Пән: қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Әлемдегі қақтығыстар және бейбітшілік. Синтаксис
|
Мектеп: ОМИ Дарын
Мұғалімнің аты-жөні: Нурлыбаева Ж.Б.
Күні:
|
Сынып: 9
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Дінаралық келісім –қоғам тұрақтылығының кепілі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.2.4.1 Әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
|
Сабақтың мақсаттары
|
Мәтін тақырыптарын анықтай отырып, стильдік ерекшеліктерін ажырата біледі.
Әртүрлі стильдегі мәтіндерді ерекшеліктеріне сай салыстыра отырып талдайды.
|
Бағалау критерийі
|
Берілген тақырыпқа байланысты мәтіндермен танысады;
Мәтіндердік стильдік ерекшеліктерін ажырата алады;
Әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра отырып талдайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология: дін, дәстүрлә дін, руханисыздық, ашкөздік, этнос, толеранттылық...
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Менің ойымша/пікірімше…, Менің көзқарасым тұрғысынан…., Менің көзқарасым бойымша…, Мен сенімдімін…, Мені таңқалдыратыны...
|
Құндылықтарды игерту
|
Биотехнология және гендік инженерия саласындағы басты мәселелер, және де сабақтас құрмалас сөйлем тақырыбы аясында түсініктерін кеңейту.
|
Пәнаралық байланыс
|
Биология, биохимия
|
Бастапқы білім
|
Кітаби тіл, сөз дәлдігі
|
Жоспар
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың басы
|
Қызығушылықты ояту.
Оқушылар дін ұғымына ассоциация құрады.
|
слайд
|
Сабақтың ортасы
|
1-тапсырма. Сұрақтарды талқылаңыздар.
Дін деген не?
Қандай түрлері бар?
Қазақстан халқы қандай діндерді ұстанады?
2-тапсырма. 6-тапсырмадағы мәтінді және 23-аудиомәтінді түсініп оқы. Екі мәтіннің жанрын, стилін анықтаңдар. Терминді теріп жазып, мәтін бойынша бір сұрақ құрастыр.
Мәтін тақырыбы
|
|
|
Стилі
|
|
|
Негізгі бір сөйлем
|
|
|
Терминдер
|
|
|
Сұрақ
|
|
|
Дескриптор:
Негізгі сөйлемді анықтайды;
Термин сөздерді табады;
Сұрақ құрайды;
Стилін анықтайды;
3-тапсырма. «Мұны да білген жөн» айдарымен танысып, съезге қатысушы елдер мен делегаттар санына байланысты диаграмма жасаңдар.
Дескриптор:
7-тапсырма. Мәтін мазмұнын есте сақтау үшін тезисін жазыңдар.
9-тапсырма. Қазақстандағы дінаралық, этносаралық қатынастар жайлы өз пікірлеріңді көпқұрамды құрмалас сөйлеммен жинақтап жазыңдар.
10-тапсырма. Достық, татулық туралы мақал жазып, сөйлемдердің құрылымын анықтаңдар. Құрмалас сөйлем бе, әлде жай сөйлем бе?
Дескриптор:
ТЕзис жазады;
Көпқұрамды құрмалас құрайды
Сөйлем құрылымын анықтайды
|
https://www.youtube.com/watch?v=t9UWqdifX1c
97-бет
|
Ережемен таныс
|
Көп құрамды құрмалас сөйлем — компоненттерінің саны үш және одан да көп болып келетін құрмалас сөйлемдер. Мысалы: Көп ойлануға уақыт қалған жоқ, жалғыз үміт: не Талғар өткел беріп құтқарады, не өзі жұтып құтқарады, әйтеуір дұшпанға жоқ. (М. Әуезов). Көп құрамды құрмалас сөйлемтар көп құрамды салаласқа, көп бағыныңқылы сабақтасқа және аралас құрмалас сөйлемге жіктеледі. Көп құрамды салапастың баяндауыштары өңкей тиянақты тұлғада тұрады (Шұғыл орысша білмейді, барон қазақша білмейді, бірақ екеуі кейде араға тілмаш салмай ақ түсінісе береді. X. Есенжанов). Көп бағыныңқылы сабақтастың тиянақсыз тұлғалы бірнеше бағының қылары тиянақты тұлғалы бір басыңқыға қатысты болып келеді (Бірақ күз суық болмай, күзек оты әлі де мол болғандықтан, жұрт іркіліп отыр. М. Әуезов). Аралас құрмаласта тиянақты, тиянақсыз тұлғалы компоненттер араласып қатар жұмсалады (Қазір ол Игілікгің үстіне барлық мақтауын үйер еді, аузына сөзі құрғыр түспей, тілі кемекейіне жабысып қалғандай күрмеліп қалыпты. Ғ. Мүсірепов).[1]
|
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс.
Рефлексия: «3Қ»әдісі.
|
|