37 сабақ
1 .4А Сандық сауаттылық
|
|
Күні:
|
|
|
|
|
|
|
|
Тобы:
|
|
|
|
|
|
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатысқан оқушылар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
|
Электрондық үкімет - 1 сабақ
|
Осы сабақ арқылы оқытылатын оқу мақсаттары
|
11.3.4.7 электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттаңыз
|
Сабақтың мақсаттары
|
• электрондық үкімет деген не?
• электрондық үкіметті тағайындау;
|
Табыс критерийі
|
Электрондық үкіметтің не екенін білу
Электрондық үкіметтің мақсатын білу
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика мен терминология:
Оқушы электрондық үкімет порталының ерекшеліктерін сипаттай алады
Электрондық үкімет жеке тұлғаларға және кәсіпорындарға бірқатар қызметтер ұсынады.
Оқушы электрондық үкімет порталының ерекшеліктерін ақтай алады
Тақырыпқа қатысты лексика мен терминология:
Портал, ашық үкімет, транзакция, өзара әрекет, тиімділік, қол жетімділік, ашықтық, ақпараттық, интерактивті, транзакциялық, трансформациялық.
Диалогтар мен әріптерге арналған пайдалы сөздер:
Мәселен, Рухани жаңғыру бағдарламасында қазақ тілінің кезең-кезеңімен ... өтуі анықталған.
Шындығында, бүгінде әлемдегі ақпараттың 70% -ы ...
|
Сілтеме мәні
|
Ынтымақтастық, өзара құрмет, академиялық адалдық, табандылық, жауапкершілік, өмір бойы білім алу
|
Кросс-жаттығу сілтемелері
|
Ағылшынша
|
Алдыңғы жаттығулар
|
электрондық цифрлық қолтаңба мен куәліктің мақсаты
|
Жоспар
|
Сабақ жоспарланған
|
Жоспарланған іс-шаралар
|
Ресурстар
|
Басы
3 мин
|
Ұйымдастыру сәті:
1. Сәлемдесу
2. Оқытудың тақырыбы мен мақсаты туралы хабарландыру (ОМ)
Оқушыларға оларды шешу үшін ОМ бағалау критерийлері (БК) туралы ойлануды сұрады (ресми БК қоса берілген)
3. Сөздік
4. Пайдалы диалог өрнектері
|
Сабақтың презентациясы
MS PowerPoint,
1-3 слайд
|
Ортасы
7 мин
5 мин
10 мин
5 мин
2 мин
5 мин
|
Талқылау
Презентацияны қолдану
Мұғалім болжау және талқылау үшін сұрақтар қояды.
1. Электрондық үкімет дегеніміз не?
2. Электрондық қолтаңбаны құру кезеңдері?
3. «Электрондық үкіметтің» құрылу кезеңдері?
4. Электрондық үкіметтің сәулеті?
5. Портал мекенжайы?
Электрондық үкіметтің эволюциясы туралы және үйден шықпай-ақ қызметті алу үшін ЭЦҚ қолдану туралы айтып беріңіз. Кімнің идеясы болғанын атап көрсетіңіз.
Электрондық үкіметтің даму кезеңдерін студенттермен талқылаңыз.
Іс-шаралар: Электрондық қызметтерді алу үшін не қажет?
1. Жеке жұмыс:
1. Электрондық үкімет порталында тіркелу.
Egov.kz порталында виртуалды көмекшіні іске қосыңыз және электрондық үкіметтің порталында қалай тіркеуге болатындығын біліңіз.
2. Тізімнен бір қызметті таңдаңыз (сізге қажет қызмет, мысалы: наркологтың анықтамасы).
3. Қызмет нәтижесін көрсетіңіз.
Дифференциация: бұрын бітірген студенттер қосымша ақпарат іздеп өз тақырыптары бойынша білімдерін тереңдетуді ұсынды
Кері байланыс: Мұғалім түсіндіреді немесе қажет болған жағдайда түзетеді
Бағасы:
Студенттер бір-бірін (басқа топтар) осы санат үшін EGOV порталының ішкі функцияларын қолдана отырып бағалайды.
