Сабақтың тақырыбы
|
Ә.Сәрсенбаев «Туған жер», «Сен құрметте оны, қарағым» өлеңдері
|
Сабақтың мақсаты
|
Білімділік: ақынның өмірі, шығармашылығынан жалпы мәлімет беру. Ақын өлеңдеріндегі отаншылдық рух.
Дамытушылық: оқушының ізденімпаздық қасиеттерін дамыту. Жаңа технологияларды қолданып сабақ жүргізу.
Тәрбиелік: білімге, мейірімділікке, еңбекке сүйгіштікке, елін, жерін сүюге тәрбиелеу.
|
Күтілетін нәтиже
|
Жазушы өмірі, шығармашылығы туралы мәлімет алады. «Шыңырау» сөзінің мағынасын түсінеді. «Шыңырау» хикаяты жайлы, құдық қазу – Еңсептің ата кәсібі екендігі жайлы толық талдайды. Өзін-өзі бағалай біледі.
|
Кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Тапсырмалар
|
Кіріспе
Негізгі бөлім
Білу
|
2 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, түгендеу
( Сәлеметсіздер ме, балалар!)
2)Сынып тазалығына мән беру
3) Оқушылардың назарларын сабаққа аудару.
|
Оқушылар сәлемдеседі, сабаққа дайындалады.
|
|
8 мин
|
Үй тапсырмасын тексеру.
|
Оқушылар эсселерін оқып шығады.
|
Ғ.Мүсірепов туралы қосымша материал жинау, «Менің сүйікті ұстазым» эссе жазу.
|
8 мин
|
Жаңа сабақ. Әбу Сәрсенбаев туралы кітапта берілген мәлметтермен танысады. Кейін слайд көрсетіледі.
|
Мұқият қарап, оқып шығады. Слайд арқылы оқушылар жаңа материалдармен танысады.
|
Берілген материалдар бойынша хранологиялық кесте құрып, дәптерлеріне жазады.
|
Түсіну
Қолдану
|
7 мин
|
«Ой шақыру», «Түртіп алу» стратегиялары
Ең алдымен шығарманың атауына мән берейік. «Туған жер», «Сен құрметте оны, қарағым»
|
Өлеңдерді оқып тақырыбы мен идеясын анықтап алады. Әр оқушы өз ойларын айтып шығады.
|
Өлеңдердің мәнін ашу.
|
7 мин
|
Синквейн стратегиясы бойынша өлеңдерді талдау.
(бес жолды өлең)
Тақырып бір сөзбен беріледі.(зат есім)
Тақырыпты екі сөзбен сипаттау (сын есім)
Тақырыпқа қатысты қимыл атауын үш сөзбен жазу(етістік)
4 сөзден тұратын бір сөйлем.
Тақырып мәнін ашатын бір синоном сөз.
Мысалы:
1) Туған жер
Ыстық, әдемі
Қорғау, жақсы көру, мақтан тұту.
Мен туған жерімді қорғаймын.
Отан.
|
Дәптерлеріне өлеңдерді талдап, көрсетеді.
|
Талдау.
|
Талдау
Қорытынды
|
6 мин
|
Оқыту нұсқау стратегиясы
Мәтінмен жұмыс ( әр оқушыға тапсырма беру)
|
Сұрақтарға жазбаша жауап береді.
|
Сұраққа жауап беру.
|
3 мин
|
Сабақта өткен тақырыпты қорытындылау. Оқушыларға стикерлер таратып беру.
|
Бүгінгі өткен тақырыпқа байланысты өз ойларымен бөліседі.
|
Стикерлерге бүгінгі сабаққа байланысты өз ойларын жазып, білім ағашына жапсырады.
|
Бағалау
|
2 мин
|
Үй тапсырмасы мен сабақтағы белсенділігі ескеріліп, баға қойылады.
|
Үй тапсырмасы
|
2 мин
|
Өлеңдерді жаттау.
|