткіші,санның квадраты,кубы, натурал санның разрярд бірліктерін ондық жүйеде жазу,көбейтіндіні дәреже және керісінше дәрежені көбейтінді түрінде жазуды тұжырымдайды.



Бағалау критерийі:

-Дәреже түрде жазылған өрнектің негізін,көрсеткішін және мәнін анықтайды;

-Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде көрсетеді;

-Дәрежені бірдей сандардың көбейтіндісі түрінде көрсетеді;



Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну

І-топ. Дәреже ұғымын және, натурал санның разрярд бірліктерін ондық жүйеде жазу ұғымын қалыптастыру.Мысал келтіру

ІІ-топ. Дәреженің негізі және санның квадараты,кубы ұғымдарын қалыптастыру. Мысал келтіру

ІІІ-топ.Дәреженің көрсеткіші,мәні және көбейтіндіні дәреже және керісінше дәрежені көбейтінді түрінде жазу ұғымын қалыптастыру. Мысал келтіру



ҚБ: Екі жұлдыз,бір тілек

Белсенді оқу әдісі: "Пилот - Штурман" әдісі Штурман – басқарушы, пилот – орындаушы. Әр жұп есепті бір-біріне түсіндіру арқылы шығарады, яғни штурман айтып отырады, пилот қағаз бетіне түсіріп отырады.

241



Бағалау критерийі:

-Көбейтіндіні дәреже түрінде жазады;

-өрнекті ықшамдайды;

Ойлау дағдыларының деңгейі: түсіну және қолдану

1.4*4

2.6*6*6 4.

5.

6.

Дескриптор:

-көбейтіндіні дәреже түрінде жазады;



ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды

Бас бармақ жоғары/ төмен. Оқушылар:

толықтай түсінсе, сенімді болса көрсетіп, бас бармағын жоғары көтереді;

түсінуге жақын болса, аздап білсе, көрсетіп, бас бармағын ортада ұстайды;

егер түсінбесе, сенімсіз болса, көрсетіп, бас тармағын төмен түсіреді.

Белсенді оқу әдісі: «Ойлан-жұптас-бөліс».

Әрбір топқа есеп беріледі. Сол есепті топ мүшелері жеке ойланады,жұптасып шығарады, өзара талқылайды, жауаптары талданады, тақтада шығару жолдарын түсіндіріп жазады.

Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу,түсіну,қолдану

Бағалау критерийі:

Білім алушы:

-бірдей көбейткіштерді дәреже түрінде жаза алады;

-амалдарды орындайды;

1-топқа:№248

  1. 5* 4.8* 64

  2. (5* 5. (7*

  3. 7* 6.45:

Дескриптор:

-санның квадратын,кубын табады;

-амалдың мәнін табады.

Бағалау критерийі:

Білім алушы:

-есептің шартын жазады;

-өрнектің мәнін табады;

ҚБ:смайлик арқылы

2 топқа:№249 (PISA есептері)

Компания кішкентай доптың пішініндей сабынға текше пішіндес қораптар жасап шығарды. Әр қорапта бір сабыннан.

Төмендегі суретте текше пішіндес қорапты жасау үшін қиылатын жазық пішін көрсетілген.

Қорапты жасарда А жағы 5 деген төртбұрышқа желімденеді. 42

1-сұрақ: Қорап жасарда В жағы қай төртбұрышқа желімденген? А. Төртбұрыш 1 В. Төртбұрыш 2 С. Төртбұрыш 3

D. Төртбұрыш 4 Е. Төртбұрыш 5

2-сұрақ: Компания сонымен қатар екі сабын сыятын қораптар жасағысы келеді. Жаңа қорап дизайнының жазық пішіні алдыңғы дизайн сияқты болады. Бірақ кейбір төртбұрыштарды тіктөртбұрышқа айналдыруды қажет етеді. Бұл іктөртбұрыштың ұзындығы алдыңғы негізгі дизайнмен салыстырғанда енінен екі есе үлкен.

Екі доп пішіндес сабын сиятын жаңа сауыт үшін 1, 2, 3, 4, 5 немесе 6 негізгі дизайнының қайсысы тіктөртбұрышқа айналуы тиіс?

Жауап: ___________________



Дескриптор:

-есептің шартын жазады;

-есептің жауабын жазады;

Бағалау критерийі:

Білім алушы:

-бірдей көбейткіштерді дәреже түрінде жазады;

-амалдарды орындайды;

ҚБ:от шашу арқылы бағаланады

3 топқа:№244

Разрядтық бірліктерді негізі 10 саны болатын дәреже түрінде жазыңдар:

1)100000 3)10000000

2)1000000 4)100000000

Дескриптор:

-натурал санды разряд бірліктерін ондық жүйеде жаза алады;

ҚБ:Есептің жауаптары интерактивті тақтада кілт арқылы көрсетіледі. «Сыйлық» ұсыну арқылы оқушылар топта бірін-бірі бағалайды(сары,көк, қызыл алмалар).

Сары – жақсы

Көк – қатесі бар

Қызыл – жауабы қате.



Сергіту сәті. «Дауыс беру»

Шығарылған есептер слайдта беріледі. Егер есептің нәтижесі дұрыс болса, «иә» деп, қолдарын жоғары көтереді, дұрыс болмаса «жоқ» деп қолдарын жанына созады.



  1. жауабы: ия

  2. 3*3*3*3 27 жауабы: жоқ

  3. 5*5*5*5 625 жауабы: ия

  4. жауабы: ия

ҚБ: «Мұғалімнің мадақтауы» (Жарайсың! Өте жақсы! Керемет!).

Саралау тапсырмалары. (күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмалар)

Жеке жұмыс. Мұғалім әр оқушыға үлгеріміне сай келетін түстегі үлестірмелі материалдағы тапсырмаларды алуды ұсынады.

Бағалау критерийі:

Білім алушы:

-Дәрежені көбейтінді түрінде жазады;

-өрнектің мәнін табады;

Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану

А тобы тапсырмасы.

  1. Дәрежені көбейтінді түрінде жазыңдар:







2.Өрнектің мәнін табыңдар:

1) 3)

2) 4)

5))

Бағалау критерийі:

Білім алушы:

-екі санның квадраттарының жазады;

-өрнектің мәнін табады;

Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану

Дескриптор:

-дәржені көбейтінді түрінде жазады;

-өрнектің мәнін табады.

В тобы тапсырмасы.

1.Өрнек түрінде жазып,мәнін табыңдар:

1)6 және 11 сандарының квадраттарының қосындысы;

2)18 және 12 сандарының квадраттарының айырымы;

3)3 және 6 сандарының кубтарының қосындысы;

4)11 және 4 сандарының кубтарының айырмасы

Шешуі: (6+11; (18-12; (3+6

(11-4

2.Разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде берілген санды табыңдар:

1)4*+7*10+11481

2)

3)



4)

Бағалау критерийі:

Білім алушы:

-натурал санды ондық жүйеде жазады;

-өрнектің мәнін табады;

Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану

С тобы тапсырмасы.

1.4895;7563;45863;90458;75691 сандарын разрядтық қосылғыштарға жіктеп,ондағы разрядтық бірліктерді негізі 10 саны болатын дәреже түрінде жазыңдар Дескриптор:



-сандардың квадраттық және кубтық қосындысын жазады;

- разрядтық қосылғыштардың қосындысы түріндегі сандардың мәнін табады.


Шешуі:4895

7563

45863

90458

75691

2.Жұлдызшалардың орындарына теңдік тура болатындай цифрларды қойыңдар:

1) (1* 3)

2) 4)


5)

6)


Шешуі: 1) (13 3)

2) 4)

5)

6)


ҚБ: «Желкенді кеме»

Оқушылардың әрқайсысына желкенді кеме салынған сурет үлестірме беріледі. Олар есеп шығаруына байланысты кеменің желкенін үш түске бояп қояды. Егер тапсырма сәтті орындарса-жасыл түске, қиындықтар кездессе-сары түске, қиындық туғызса –қызыл түске бояп қояды .

Мұғалім С тобын, С тобы В тобын, В тобы А тобын бағалайды.

Түзету жұмыстары. Диалог және қолдау көрсету әдісіне негізделген «Репетитор» стратегиясы «Қызыл» белгісін алған оқушыларға топта сыныптастары көмектесіп түзету жұмыстарын жүргізеді.

Саралау. «Қарқын» тәсілі. Белгіленген уақыттан тапсырманы бұрын орындаған оқушылар үшін қосымша оқулықтан.

Тапсырма 3 топқа 3 түрлі тапсырма

1 топқа: Ауданды тап

Суреттегі фигураны мұқият қараңыз.























































































































































































Ескерту: Тордағы әрбір төртбұрыш 1 метр х 1 метр



Сұрақ 1: Ауданды тап

Суреттегі фигураның ауданын табыңыз. Жұмысыңызды көрсетіңіз.

Құзыреттілігі: талдау

Математикалық аймағы: кеңістік және форма

Жағдаят: жеке

Деңгейі: 2

2 топқа: Сұрақ 2: Ауданды тап

Суреттегі фигураның түрін анықтаңыз.


А) үшбұрыш В) төртбұрыш С) бесбұрыш Д) тең бүйірлі үшбұрыш
Құзыреттілігі: талдау

Математикалық аймағы: кеңістік және форма

Жағдаят: жеке

Деңгейі: 1



3 топқа: Сызбада көрсетілген фигураның түрін анықтап, қасиеттерін еске түсіріңіз.






















































































































































































Сұрақ 3: Ауданды тап

Суреттегі бояған фигураның ауданын табыңыз.

Құзыреттілігі: талдау

Математикалық аймағы: кеңістік және форма

Жағдаят: жеке

Деңгейі: 2



Бағалау критерийі:

Білім алушы:

- аудан ұғымын қолданады;

Ойлау дағдыларының деңгейі: талдау,жинақтау

ҚБ:қол шапалақ

Дескриптор:

-есептің шартын жазады;

-ауданын табады

Саралау тәсілі: Қорытынды.

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары

Оқу мақсаты: 5.1.1.3 натурал сан дәрежесінің анықтамасын білу

5.1.2.4 бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазу

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийі :



Білім алушы

  • Бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде көрсетеді

  • Дәрежені бірдей сандардың көбейтіндісі түрінде көрсетеді

1-тапсырма

Дұрыс теңдікті табыңыз:












Дескриптор: Білім алушы

-дәреже анықтамасын қолданып, дұрыс теңдіктерді

анықтайды.


2-тапсырма

  1. Көбейтінділерді дәреже түрінде жазыңыз:

  1. 7·7·7·7

  2. 11 ·11 ·11

  3. 4 ·4 ·4 ·4 ·4

  1. Дәрежелерді көбейтінді түрінде жазыңыз:

  1. 117

  2. 183

  3. 652

  4. 211

Дескриптор: Білім алушы

-бірдей сандардың көбейтіндісін дәреже түрінде жазады;



-дәрежелерді көбейтінді түрінде жазады








Рамазан Баяр «Логикалық сұрақтар»





(ақпарат көзі http://www.at-bristol.co.uk/cz/teachers/Debate%20formats.doc)




Математика 5 сынып 1-бөлім

Авторы:

Т.А.Алдамұратова,

Қ.С.Байшоланова

Алматы


«Атамұра »2017





Математика 5 сынып 1-бөлім

Авторы:

Т.А.Алдамұратова,

Қ.С.Байшоланова

Алматы


«Атамұра »2017
1- өте жақсы


2- жақсы



3- толықтыру қажет



Есептер жинағы 5 сынып математика оқулығы.

Алматы «Мектеп»

2009 жыл





Қалыптастырушы бағалау тапсырмалар жинағынан 5 сынып

Сабақтың соңы

3 мин


ҚБ: Мұғалімнің мадақтауы

Үйге тапсырма. №261 есепті шығарып келуге беремін.

Кері байланыс. Рефлексия . «Бес саусақ » әдісі




Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау





Сабақ мақсатына жету үшін оқушылардың əртүрлі қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған қиындық деңгейі әр түрлі, күрделігіне қарай алға ілгерілеп отыратын саралау және белсенді оқу әдістерін қолдандым.Мәселен саралау тәсілі «жеке жұмыс» әдісінде көрініс тауып, оқушылар деңгейлік тапсырмаларды орындайды.

Саралау тәсілі: «Диалог және қолдау көрсету»

Оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды қоямын,қолдау көрсетип отырамын



Жіктеу - топ құруда аралас гендерлік топ құрылады.

«Қарқын» тәсілі. Белгіленген уақыттан тапсырманы бұрын орындаған оқушылар үшін беріледі

Саралау тәсілі: «Тапсырма» Оқулықпен жұмыс.Әр оқушының тапсырманы орындау деңгейі әр түрлілігіне байланысты.

Сабақ мақсатына жету үшін бағалау критерийлеріне сәйкес,тапсырмалар,тапсырмаға сәйкес дескриптор құрастырдым. Оқушылардың сабақты түсініп, тапсырмаларды орындау деңгейін білу үшін бағалауды қолдандым.. Өтілген тақырыпты қайталау мақсатында

ҚБ: «Фигуралар беру арқылы өзара бағалау»(оқушыларға геометриялық үшбұрыш, төртбұрыш, бесбұрыш фигураларын беремін, бір - бірін бағалайды. )

1.Тапсырма сауатты орындалды, жауабы дұрыс;

2. Тапсырма орындауда кемшіліктер бар, жауабы дұрыс;

3. Тапсырмада қателер орын алған, жауабы жартылай дұрыс.

Төртбұрыш, үшбұрыш алған оқушылар топтың белсенді оқушыларынан көмек алады

Оқушылардың деңгейлеріне байланысты тапсырмалар берілген кезде және жұптық,топтық тапсырмада «Сыйлық алу», «Бағдаршам», «Қол шапалақтау», «Мұғалімнің мақтауы» , «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» , «Желкенді кеме» «Парталас көршіңді бағала» әдістері ҚБ пайдаландым.



Өмір қауіпсіздігінің алдын алу шаралары сақталып, оқушылардың партаға дұрыс отыруы, сынып бөлмесінің тазалығы қадағаланып отырады. Оқушылар топтық және жұптық жұмыс орындау арқылы ұжымдық қарым-қатынас мәдениеті қалыптасады. АКТ жұмыс жасағанда қауыпсіздік ережелерін сақтау қадағаланады.

Сынып бөлмесіндегі сaнитaрлық–гигиенaлық нормaлaр сaқтaлады.

Оқушылар денсаулығын сақтау үшін сергіту сәтін өткіземін



1.«Бас бармақ»- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең

құнды мәселе не болды?

2. «Балалы үйрек»- бірлесу. Қалай жұмыс жасадым,

кімге көмек бердім, кімді риза жасадым?

3. «Ортан терек»- ойлану. Мен бүгін білім мен

тәжірибе алдым?

4. «Шылдыр шүмек»- шынайылық. Сабақмаған ұнадыма? Неліктен?

5 «Кішкентай бөбек»- көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет