Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
8.3А .Тұрақты электр тогы
|
Мектеп: «№60 ЖББОМ» КММ
|
Сынып: 8 «Д»-09.01.2020ж
8 «А»-10.01.2020ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Алшағырова Т.С
|
Сабақтың тақырыбы
|
Электр тогы, электр тогы көздері
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
Электр тогы ұғымын және электр тогының пайда болу шарттарын түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар істей алады: Электр тогы, электр тогының пайда болу шарттары ұғымын түсінеді.
Көптеген оқушылар істей алады: Ток көздері, электр қозғаушы күші, ток күшінің формуласын түрлендіріп біледі.
Кейбір оқушылар істей алады: Эксперименттік жұмыс нәтиже арқылы есеп шарттарын құрастырып, шығарады..
|
Бағалау критерийі
|
1.Электр тогы, электр тогының пайда болу шарттары ұғымын түсіндіреді.
2.Ток көздері, электр қозғаушы күші, ток күші ұғымын біледі
3.Эксперименттік жұмыс нәтиже арқылы есеп шарттарын құрастырып, шығарады..
|
Тілдікмақсаттар
|
Электр тогы, Электр тогы көздеріне келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелей алады.
Жаңа терминдер және лексикология: Электр тогы, ток көздері, электр өрісі
қазақша
|
Орысша
|
ағылшынша
|
Электр тогы
|
Электрический ток
|
Electricity
|
Тогы көздері
|
Источник тока
|
Current source
|
Электр өрісі
|
Электрическое поле
|
Electric field
|
Зарядталған бөлшектерді қозғалысқа келтіретін...
Электр өрісін калай...
Денелерді қалай электрлеуге.....
|
Құндылықтарға баулу
|
Индустрияландыру және инновация (жаңа тақырып)
|
Пəнаралық байланыс
|
Математика (есеп шығару)
Технология (станоктарды колдану)
|
Алдыңғы білім
|
Электр өрісінің потенциалы және потенциалдар айырымы, конденсатор
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
(5 мин)
(7 минут)
(3 минут)
(5 минут)
|
I. Ұйымдастыру.(Амандасу, түгендеу)
«Доп лақтыру» тренинг(Шеңберге тұрып бір бірімізбен доп лақтыру арқылы тілек тілейді.)
II(G). «Көліктердің логотиптерімен» әдісі арқылы 3топқа бөлу.
Әр бір топтан сұраққа жауап берген оқушы көшбасшы болып дайындалады және бағалау парақшасы беріледі.
(I). Ой қозғау:
Конденсатор деп нені атайды?
Конденсатор қай жерде қолданылады?
Электр өрісінің кернеулігі дегеніміз не?
Табиғаттағы электрлік құбылыстар дегеніміз?
Дескриптор: Әрбір дұрыс жауапқа-
аздап білсе -
сенімсіз болса -
Қ.Б: Бас бармақ жоғары/ төмен
(W) «Анаграмма» әдісі арқылы оқушылар тақырыпты анықтайды.
Эреклт огыт, лэекрт тыго кезөрід
(G): Тапқырыптың мақсатын айқындау:
- Қалай ойлайсыңдар: біздің бүгінгі мақсатымыз не? Электр тогы туралы не білесіңіздер, нені білгілерің келеді? Мұғалімнің көмегімен мақсатты айқындайды.
«G» «Ойлан, жұптас, бөліс»әдісі бойынша
Постер қорғау:
1-топ(Дереккөздер тәсілі:Интернеттің көмегімен окушылар орындайды)
Тақырыбы:Электр тогы
2-топ(Дереккөздер тәсілі: анықтамалық кітаптар көмегімен окушылар орындайды)
Тақырыбы :Электр қозғаушы күші
3-топ( Дереккөздер тәсілі: (энциклопедия кітаптар арқылы)
Тақырыбы : электр тогы көздері
Дескриптор:
-Оқушылар электр тогы ұғымын біледі;
-Электр қозғаушы күшінің маңызын біледі;
-Электр тогын алғаш кім енгізгенін біледі.
