Сабақтың тақырыбы Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер Сабақтың номері



бет1/2
Дата08.02.2022
өлшемі222,47 Kb.
#121809
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
11 қмж


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Электромагниттік тербелістер


Педагогтің аты-жөні


Күні:



Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер


Сабақтың номері:

№ 6

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.4.2.1-еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттау


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:
Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер  жайлы мағлұмат алады
Басым бөлігі
Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістеріне өмірден мысалдар келтіре алады.
Кейбір оқушылар:
Еркін электромагниттік тербеліс формуласын қолданып есеп шығарады.



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Амандасу. Оқушыларды түгендеу.


Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін электромагниттік тербелістер тақырыбын жалғастырамыз. Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап берейік.
1.Тербелмелі контур дегеніміз не?
2. Еркін электромагниттік тербелістер неліктен өшеді?
3. Тербелмелі контурдағы еркін тербелістер периоды қандай формуламен өрнектеледі?Оған енетін шамалардың өлшем бірліктері қандай? (1 тапсырма)
Өткен тақырыпты тексеру.


1 тапсырманы орындау




Ұпай




Сабақтың ортасы


-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістер»

-Бүгінгі сабақты меңгерген соң, Еркін электромагниттік тербелістерді тұжырымдап, оны есептер шығаруда қолдана алатын боласыздар.
Теориялық материал
Оқулықты ашындар:
Физика, 11 сынып §3
Физика, 11 сынып §4
Оқып, қысқаша конспект жазындар(2 тапсырма)
Есепті шығар. (3 тапсырма)
№1. Конденсатор сыйымдылығы 4,19* 10-8 Ф,катушка индуктивтілігі 2,32*10-2 Гн болатын тербеліс контурының тербеліс периоды мен жиілігін табыңдар.

№2.Конденсатор сыйымдылығы 50пФ болған,жиілігі 10мГц тербелмелі контурға қосылатын катушканың индуктивтілігі қанша болу керек?


№3 Тербелістің жиілігі 4,61*104 Гц ,периоды 2,17*10-5с Катушканың сыйымдылығы мен индуктивтілігін тап .








Теориялық материалмен жұмыс


Есептер шығару




Ұпай
Ұпай


Оқулық, жұмыс дәптері


Оқулық, жұмыс дәптері



Сабақтың соңы

Рефлекция
Кері байланыс бутерброды
-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.
-Маған........................................................қиын болып көрінді.
-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді




Стикер






Дескрипторлар

Тапсырма№


Критерийдің сипаттамасы

Балл

Қайталау
Тапсырма№1

Сұрақтарға жауап

2



Жаңа тақырыпты меңгеру
Тапсырма№2
Тапсырма№3




Сабақтың күні мен тақырыбы жазылған, еркін электромагниттік тербелістер тұжырымдамасы және оның математикалық формуласы жазылған

1



Есеп шығару:
Есептің берілгені дұрыс жазылған, физикалық шамалар әріптермен көрсетілген.

1


SI жүйесіне дұрыс аударылған

1

Формулалар дұрыс жазылған

2

Математикалық есептеулер дұрыс .

2

Жауап дұрыс жазылған.

1




Барлығы:

10



Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Электромагниттік тербелістер


Педагогтің аты-жөні


Күні:



Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық.


Сабақтың номері:

№ 7

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.4.2.2- механикалық тербелістер мен электромагниттік тербелістерді сәйкестендіру


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:
Механикалық және электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық жайлы мағлұмат алады Басым бөлігі:
Механикалық және электромагниттік тербелістерді сәйкестендіреді.
Кейбір оқушылар:
Механикалық және электромагниттік тербелістер формуласын қолданып есеп шығарады.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Амандасу. Оқушыларды түгендеу.


Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін Электромагниттік тербелістер тақырыбын жалғастырамыз.Өткен сабақта біз Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістерді түсіндірген болатынбыз. Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.

  1. Еркін тербелістер дегеніміз не?

  2. Гармоникалық тербелістер деген не және теңдеулерін түсіндір?

  3. Тербелмелі жүйенің меншікті циклдік жиілігі деп нені айтады?

  4. Тербеліс амплитудасы,периоды, жиілігі деген не?

(1 тапсырма)
Өткен тақырыпты тексеру.


1 тапсырманы орындау




Ұпай




Сабақтың ортасы


-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыңыздар: «Механикалық және электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастық»

-Бүгінгі сабақты меңгерген соң, Механикалық және электромагнитті тербелістерт арасындағы ұқсастықты тұжырымдап, оны есептер шығаруда қолдана алатын боласыздар.
Теориялық материал
Оқулықты ашындар:
Физика, 11 сынып . §5
Оқып, қысқаша конспект жазындар(2 тапсырма)
Электромагниттiк тербелiс кезiнде, әрине, бұл энергиялардың жекелей алғандағы мәндерi тұрақты болып қалмайды. Бiрақ конденсатор мен индуктивтi катушканы қосатын өткiзгiштердiң кедергiсiн елеместей аз деп есептесек, жүйенiң толық электромагниттiк энергиясы  сақталады. Тербелмелi контурда туындылайтын электромагниттiк тербелiс, механикадағы серіппеге немесе салмақсыз созылмайтын жiпке iлiнген жүктiң тербелiсiне ұқсас. Бұл жағдайлардағы айырмашылық , тек өзгеретiн шамалардың табиғаттарының әр түрлi болуында
Есепті шығар. (3 тапсырма)
№1 .Тербелмелі контурдің конденсаторы астарларындағы заряд t уақыт ішінде q=10-6cos104πt теңдеуіне сәйкес өзгереді.? Осы теңдеуден жиілік пен периодты табыңдар?
№2. Механикалық және электромагниттік тербелістер салыстыр?
№3. Тербелістердің ұқсастығының маңыздылығы қанша?






Теориялық материалмен жұмыс

Есептер шығару




Ұпай

Ұпай

Оқулық, жұмыс дәптері


Оқулық, жұмыс дәптері





Сабақтың соңы

Рефлекция
Кері байланыс бутерброды
-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.
-Маған........................................................қиын болып көрінді.
-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді




Стикер





Дескрипторлар

Тапсырма№


Критерийдің сипаттамасы

Балл

Қайталау
Тапсырма№1

Сұрақ жауап

2



Жаңа тақырыпты меңгеру
Тапсырма№2
Тапсырма№3




Сабақтың күні мен тақырыбы жазылған, Механикалық және электромагниттік тербелістер арасындағы ұқсастықты тұжырымдамасы және оның математикалық формуласы жазылған

1



Есеп шығару:
Есептің берілгені дұрыс жазылған, физикалық шамалар әріптермен көрсетілген.



1


SI жүйесіне дұрыс аударылған

1

Формулалар дұрыс жазылған

2

Математикалық есептеулер дұрыс .

2

Жауап дұрыс жазылған.

1




Барлығы:

10



Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Электромагниттік тербелістер


Педагогтің аты-жөні


Күні:



Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Практикалық жұмыс №3 «Электромагниттік тербелістер»есеп шығару

Сабақтың номері:

№ 10

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.4.2.3 - компьютерлік моделдеу арқылы заряд пен ток күшінің уақытқа тәуелді графиктерін зерттеу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Электромагниттік құбылыстар жайлы жалпы мағлұмат алады
Басым бөлігі: Тербелмелі контурда электромагниттік тербелістерге есептер шығаруда қолдана білуге үйренеді
Кейбір оқушылар:
Электромагниттік тербелістерге өмірден мысалдар келтіреді, өзге пәндермен тақырыпты байланыстырады



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Амандасу. Оқушыларды түгендеу.


Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін электромагниттік тербелістер тақырыбын жалғастырамыз.Өткен сабақта біз заряд пен ток күшінің уақытқа тәуелділік графигін тұрғызу туралы өткенбіз,тақырыпты одан ары түсіндірген болатынбыз. Өткен тақырып бойынша сұрақ-жауап. (1 тапсырма)
Өткен тақырыпты тексеру.


1 тапсырманы орындау




Ұпай

Кесте


Сабақтың ортасы


-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: Электромагниттік тербелістер есеп шығару

-Өткен сабақты меңгергенін білу үшін есептер шығару(қайталау) Теориялық материал
Оқулықты ашындар:
Физика, 11 сынып Тұяқбаев.С. §3-6, 21-40 бет
Оқып, қысқаша конспект жазындар(2 тапсырма)

1.1.Тербелмелі контурдың индуктивтілігі L=1,6мГн, электр сыйымдылығы С=0,04мкФ,ал конденсатордағы ең үлкен кернеу Um=200В.Контурды идеал деп есептеп,ондағы ток күшінің максимал мәнін анықтаңдар.


Берілгені: Шешуі: Imax= UmахC ɷ
L= 1,6мГн = 1,6•10-3Гн
С = 0,04мкФ = 0,04•10-6ф Imах=
Umах= 200в
Табу керек: Imах - ?
ɷ = = = = = = 1,25•105 Гц.
Imax= UmахС ɷ= 200в•0,04•10-6 ф•1,25•105Гц = 10•10-1 А = 1А
ЖауабыImax= 1А.
1.2.Тербелмелі контур сыйымдылығы С= 8пФ конденсатор мен индуктивтігі L=0,5мГн катушкадан тұрады. Катушкадағы ток күшінің максимал мәніт Imax=40мА болса , конденсатордағы максимал кернеу Umax қандай?
Берілгені:
С = 8пФ= 8•10-12 ф
L= 0,5мгн = 0,5•10-3 Гн
mах= 40мА = 40•10-3A
Табу керек: Umах -?
Шешуі:Imах= UmахСɷ; ɷ =;
Umах= = = = = = = = =
=3,17•10-10•1012в = 3,17•102в= 317в
Жауабы: Umax= 317В

1.3.Идеал тербелмелі контурдағы электромагниттік тербелістердің толық энергиясы 0,2мДж,кернеудің максимал мәні 100в,ал ток күшінің ең үлкен мәні 1А. Контурдың индуктивтігі мен сыйымдылығын анықтаңдар.


Берілгені:
W=0,2мДж=0,2•10-3Дж
Umax=100B
Imах=1A
Табу керек С -? L-?
Шешуі: =;
L = = = 0,4•10-3Гн =0,4мГн.
W =
С= = = 0,4•10-3•10-4= 0,04•10-6=0,04мкф




Теориялық материалмен жұмыс

Есептер шығару




Ұпай

Ұпай

Оқулық, жұмыс дәптері


Оқулық, жұмыс дәптері





Сабақтың соңы

Рефлекция
Кері байланыс бутерброды
-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.
-Маған........................................................қиын болып көрінді.
-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді




Стикер





Дескрипторлар

Тапсырма№


Критерийдің сипаттамасы

Балл

Қайталау
Тапсырма№1

Сұрақтарға жауап берді

2



Өткен тақырыпты меңгеру
Тапсырма№2
Тапсырма№3




Сабақтың күні мен тақырыбы жазылған, Тербелістер жайлы мәліметтер және оның математикалық формуласы жазылған

1



Есеп шығару:
Есептің берілгені дұрыс жазылған, физикалық шамалар әріптермен көрсетілген.



1


SI жүйесіне дұрыс аударылған
.

1

Формулалар дұрыс жазылған

2

Математикалық есептеулер дұрыс .

2

Жауап дұрыс жазылған.

1




Барлығы:

10



Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Электромагниттік тербелістер


Педагогтің аты-жөні


Күні:



Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Айнымалы ток генераторы



Сабақтың номері:

№ 11

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.4.3.1 - генератор моделін қолданып, айнымалы ток генераторының жұмыс істеу принципін зерттеу



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:
Генератор моделін қолданып, айнымалы ток генераторының жұмыс істеу принципін зерттей алады
Басым бөлігі:
Айнымалы ток генераторының жұмыс істеу принципін зерттей алады
Кейбір оқушылар:
Айнымалы ток генераторына өмірден мысалдар келтіреді, өзге пәндермен тақырыпты байланыстырады



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Амандасу. Оқушыларды түгендеу.


Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін электромагниттік тербелістер тақырыбын жалғастырамыз.Өткен сабақта біз тербелістерге есептер шығарып,тақырыпты одан ары түсіндірген болатынбыз. Өткен тақырып бойынша сұрақ-жауап. (1 тапсырма)
Өткен тақырыпты тексеру.


1 тапсырманы орындау




Ұпай

Кесте


Сабақтың ортасы


-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Айнымалы ток генераторы»

-Бүгінгі сабақты меңгерген соң, айнымалы ток генераторын біліп,оны есептер шығаруда қолдана алатын боласыздар.
Теориялық материал
Оқулықты ашындар:
Физика, 11 сынып Тұяқбаев.С. §7, 46 бет
Оқып, қысқаша конспект жазындар(2 тапсырма)



  • Индуктор-магнит өрісін тудыратын қондырғы.

  • Зәкір –ЭҚК индукцияланатын орама

Айнымалы ток тізбегіндегі орташа қуат:

қуат коэффициенті деп атайды
Ток генераторы деп энергияның қандай да бір түрін электр энергиясына айналдыратын қондырғыны айтады. 
.
Жалғасын тап. (3 тапсырма)

  1. Айнымалы ток тізбегіндегі қуат.................................

  2. Айнымалы ток генераторы деп...............................................

  3. Айнымалы ток генераторы мынадай бөліктерден тұрады......................................


  4. Айнымалы ток тізбегі индуктивтілігі 0,5 Гн, активті кедергісі 1 кОм катушка мен сыйымдылығы 1 мкФ конденсатордан тұрады. Кернеудің амплитудасы 100 в, тербеліс жиілігі 50 Гц болса, онда тізбекте қандай қуат бөлінеді?







Теориялық материалмен жұмыс

Есептер шығару




Ұпай


Ұпай

Оқулық, жұмыс дәптері

Оқулық, жұмыс дәптері



Сабақтың соңы

Рефлекция
Кері байланыс бутерброды
-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.
-Маған........................................................қиын болып көрінді.
-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді




Стикер




1-тапсырма сұрақ-жауап.

  1. Резонанс деп қандай құбылысты айтады?

  2. Резонанстық жиілік деген не?

  3. Резонанс кезінде активті, индуктивтік және сыйымдылық кедергілердегі керенулер неге тең?

  4. Кернеулер резонансын қай жерде қолданылады?



Дескрипторлар

Тапсырма№


Критерийдің сипаттамасы

Балл

Қайталау
Тапсырма№1

Сұраққа жауап берген

2



Жаңа тақырыпты меңгеру
Тапсырма№2
Тапсырма№3



Сабақтың күні мен тақырыбы жазылған, айнымалы ток генераторының тұжырымдамасы және оның математикалық формуласы жазылған

1



Есеп шығару:
Есептің берілгені дұрыс жазылған, физикалық шамалар әріптермен көрсетілген.
Сөйлемді аяқтады.



1


SI жүйесіне дұрыс аударылған

1

Формулалар дұрыс жазылған

2

Математикалық есептеулер дұрыс .

2

Жауап дұрыс жазылған.

1




Барлығы:

10



Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Айнымалы ток


Педагогтің аты-жөні


Күні:



Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток


Сабақтың номері:

№ 14

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.4.3.2 - физикалық шамаларды (период, жиілік, кернеу, ток күші мен электр қозғаушы күшінің максималды және әсерлік мәндері) қолданып, айнымалы токты сипаттау;
11.4.3.3 - синусоидалы айнымалы ток немесе кернеуді гармоникалық функция түрінде көрсете алу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Еріксіз электромагниттіктербелістер және айнымалы ток ұғымын тұжырымдай алады
Басым бөлігі:. период, жиілік, кернеу, ток күші мен электр қозғаушы күшінің максималды және әсерлік мәндері қолданып есептер шығара алады.
Кейбір оқушылар:
Еріксіз электромагниттіктербелістер және айнымалы ток ұғымына өмірден мысалдар келтіреді, өзге пәндермен тақырыпты байланыстырады



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Амандасу. Оқушыларды түгендеу.


Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін айнымалы ток тақырыбын жалғастырамыз.Өткен сабақта біз электромаг ниттік тербелістер тақырыбына есептер шығарған болатынбыз. Өткен тақырып бойынша кестені толтырыңдар. (1 тапсырма)
Өткен тақырыпты тексеру.


1 тапсырманы орындау




Ұпай

Кесте


Сабақтың ортасы


-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток »

-Бүгінгі сабақты меңгерген соң, Еріксіз электромагниттік тербелістер және айнымалы ток ұғымын тұжырымдап, оны есептер шығаруда қолдана алатын боласыздар.
Теориялық материал
Оқулықты ашындар:
Физика, 11 сынып Тұяқбаев С.Т. §8, 53 бет
Оқып, қысқаша конспект жазындар(2 тапсырма)

  1. Негізгі анықтамалармен формулаларды жазып аламыз балалар

  • Еріксіз электромагниттк тербелістерді алу үшін не істеу керек (электронды оқулық 53 бетте, жазып аламыз).

  • Айнымалы ток - уақыт өткен сайын шамасыда, бағытыды перидтты түрде өзгеріп отыратын электо тогы

  • Квазистцонар ток. (электронды оқулық 54 бетте, жазып аламыз).




  • Айнымалы токтың тербеліс жиілігі, циклдік жиілігі, тербеліс периоды(электронды оқулық 55 бетте, жазып аламыз).

  • Айнымалы токтың және кернеудің әсерлік мәндері формулаларын жазамыз

Есепті шығар. (3 тапсырма)
5-жаттығу 1-есебі (57-бетте)
U = 220B
I = U/R = 220/400 = 0,55 (A)
i = 0,55cos100pit
2-есебі
Umax=100 В;
f=100 Гц;
R=50 Ом.
Табу керек:
i(t) - ?
i(t)=I*sin(ωt+φ), где
–ток күшінің амплитудасы, А;
ω –цикілдік жиілік, рад/с;
φ - начальная фаза колебаний, рад или °;
I=U/R;
ω=2πf;
φ=0. i(t)=(100/50)*sin(2*π*100*t)=2*sin(628t)

үйге : https://youtu.be/oslIMOqfRjA осы сылтеме бойынша тақырыпты қайталау




Теориялық материалмен жұмыс

Есептер шығару




Ұпай


Ұпай

Оқулық, жұмыс дәптері

Оқулық, жұмыс дәптері



Сабақтың соңы

Рефлекция .
Кері байланыс бутерброды
-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.
-Маған........................................................қиын болып көрінді.
-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді




Стикер




1 тапсырма
Электромагниттік тербелістің q=0.5sin(5πt+ ) тәуелділік теңдеуі берілген.

Р/с

Күштің түрлері

Белгіленуі

мәні

1

Зарядтың тербеліс амплитудасы







2

Бастапқы фаза







3

Ток күшінің уақытқа тәуелділік теңдеуін

I(t)






Дескрипторлар

Тапсырма№


Критерийдің сипаттамасы

Балл

Қайталау
Тапсырма№1

Кесте толтырылған

3



Жаңа тақырыпты меңгеру
Тапсырма№2
Тапсырма№3




Сабақтың күні мен тақырыбы жазылған, Еріксіз электромагниттк тербелістерді алу үшін не істеу керектігін, анықтамалармен формулаларын жазады



1



Есеп шығару:
1.Есептің берілгені дұрыс жазылған, физикалық шамалар әріптермен көрсетілген. Формулалар дұрыс жазылған

1





Математикалық есептеулер дұрыс .

