Ұзақ мерзімді жоспардың таралуы
Ақпараттық жүйелер
|
Колледж:Сжжтк
Мұғалімніңаты-жөні: Досанова Ж.К
|
Күні:
|
Қатысушылар саны:
|
Тобы:161
|
Қатыспағандар:
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Деректер қорының негізгі түсініктері
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
10.3.1.1. «реляциондық деректер қоры » ұғымын түсіндіру
10.3.1.3. деректер қорында бірінші кілтті анықтау
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы: «реляциялық деректер қорын», деректер қорында бірінші кілтті анықтай алады
Көпшілігі: реляциялық деректер қорын құра алады, негізгі кілтін орната алады.
Кейбірулері: кестедегі деректерді байланыстыру үшін бастапқы және сыртқы кілттерді орната алады.
|
Бағалау критерийі
|
«реляциялық деректер қорын», деректер қорында бірінші кілтті анықтайды
реляциялық деректер қорын құрады, негізгі кілтін орнатады
кестедегі деректерді байланыстыру үшін бастапқы және сыртқы кілттерді орнатады
|
Тілдік мақсатттар
|
Пәнге қатысты лексика және терминология:
деректер қоры - база данных- date base, кілт - ключ- key
Негізгі сөздер тіркестер: реляциондық деректер
|
Құндылықтарға баулу
|
Құрметтеу: топтық жұмыс кезінде жұптық қарым-қатынастарды дамытуды қамтиды
Академиялық адалдық: академиялық адалдық принциптерін сақтауға негізделген басқа адамдардың идеялары мен ойларын құрметтеу.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Орыс тілі, ағылшын тілі.
|
Алдыңғы білім
|
Деректер қорын құру, деректер қорын сақтау әдістерін , сұрыптау, сүзгілеу туралы білімі бар
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңдері
|
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 минут
3 минут
|
Ұйымдастыру: Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуал туғызу (әр оқушы өзінің көңіл күйде келгендігіне орай өзін өзі смайликтермен бейнелеп көрсетеді)
Түрлі түсті фигуралар беріледі.
Оқушылар үлестірмелерді таңдай отырып, пішіндер бойынша 3 топқа бөлінеді.
Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға өткен тақырыпты қайталау мақсатында Kahoot.com программасын қолдандым
Деректер қорының қандай түрлері бар?
Обьекттің анықтамасы?
Кесте деге?
Сұрыптау дегеніміз не?
Деректер қорын өңдеуге арналған программалық жасақтамалар
|
Смайликтер Үлестірмелі қағаздар, пішіндер
|
Сабақтың ортасы
2 минут
10 минут
8 минут
10 минут
Сабақтың соңы
3 минут
2 минут
|
(Ұ) «Көрсетілім» әдісі.Оқушыларға жаңа тақырып bilimland.kz сайты арқылы беріледі.
Жаңа тақырыптағы термин сөздердің ағылшын тілінде аудармасымен танысады, қайталайды.
(Т) Джигсо әдісі
Плакатқа өз ойларын топтaстырып, постер қорғaйды. 2 топ бір-бірін пікірін тыңдай отырып, бaғaлaйды.
1-топ: реляциялық деректер қоры;
2-топ:бастапқы кілт туралы ұғым;
Оқушылардың айтылымын тыңдай отырып толықтырып түсінік береді.
Дескриптор:
- реляциялық деректер қорын сипаттайды;
- бастапқы кілтті анықтайды;
ҚБ. «Медаль мен миссия» әдісі бірін бағау
2. (ЖЖ) әдіс
Оқушылар жұппен есепті талдайды
Дескриптор:
ҚБ әдіс. Өзара бағалау
(Ж) әдіс. Сараланған тапсырма.
Оқушыларға таратпа материалдарын жеке – жеке қажеттілігіне қарай саралап беремін.
Оқушылар 3 тапсырманың (кем дегенде 2) таңдайды:
бір тапсырма тұтынушы реляциялық кестені құрады
1)
2)
3)
Дескриптор
ҚБ әдіс өзін өзі бағалау
Сабақты қортындылау үшін АКТ техналогияны пайдалану арқылы «learningApps.org» бағдарламасы көмегімен тест аламын.
Кері байланыс
Шульмaнның үш көмекшісі. Бaс, қол, жүрек суреттерін қолдaну.
- Бүгінгі сaбaқта бaсыңыз aрқылы нені
меңгердіңіз?
- Бүгінгі сaбaқтa қолыңыз aрқылы нені жaсaй
aлдыңыз?
- Бүгінгі caбaқта жүрегіңіз aрқылы нені
сезіндіңіз?
|
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/9-synyp/lesson/derekqory-turaly-tusinik
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптікзия ттеориясы).
Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.
|
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығуларымен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма?
Барлық оқушылар оқумақсатынақолжеткіздіме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|