2. Топтық жұмыс
Топта талқылаңыз және «проактивті үкімет» сатысында электрондық үкімет жұмысының нұсқасын ұсыныңыз.
• Осы кезеңде қандай тәуекелдер бар?
• Бұл тәуекелдерді қалай азайтуға болады?
3. Тапсырма.
Электрондық үкімет өмір сүруінің қай кезеңінде азаматтар алдымен түрлі коммуналдық қызметтерді төлеуге мүмкіндік алды:
ақпарат сатысында;
интерактивті кезеңде;
транзакциялық сатысында;
трансформациялық сатысында;
«белсенді» үкімет кезеңінде;
жоғарыда көрсетілгендердің кез келгенінде;
Дұрыс жауап: транзакциялық кезеңде
4. Сұрақтар:
1. Электрондық үкімет дегеніміз не?
2. Қазақстанда электрондық үкімет порталы қашан іске қосылды?
3. Электрондық үкіметті енгізудің қандай пайдасы бар? Оларды тізімдеңіз.
4. Сіздің ойыңызша eGov.kz порталының авторластырылған және рұқсат етілмеген пайдаланушыларынан қандай айырмашылық бар?
5. Үйге тапсырма:
Тапсырмаларды деңгей бойынша аяқтаңыз:
А деңгейі. «Әр түрлі елдердегі электрондық үкімет» атты шағын зерттеу жүргізу. Нәтижені презентация түрінде жасаңыз.
В деңгейі: Ашық үкіметтің бөлімдерінің біреуін таңдаңыз. Уәкілетті және рұқсат етілмеген пайдаланушылардың мүмкіндіктерін, әрекеттерін сипаттаңыз.
С деңгейі. Ашық үкімет порталының пайдаланушысына жадынама жазыңыз.
|
Слайд 4-11
Egov.kz қалай пайдалану керек – нұсқаулықтар
https://www.youtube.com/watch?v=coJIYl1i6gY
Слайд 11-18
Цифрлы Қазақстан
https://www.youtube.com/watch?v=whSNIoiv8eU
Слайд 19-22
Портал:
https://idp.egov.kz/idp/register
Видео-нұсқаулық:
https://www.youtube.com/watch?v=1RkGVsZXmAE
Слайд 23
Слайд 24
Слайд 25
Слайд 26
|
Сабақтың соңы
3 мин
|
Оқушылар сабақ соңында рефлексия жасайды:
Менің орным қайда (Blob Tree)
|
Қосымша ақпараттар
27-32 слайд
|
Саралау - қалай қосымша қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары студенттерді қалай сынамақсыз?
|
Бағалау - оқушының оқуын қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Қауіпсіздік және денсаулық сақтау саласының АКТ сілтемелерін тексеру
|
Дифференциация белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижеде, оқушының жеке қолдауын қамтамасыз етуде, оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып, оқу материалдары мен ресурстарын таңдауда тапсырмаларды таңдауда көрініс табуы мүмкін (Гарднер теориясы). Уақытты ұтымды пайдалануды ескере отырып, саралауды сабақтың кез-келген кезеңінде қолдануға болады.
|
Осы бөлімді пайдаланып, сабақта оқушылардың білгендерін бағалау үшін қолданылатын әдістерді жазыңыз.
|
Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін тексеру сілтемелері.
Белсенді жаттығулар қолданылады.
Осы сабақта қауіпсіздік ережелерінен қолданылатын элементтер.
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары нақты болды ма? Барлық оқушылар деңгейге жетті ме?
Егер жоқ болса, неге?
Менің жоспарланған саралау жұмысым болды ма?
Мен уақытты ұстандым ба?
Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?
|
Төмендегі кеңістікті сабағыңыз туралы ойлау үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы сол жақта көрсетілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағалау
Қандай екі нәрсе сәтті өтті (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Келесі сабақ туралы есеп беретін сынып немесе жеке адамдар туралы осы сабақтан не білдім?
|