ҚБ: «стикер» әдісі
|
1.Hundai
2.Toyota Camry
3.Mitsubishi
көрсетіп, бас бармағын жоғары көтереді; түсінуге жақын болса, аздап білсе, көрсетіп, бас бармағын ортада ұстайды; егер түсінбесе, сенімсіз болса, көрсетіп, бас тармағын төмен түсіреді.
|
Сабақтың ортасы
(10 мин)
|
Оқушылар тақырыппен танысады және «білдім» деген ұяшықты толтырады.
Кейбір білгім келеді деген ұяшықтағы сұрақтың жауабына интернет арқылы тауып алады.
БББ кестесі
Білемін
|
Білгім келеді
|
Білдім
|
|
|
|
Оқушылар «Білемін » деген ұяшықты толтырады;
Оқушылар «білгім келеді » деген ұяшықты толтырады;
(G)Деңгейлік тапсырмалар( Тапсырма тәсілі: мұгалімнің көмегі арқылы орындалады)
1 топ:1-тапсырма Жаңа тақырыпқа байланысты электр тогы,пайда болу шарттары, ток әсерлерінің түрлерін, электр тізбегінің құрамды бөліктерін, бөгде күштер, ЭҚК -і туралы нақты мәліметтерді айтады.
2 топ:2-тапсырма. Жаңа тақырыпқа байланысты ток көздерінің алу жолдарын, ток көздері туралы сипаттап шығармашылық немесе математикалық тұрғыдан сипаттап айтады.
3 топ:3-тапсырма. Жаңа тақырыпқа байланысты токтың әсерлеріне мысалдар келтіріп, өмірмен байланыстыра отырып, эмоциялық жағынан сипаттап айтады.
Дескриптор:
- Электр тогының пайда болу шарттарын біледі;
- ЭҚК туралы нақты мәліметтерді айтады;
- Тоқ көздері туралы сипаттай алады;
ҚБ:Бағдаршам
Бағалау бағдаршам арқылы жүргізіледі:
Қызыл-мен ештеңе түсінбедім.
Сары-маған әлі де түсініксіздеу.
Жасыл- маған бәрі түсінікті.
Оқушылар «білдім » деген ұяшықты толтырады;
|
|
Сабақтың соңы ( 10 мин)
|
(I)«Бір минут» әдісі
Оқушылар кезек бойынша бір минут ішінде сабақ тақырыбы бойынша тоқтаусыз, қайталаусыз және қатесіз сөйлейді.
Үй тапсырмасы: §37
|
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда
Қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
Материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық жəне
Қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
«G» «Ойлан, жұптас, бөліс»әдісі бойынша
Постер қорғау:
1-топ(Дереккөздер тәсілі:Интернеттің көмегімен окушылар орындайды)
Тақырыбы:Электр тогы
2-топ(Дереккөздер тәсілі: анықтамалық кітаптаркөмегімен окушылар орындайды)
Тақырыбы :Электр қозғаушы күші
3-топ( Дереккөздер тәсілі: (энциклопедия кітаптар арқылы)
Тақырыбы : электр тогы көздері
(G)Деңгейлік тапсырмалар( Тапсырма тәсілі: мұгалімнің көмегі арқылы)
1 топ:
1-тапсырма
Жаңа тақырыпқа байланысты электр тогы,пайда болу шарттары, ток әсерлерінің түрлерін, электр тізбегінің құрамды бөліктерін, бөгде күштер, ЭҚК -і туралы нақты мәліметтерді айтады.
2 топ:
2-тапсырма.
Жаңа тақырыпқа байланысты ток көздерінің алу жолдарын, ток көздері туралы сипаттап шығармашылық немесе математикалық тұрғыдан сипаттап айтады.
3 топ:
3-тапсырма.
Жаңа тақырыпқа байланысты токтың әсерлеріне мысалдар келтіріп, өмірмен байланыстыра отырып, эмоциялық жағынан сипаттап айтады.
|
Қ.Б: Бас бармақ жоғары/ төмен
ҚБ: «стикер» әдісі
ҚБ:Бағдаршам
ҚБ: Жетон арқылы бағалау.
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерді сақтайды
|
Сабақ бойынша
Рефлексия
|
Бір минут әдісі бойынша
|
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қолжеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс
Жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде
Уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма?
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуғақатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етеді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге
назар аудару қажет?
|