1

Жауап дұрыс жазылған



1

2.Есептің берілгені дұрыс жазылған, физикалық шамалар әріптермен көрсетілген.
Формулалар дұрыс жазылған

1

Математикалық есептеулер дұрыс .

1

Жауап дұрыс жазылған



1




Барлығы:

10




Бөлім:



Айнымалы ток



Педагогтің аты-жөні




Күні:



Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток


Сабақтың номері:

№ 15

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.4.3.2 - физикалық шамаларды (период, жиілік, кернеу, ток күші мен электр қозғаушы күшінің максималды және әсерлік мәндері) қолданып, айнымалы токты сипаттау;
11.4.3.3 - синусоидалы айнымалы ток немесе кернеуді гармоникалық функция түрінде көрсете алу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Еріксіз электромагниттіктербелістерді алу жолдарын және айнымалы ток қайда өндірілетінін біледі
Басым бөлігі:. период, жиілік, кернеу, ток күші мен электр қозғаушы күшінің максималды және әсерлік мәндері қолданып есептер шығара алады.
Кейбір оқушылар:
Еріксіз электромагниттіктербелістер және айнымалы ток ұғымына өмірден мысалдар келтіреді, өзге пәндермен тақырыпты байланыстырады


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Амандасу. Оқушыларды түгендеу.


Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток тақырыбын жалғастырамыз.Өткен сабақта біз осы тақырыппен танысқан болатынбыз болатынбыз. Өткен тақырып бойынша тест орындаймыз. (1 тапсырма)
Өткен тақырыпты тексеру.


1 тапсырманы орындау




Ұпай

Кесте


Сабақтың ортасы


-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток »

-Бүгінгі сабақты меңгерген соң, Еріксіз электромагниттік тербелістер және айнымалы ток ұғымын қайталап, период, жиілік, кернеу, ток күші мен электр қозғаушы күшінің максималды және әсерлік мәндері формулаларына есептер шығаруда қолдана алатын боласыздар.
Теориялық материал
Оқулықты ашындар:
Физика, 11 сынып Тұяқбаев С.Т. §8, 53 бет
Оқып, қысқаша конспект жазындар(2 тапсырма)

  1. Негізгі анықтамалармен формулаларды қайталап қарап шығамыз балалар

  • Еріксіз электромагниттк тербелістерді алу үшін не істеу керек (электронды оқулық 53 бетте, жазып аламыз).

  • Айнымалы ток - уақыт өткен сайын шамасыда, бағытыды перидтты түрде өзгеріп отыратын электо тогы Бір пеиод ішінде өндірілетін орташа қуат(формуласын жазамыз 54 бетте)

  • Квазистцонар ток. (электронды оқулық 54 бетте, жазып аламыз).

  • Айнымалы токтың тербеліс жиілігі, циклдік жиілігі, тербеліс периоды(электронды оқулық 55 бетте, жазып аламыз).

  • Айнымалы токтың және кернеудің әсерлік мәндері формулаларын жазамыз

Есепті шығар. (3 тапсырма)
5-жаттығу 3 және 6есебі (57-бетте)
I=0,1 А.
Ток күшінің амплитудасы: Ii=I*√2=0.1*√2=0.1414 A
Im=Ia*cos(2pi*t) онда t=3/2
Im=Ia*cos(2pi*t) = 0.1414 *cos(2*3.1416*3/2)= - 0.1414 А
5-есебі
i = 8,5 sin (628t +0,325)
Iм=8,5 А
I=Iм/√2=8,5/1,41=6,03 А
егер t=0 Фo=0,325 (рад) –бастапқы фаза
w=2*π*ν=628
ν=628/2*π=100 Гц
үйге : https://youtu.be/oslIMOqfRjA осы сылтеме бойынша тақырыпты қайталау




Теориялық материалмен жұмыс

Есептер шығару




Ұпай-
Қайталу


Ұпай

Оқулық, жұмыс дәптері

Оқулық, жұмыс дәптері





Сабақтың соңы

Рефлекция .
Кері байланыс бутерброды
-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.
-Маған........................................................қиын болып көрінді.
-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді




Стикер






1.Механикалық тербелістердегі m масса электромагниттік тербелістердегі қандай шамаға ұқсас?
А. ток күшіне В. Жылдамдыққа С. Индуктивтілікке Д. зарядқа
2. Контурдағы, ток күшінің тербелістері фаза бойынша заряд тербелістерінен қанша шаға өзгереді?
А. π/2 - ге кемиді В. π/4 - ке кемиді С. π/4 - ке озады Д. π/2 - ге озады
3.Гармониялық электромагниттік тербелістер кезінде ток күшінің амплитудасы:
A) Im = 0qm  B) U m С) Im = 02 qm  Д) Um=Im·R
5.Айнымалы ток тізбегіндегі конденсатордың заряды мынадай заңдылықпен өзгереді: q = 44·10-4cost. Зарядтың максимал мәні
А) С = 0.44 мкФ В ) С = 2 мкФ С) С = 4,4 мкФ Д) С = 22 мкФ

Тапсырма№


Критерийдің сипаттамасы

Балл

Қайталау
Тапсырма№1

Тест тапсырмасын орындау

5



Тақырыпты меңгеру


Есептер шығару
Тапсырма№2



Есеп шығару:
1.Есептің берілгені дұрыс жазады, физикалық шамалар әріптермен көрсетілген.

1





Жауап дұрыс жазылған



1




2.Есептің берілгені дұрыс жазылған, физикалық шамалар әріптермен көрсетілген.
Формулалар дұрыс жазылған

1

Математикалық есептеулер дұрыс .

1

Жауап дұрыс жазылған



1




Барлығы:

10


Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:



Педагогтің аты-жөні


Күні:



Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток



Сабақтың номері:

№ 21

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.4.3.2.-физикалық шамаларды (период,жиілік,кернеу, ток күші мен электр қозғаушы күшініңмаксималды және әсерлік мәндері)қолданып айнымалы тоқты сипаттау



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:
Айнымалы ток және оның сипаттамалары туралы оқып біледі
Басым бөлігі:
Айнымалы ток және оның сипаттамалары туралы оқып біле отырып, теңдеуін қарастырып, практикалық қолданылуын көрсетеді
Кейбір оқушылар:
эксперименттік, сандық және сапалық есептерді шешуде Айнымалы ток және оның сипаттамалары туралы оқып алдыңғы тақырыптармен байланыстырады



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі (Психологиялық көңіл-күй, сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру)
Амандасу. Оқушыларды түгендеу.
Сәлеметсіздерме балалар!Біз бүгін
Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток тақырыбын өтеміз.


Өткен тақырыпты қайталаймыз:

Зум платформасы арқылы сұрақ-жауап




Ұпай




Сабақтың ортасы

Орында


-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар:
Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток

-Бүгінгі сабақты меңгерген соң, Еріксіз электромагниттік тербелістер. Айнымалы ток
тақырыбын тұжырымдап, оны есептер шығаруда қолдана алатын боласыздар.
Теориялық материал
Оқулықты ашындар:
Физика, 11 сынып Закиров §, бет
Оқып, қысқаша конспект жазындар(2 тапсырма)


1.Жаңа сабақ:
.Қысқаша тезисті конспект:

Еріксіз электромагниттік тербелістер

Вынужденные электромагнитное колебание

Involuntary electromagnetic oscillations

Айнымалы токтың жиілігі

Частота переменного тока

Frequency of alternating current

Ток күші мен кернеудің максимал мәндері

Максимальные значения силы тока и напряжения

Maximum values ​​of current and voltage

а/Еріксіз электромагниттік тербелістер U=Umcosωt, практикалық маңызы зор
ә/ айнымалы ток Тізбекте орныққан еріксіз эм тербелісті айнымалы ток деп қарастырамыз.
Квазистационар ток туралы түсінік
Айнымалы ток тізбегінде кернеудің немесе ток күшінің лездік немесе әсерлік мәндері қолданылады. Неліктен?
Егер тек резистор мен айнымалы ток көзінен тұратын тізбекті қарастырсақ U=Umcosωt (8.1)
U-кернеудің лездік мәні, ал Um-кернеудің амплитудалық мәні. Ом заңы бойынша тізбектегі ток күші i=Im cosωt (8.2)
(8.1) және (8.2) теңдеулерін салыстырып қарасақ ток күші мен кернеу тербелістері бірдей жиілікте, бірдей фазада жүреді, максимум және минимум мәндеріне бірдей уақытта жетеді.
Айнымалы токтың сипаттамалары: ток күшінің (кернеу) лездік және максимал мәндері, период, жиілік, циклдің жиілік.
Орташа қуаттың мәні, ток күшінің (кернеудің) әсерлік мәндернің формуласын қорытып шығар.

Бұл теңдеуге ток пен кернеудің әсерлік мәндерін қойып, ыңғайлы болу үшін әсерлік мәндердің индексін жазбай  және  деп белгілесек,



Есеп шығару
1. Су көлденең құбырдың айнымалы қимасынан ағады. Құбырдың көлденең бөлігіндегі ағынның жылдамдығы 20 см / с. Диаметрі кең бөліктің диаметрінен 1,5 есе аз құбырдың тар бөлігіндегі су ағысының жылдамдығын анықтаңыз,
Оқулық беттеріне, интернет-ресурстарға сілтеме: оқулық -11, 2-ші тарау §8
https://youtu.be/fEfBDIofi68
https://youtu.be/ejKYotjnV0Q
. Оқушыларға арналған тапсырмалар (2-4 тапсырмадан артық емес)
56 беттегі сұрақтарға жауап беру, есеп үлгісін талдау 5-жаттығу №1-3



Теориялық материалмен жұмыс




Ұпай


Ұпай

Оқулық, жұмыс дәптері

https://youtu.be/fEfBDIofi68
https://youtu.be/ejKYotjnV0Q
Оқулық, жұмыс дәптері



Сабақтың соңы

Рефлекция
Кері байланыс бутерброды
-Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім.
-Маған........................................................қиын болып көрінді.
-Мен енді ......................................................... үйренгім келеді




Стикер




Дескрипторлар

Тапсырма№


Критерийдің сипаттамасы

Балл

Қайталау
Тапсырма№1



Өткен тақырыпты қайталаймыз



4


Жаңа тақырыпты меңгеру


Тапсырма№2


Тапсырма№3


Сабақтың күні мен тақырыбы жазылған формулаларға сипаттама берілген



1




Пәні сабақ №22

Физика




Бөлім:

Айнымалы ток

Алматы,Мектеп

Педагогтің аты-жөні







Күні:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып:

11А




Сабақтың тақырыбы

Айнымалы токтың толық тізбегі үшін Ом заңы тақырыбына есептер шығару

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.4.3.6- Айнымалы ток тізбегіндегі «толық кедергі» ұғымымен танысу,
R, L, C- дан тұратын айнымалы токтың тізбегі үшін Ом заңы формулаларын есеп шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты

Актив және реактивті кедергілердің формуласын біледі
Толық кедергінің формуласын қолданып есеп шығара алады
Толық тізбек үшін Ом заңын есеп шығаруда қолдана алады




1

XL формула

1

3 балл

ὼ=2πν

1

XL= ὼL есептеу

1

2

XC формула

1

3-балл

ὼ=2πν

1

XC=
есептеу

1

3

Im =

1

3 балл

Кернеудің әсерлік мәнін табады

1

есептейді

1




XL= ὼL

1




Барлығы




10 балл

Сабақтың кезеңі/

Педагогтің әрекеті

Оқушының
әрекеті

Баға
лау

Ресур
стар

Ұйымдас
2 мин



Оқушыларды түгендеу
Дайындықтарын қадағалау

Сабаққа
Уақытылы
қатысу







Бекіту сабағы.

№1.
2


3

Үйге:



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет