Сабақтың тақырыбы: Есептерді әр түрлі тәсілмен шығару
|
Мұғалімнің аты-жөні: Р.Қайназарова
Күні:
|
СЫНЫП: 3
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Сабақ негізделген
оқу мақсаттары:
|
Есепті әр түрлі тәсілмен шығару; көбейтудің қасиеттерін қолдануға, өрнектерді және олардың мәндерін салыстыру барысында машықтандыра түсу.
|
Сабақтан күтілетін нәтиже:
1-деңгей (білу, түсіну):
|
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:
Тапсырмаларды орындай алады.Тапсырмаларды орындау барысында түсіндіруді талап етеді.
|
2-деңгей
(қолдану, талдау):
|
Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:
Берілген тапсырмаларды салыстырып, өз ойларын жеткізе алады.
|
3-деңгей
(жинақтау, бағалау):
|
Оқушылардың кейбіреулері мынаны орындай алады:
Есептерді шығарып, шығармашылық тапсырмаларды орындай білед.іСабақ соңында сипаттама бере біледіҚорытынды жасай алады..
|
Тілдік мақсат:
|
Текше-куб-cube
|
Ресурстар:
|
АКТ,оқулық, суреттер,геометриялық фигуралар,фишка,бағалау тақтасы.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Әдебиеттік оқу, дүниетану, музыка
|
Алдыңғы оқу:
|
Қайталау
|
САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Сабақ барысы және
жоспарланған уақыт
|
Берілетін тапсырмалар және қолданылатын әдістер
«Тілші», «Эстафета», «Айналмалы бекет»
|
Бағалау критерийлері және жұмыс түрлері
|
ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ
3 минут
|
Сыныптың психологиялық ахуалын қалыптастыру. Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.
- Көңіл күйлерің қалай?
- Сабаққа дайындықтарың қалай?
- Ынталарың ше?
Смайликтерді көрсету.Топтарға бірігу.
|
Формативті бағалау
|
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН СҰРАУ
7 минут
1-деңгей (білу, түсіну):
|
(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады)
6-тапсырма 28- бет.Теңдеулерді шешу
с х5 =400 400 :а= 50 х:5 =80
с =80 а=8 х=400
|
Дұрыс жауаптарға 1 балл қойылады
Жеке жұмыс
|
2-деңгей
(қолдану, талдау):
|
7-тапсырма а) 6х3 = 18 ә) 18:3 =6
16х3 = 48 48:3= 16
26х3= 78 78:3= 26
36х3 =108 108:3 =36
|
Дұрыс жауаптарға
2 балл қойылады
Жеке жұмыс
|
3-деңгей
(жинақтау, бағалау):
|
«Тілші» Сұрақ-жауап алу.Үйде дайындап келген сұрақтарын оқу,басқалары сұраққа жауап беру.
|
Дұрыс жауаптарға
3 балл қойылады
Жеке жұмыс,
топтық жұмыс
|
ЖАҢА САБАҚ
10 минут
|
(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады)
(Жаңа сабаққа дайындықпен келген оқушының қорғауын ұйымдастыру);
«Адасқан сөздер»
Тәсілмен, шығару, түрлі, есептерді, әр.
Сөздерді орнына қою,жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
Оқулықпен жұмыс
1.Әр түрлі тәсілмен есептеп тап .Топтық жұмыс
а) тік төртбұрыштың ауданын әр түрлі тәсілмен тап.
1-тәсіл S= 2см*4см= 8см2
2-тәсіл S= 4см*2см= 8см2
ә) тік төртбұрыштың периметрін әр түрлі тәсілмен тап.
1-тәсіл Р= (4+2)*2= 12( см)
2-тәсіл Р= 4*2+2*2= 12( см)
а) қораптың көлемін әр түрлі тәсілмен тап.
V=3*1*2=6 см3
V=1*2*3=6см3
V=3*2*1=6см3
ә) қораптың әр түрлі үш жағының аудандарының қосындысын тап.
S=3*1+3*2+2*1=11cм2
Ж:үш жағының аудандарының қосындысы 11 см
2. Есепті әр түрлі тәсілмен шығар.Жұптық жұмыс.
Оқушы бағасы 10 теңге тұратын 7 жолды дәптер және 3 тор көз дәптер сатып алды.Ол барлық дәптерлер үшін неше теңге төледі?
10 х 7+10 х 3 және 10 х (7+3) өрнектерін салыстыр.Олардың мәндері тең бе?
Жауабы:Барлық дәптерлер үшін 100 тг төледі
Сергіту сәті
3.Есепті әр түрлі тәсілмен шығар.Үштік жұмыс
Атамыз туысқандарға жіберу үшін 6 кг өрік және 9 кг алма дайындады. Сәлемдеме жіберетін бір қорапқа 3 кг жеміс салуға болады. Атамыз осындай неше қорап сәлемдеме жібереді?
Ш: 1 тәсіл( 6+9):3 =5
2 тәсіл 6:3+9:3= 5
Ж:атамыз 5 қорап сәлемдеме жіберді.
|
|
САБАҚТЫ БЕКІТУ
15 минут
1-деңгей (білу, түсіну):
|
(Қажеттілігіне қарай әдіс қолдануға болады)
Көбейтудің қандай қасиеттерін қолдандық? Дәлелдеу
|
Дұрыс жауаптарға 1 балл қойылады
Жұптық жұмыс
|
2-деңгей
(қолдану, талдау):
|
«Эстафета» Семантикалық картаны толтыру.
7 мен с-нің көбейтіндісін өрнек түрінде жаз. С=100,90,80,70,60,50,40,30,20,10,0 деп алып, өрнектің мәнін тап.
|
Дұрыс жауаптарға
2 балл қойылады
Топтық жұмыс
|
3-деңгей
(жинақтау, бағалау):
|
«Айналмалы бекет» Салыстыру.
10 см-дің -і * 20 см-дің -і;
60 см-дің -і * 35 см-дің -і;
3 см-дің -і * 1 м-дің -і;
30 см-дің -і * 40 см-дің -і.
|
Дұрыс жауаптарға
3 балл қойылады
Топтық жұмыс
|
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА
5минут
1-деңгей (білу, түсіну):
|
6-тапсырма.Теңдеулерді шешу
С*5= 250 250:а= 50 х:5= 50
|
|
2-деңгей
(қолдану, талдау):
|
7-тапсырма а) 9*3 ә)27:3
19*3 57:3
29*3 87:3
|
|
3-деңгей (Шығармашылыққа, ғылыми зерттеушілікке бағытталған тапсырмалар)
|
Шығармашылық тапсырма
Дөңгелектерге 1-ден 9-ға дейінгі сандарды орналастыр.Сонда үшбұрыштың әр қабырғасының бойындағы сандардың қосындысының бойындағы сандардың қосындысының мәні 17-ге тең болсын.
|
|
БАҒАЛАУ
|
Әр топтағы топбасшылардың бағалау парақтары негізінде жиынтық балл мен бағаны жариялау ,мадақтау.
3-5 балл жинаған оқушыларға «3» баға қойылады
6-8 балл жинаған оқушыларға «4» баға қойылады
9-12 балл жинаған оқушыларға «5» баға қойылады
|
|
КЕРІ БАЙЛАНЫС
|
Оқушылар сабақта түсінгенін «БББ» әдісі арқылы көрсетеді
|
|