Сабақтың тақырыбы: Еңбекқор ара Мектеп: "Қарағұр" жалпы орта мектебі КҮНІ



Дата25.08.2017
өлшемі177,67 Kb.
#26277
түріСабақ
Оңтүстік Қазақстан облысы, Созақ ауданы, Қарақұр ауылы,

"Қарағұр" жалпы орта   мектебінің қазақ тілі және қазақ әдебиеті пәнінің мұғалімі Хұдярова Сәуле Темірланқызы



(І) деңгейлік бағдарлама бойынша сертификатталған мұғалім

Жаңартылған бағдарлама бойынша қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары


Сабақтың тақырыбы:

Еңбекқор ара

Мектеп: "Қарағұр" жалпы орта мектебі

КҮНІ:

Пән мұғалімі: Хұдярова Сәуле Темірланқызы

СЫНЫБЫ:5"А"

Қатысқандар саны:23

Қатыспағандар саны:0

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты

5.О6.Оқылым стратегияларын қолдану: жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу;

5.Ж2.Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хабарландыру құрастырып жазу.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Жалпы мәтіннің мазмұнын түсінеді.

Көпшілігі:

  • Жалпы жанрлық мазмұнын түсініп оқылым стратегиясы қолданылады.

Кейбірі:

  • Рәсімделуі мен құрылымын сақтап, хабарландыру жазады.

Тілдік мақсат

Пәнгеқатыстысөздікқор мен терминдер:

Дербес,уы,балауызмарта

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

1.Ара топталып, үлкен ұя болып тіршілік етуі.

2.Аналық Ара ұяның анасы болып есептелуі.

3.Қазақстанда Іле Алатауының етегінде Араның антофора  деген дара түрінің тіршілік етуі.

Талқылауға арналған сұрақтар:

1.Аралар неше жыл өмір сүреді?

2. Жұмысшы Аралар туралы не білесің?

3. Аралар неше топқа бөлінеді?

Ишара

Араның бейнесін көрсету

Алдыңғы оқу:

Аралар туралы слайд, видио ролик көрсетемін

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған)

Ресурстар


Сабақтың басы

8 мин

а) Сәлемдесу;

б) Түгендеу;

в) жұмыс орнының сабаққа дайындығын тексеру;

г) оқушылардың көңілін сабаққа аудару.(психологиялық ақуал қалыптастыру)

Өсемiз бiз күлiп-ойнап,

Он саусақтың саласындай,

Өсемiз бiз күлiп-ойнап,

Бiр адамның баласындай.

Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!



Ширату:

12-жаттығу мақалдың түсіп қалған әріптерін қойып көшіріп жазу болатын.

-Кәне, тексеріп өтейік.(оқушылар кезекпен оқып шығады)

-Жарайсыңдар!

«Сұрақтар шеңбері» миға шабуыл. Сұрақ-жауап (жеке жұмыс)

Бағалау критерийі:

Тірек сөздер мен жетекші сұарқтар арқылы негізгі ойды анықтайды.

Дескрипторлар:

Тірек сөздерді орынды қолданады.

Сұрақтарға дұрыс жауап береді.


Шаттық шеңбері






Үлестірме материалдар

Стикер

Сабақтың ортасы

27 минут

Ойлау дағдысының деңгейлері: Білу. Түсіну.Қолдану.

Оқылым стратегиясын қолдану.(орта деңгей)

1-тапсырма(топпен жұмыс) Мәтіннің мазмұнын түсініп " FILA кестесін" толтырады

(1-нұсқа) беріледі.

Мәтін бойынша нақты мәлімет

Мәтіннің идеясы

Мәтін бойынша сұрақтар

Мәтіннің жоспары












3,4 топқа "FILA кестесі" (2-нұсқа)

Тірек сөз



Сызба

Сұрақ

Сөйлем











Бағалау критерийі:

- Мәтіннің мазмұны негізінде ақпарат дайындайды.

- Оқылым стратегиясы қолданылады.

Дескрипторлар:

- Мәтінді оқып отырып, мәліметтерді түртіп отырады;

- Жинақталған мәліметтерден 4 маңызды ақпаратты анықтайды;

- Анықталған ақпараттарды кластерге түсіреді.
2-тапсырма(топпен жұмыс) Мәтіннің мазмұнын түсініп толтырады

"Фрейер" әдісін қолданады
Омоним

Анықтама



Тірек сөз



Антоним

Сөйлем


Бағалау критерийі:

- Мәтін мазмұны негізінде маңызды ақпаратты анықтайды.

- Оқылым стратегияларын қолданады.

Дескрипторлар:

- Мәтіндегі қажетті ақпаратты түртіп отырады;

- Тыңдау барысында кестедегі ақпараттың дұрыс-бұрыстығын белгілейді.

- Мәтіннен 2 негізгі және 2 қосымша ақпаратты табады.
3-тапсырма (жеке жұмыс)

Жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап "РАФТ" әдісін қолданып хабарландыру, хат, жарнама құрастырып жазады.

Р-рөл

А-аудитория

Ф-форма(мәтіннің түрі)

Т-тақырып

Рөл

Аудитория

Форма

Тақырып







Хат

Жарнама

Хабарландыру




Бағалау критерийі:

- Жазба жұмысының жанрлық ерекшеліктері ескеріледі.

- Рәсімделуі мен құрылымын сақтайды.

Дескрипторлар:

- Хат,жарнама,хабарландыру жанрының талаптарын еске түсіреді.

- Ара туралы ақпарат береді.

- Мәтін мазмұнына назар аударатын омонимдер қолданады.

Плакат, маркер, тапсырма жазылған парақшалар

Плакат, маркер, тапсырма жазылған парақшалар

Дәптер, қаламсап


Сабақтың соңы

10 минут

«Автор орындығы» әдісі





Орындық

Оқушыларды бағалау:
Үйге тапсырма:
Келесі күннің тақырыбы:
Рефлексия:

" Өзін-өзі бағалау" парағы.

"Еңбектің наны тәтті, жалқаудың жаны тәтті" эссе (100-120 сөз)
Үйсіз жануарлар туралы мәлімет жинау
"Білім қоржыны"




Қосымша ақпарат:

Саралау-Сіз оқушыға қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Сабақ барысында тиімді әдіс-тәсілдерді жүйелі қолданамын.

Жоғары деңгейдегі тапсырмалар беремін. "Қатені тап" әдісі

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

  • Топтық бағалау.

  • Өзін-өзі бағалау.




Пәнаралық байланыс

Биология

Әдебиет

АКТ –мен байланыс

Құндылықтардағы

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жосапрыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Қорытынды бағамдау:

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1. Топтық жұмыс кезінде бақылаушыларға топ белсенділігі деген критерий қосып, топ мүшелерінің барлығы бірдей белсенді қатысуын қадағалау.

2. Оқушылар шығармашылық тапсырманы жоғары деңгейде орындап шығуы.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1 «FILA кестесін» оқушылармен өткізген кезде, салыстыру дағдысын қалыптастыруға байланысты тапсырма беруге болады.



2. «РАФТ» әдісінде шығарма жазу оқушылардың жазылым дағдысын жақсы қалыптастырады

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін қандай ақпарат білдім?

1. Оқушыларға сабақ тақырыбына сәйкес алдын-ала дайын видеоролик немесе т.с.с. қосымша материалдар дайындату;

2. Сабақ басындағы сұрақ-жауап әдісі бойынша топтық жұмыстың белсенді жүргізуге.


Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы
2017 -> Қысқа мерзімді жоспары: Мұғалімнің аты-жөні


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет