Сабақтың тақырыбы Деректер базасы: негізгі түсініктер мен анықтамалар



Дата07.02.2022
өлшемі260,02 Kb.
#89043
түріСабақ
Байланысты:
№8 Деректер базасы


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Деректер базасы






Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Шарипбеков Ж.

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:





Сабақтың тақырыбы





Деректер базасы:негізгі түсініктер мен анықтамалар



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарла масына сілтеме)





9.2.2.1- «дерекқор, жазба, өріс» терминдерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

- Ms Excel бағдарламасында мәліметтер базасын құру туралы біледі
-Әрекеттер орындау алгоритмі арқылы кестелік мәліметтер қорының жазбасы және өрісінің өзара айырмашылығы түсінеді.
- Ms Excel мәліметтер қорының ережелерін қолдана отырып, бағдарламада мәліметттер базасын құра алады

Бағалау критерийі

- Ms Excel бағдарламасында мәліметтер базасын құру туралы біледі
- Кестелік мәліметтер қорының жазбасы және өрісінің өзара айырмашылығын ажыратады
- Ms Excel мәліметтер қорының ережелерін қолдана отырып, бағдарламада мәліметтер базасын құрады

Тілдік мақсаттар



Оқушылар: Ms Excel бағдарламасында мәліметтер базасын құру туралы біледі
Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
Электрондық кестеде «екі өлшемді кесте» ұғымын қалай түсінесіңдер?
- Неліктен мәліметтер қоры кестесінде ұяшық диапазонын біріктіру ұсынылмайды?

Құндылықтарға баулу



Білім алушының бір-біріне құрмет көрсетуге, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға өзінің жұмысына жауапкершілікпен қарауға және жоғары жетістіктерге қол жеткізуге ұмтылдыру

Пәнаралық байланыс

Матмематика (есептеулер жүргізу барысында), қазақ әдебиет (кітаптар туралы мәліметтер)

Алдыңғы білім



Электрондық кестемен кесте құрып, құрылған кестелердің диограммаларын тұрғыза алады




Сабақтың_жоспарланған_кезеңдері'>Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар

Сабақтың
басы

Ұйымдастыру
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Жағымды психологиялық ахуал орнату.
«Пазл» әдісі арқылы «Жолдар» және «Бағандар» болып 2 тоқа бөлу

Әр топқа бағалау парағы беру және түсіндіру Мұнда әр тапсырма бойынша жеке оқушы өзінің жинаған балдарын жазып отырады

«Элективті тест»

«Ойлан, бірік, бөліс!»

«Мәтін мен жұмыс»

Компьютермен жұмыс

Қорытынды
















Жеке жұмыс
Үй тапсырмасы «Элективті тест» әдісі
«PLICKERS» бағдарламасы арқылы орындау
Сұрақтар:

  1. Бұлттық есептеулер мақсаты мен міндетіне қарай неше түрге бөлінеді(4)

  2. Адам мен компьютер арасындағы қарым-қатынас (интерфейс)

  3. Жүйелік блок құрамына кірмейтін құрылғы (пернетақта)

  4. Ақпаратты шығару құрылғыларына жатпайтын құрылғы (сканер)

  5. Жедел жады ... арналған (ақпаратты уақытша сақтауға)

ұялы телефон, QR кодты қағаздар



Сабақтың ортасы


Жаңа сабаққа кіріспе ретінде қима қағазарының мағынасын сұрау жаңа сабақ тақырыбын ашу.
Сабақтың тақырыбы мен сабақта қол жеткізілетін оку мақсаттарымен таныстыру
Көрсетілім: қызығушылылығын ояту, мәселе қою, тақырыпты ашу мақсатында bilimland.kz сайтындағы видеоролик
Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту мақсатында видиоға қосымша мәліметтер айтып мысалдар келтіру, оқушылармен бірге тақырыпты ашу бір-біріне түсіндіру жұмысын жасау
Жаңа тақырыпты игеру
1 тапсырма. Топтық жұмыс
«Ойлан, бірік, бөліс!» әдісі
Оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады (Ойлан). Одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен біріктіреді (Бірік) және соңында мұғалім бүкіл сыныптың идеяларын талқылауды бастайды (Бөліс).
І топқа: «Менің сыныптастарым»
ІІ топқа: «Кітаптар» тақырыптары бойыншы ДБ құрылымын құрыңыздар
Дескрипторлар

Қ/Б: Топтар бірін-бірі бaғaлay кpитepийгe cәйкec «Бас бармақ» әдісі бойынша бағалайды
Кepі бaйлaныc. Ayызшa кepі бaйлaныc бepy. «Жapaйcыңдap!», «Тaмaшa!», «Жақсы!».
Сергіту сәті: «Тик, ток, так» сергіту ойынын ойнау.
Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, мұғалім «тик»- деп бастап, кез келген оқушыны көрсетеді. Келесі оқушы «ток» деп айтып басқа оқушыны көрсетеді, келесі оқушы «так» - деп ары қарай жылдамдықты қосып айта береді, шатасқан оқушы отыра береді.
Мақсаты: Оқушылардың көңіл күйін көтеру, зеректік, жылдамдық қасиетін арттыру
Тапсырма №2. Жұптық жұмыс
«Мәтінмен жұмыс» әдісі. Берілген мәтіннен бағандар атауын анықтап мәліметтерді ретімен енгізіңіздер
Абылай Венера Берікқызы 15.01.2000 жылы дүниеге келген. Ол қазіргі таңда жұмыссыз Сатбаев көшесі №123 үйде тұрады. Байланыс телефоны 87004568852. Какенов Алмас Айдосұлы 26.09.1999 жылы дүниеге келген. Алмастың тұрғылықты мекен жайы Абай көшесі №36 үй тұрғыны. Бухгалтерлік қызмет атқарады. Байланыс номері 87021459725. Жапаорв Қайрат Абайұлы 02.12.1995 жылы туылған. Байланыс номері 87054786231. Маликов көшесі №45 үй тұрғыны
Дескрипторлар
- Ms Excel бағдарламасында мәліметтер базасын құру туралы біледі
- Кестелік мәліметтер қорының жазбасы және өрісінің өзара айырмашылығын түсінеді
- Ms Excel мәліметтер қорының ережелерін қолдана отырып, бағдарламада мәліметттер базасын құра алады
Қ/Б: Бaғaлay кpитepийгe cәйкec жұптар «Бac бapмaқ» әдіcі apқылы өзapa бaғaлay жүpгізeді.

https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/9-synyp/lesson/derekqory-turaly-tusinik
Слайд, оқулықтар
Плакат, маркер, қалам, кітап, интернет желілері

Практика лық жұмыс


Тапсырма карточка лары



Сабақтың соңы



«Пойыз» әдісі кері байланыс жасау
Әрбір вагон белгілі бір тапсырмаға сәйкес келеді. Оқушыларға қай вагонның тапсырмасын тез, дұрыс, жеңіл орындағандарын белгілеуін сұраймын. Сол вагонға адамдарды, жануарларды отырғызуға немесе жетондармен белгілеуге болады

К еспе қағаздары, стикерлер

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

«Диалог және қолдау көрсеу» «Ойлан, бірік, бөліс!» әдісінде көмек қажет ететін оқушылардың жанына барып өолау көрсету
Қарқын тәсілі
«Мәтінмен жұмыс» әдісінде толықтыру қосымша тапсырмалар жұмыс барысында беру.

  • Ынталандырып, қолдау беру

  • Оқушылар өзара бағалайды

  • Практикалық жұмыс қалыптастырушы бағалау ретінде жүргізіледі;



Компьютер сыныбында техника қауіпсіздігін сақтауды үнемі ескерту.
«Тик, ток так» сергіту сәтін өткізу.



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?




Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:


2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:


2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет