Сабақтың тақырыбы: Франция
Сабақтың мақсаты:
1.Францияның соғыстан кейіңгі әлеуметтік-экономикалық және саяси жағдайына сипаттама беріп, әлеуметтік шиеленістің себебін, Францияның көппартиялық жүйесінің ерекшелігін және экономикалық дағдарыстың ел өміріне әсерін нақты факторлармен ашып көрсету.
2.Француз фашизмі туралы түсінік бере отырып,, оның герман және итальян фашизмінен айырмашылығына талдау және тиісті тиісті қорытынды жасай білуге баулу.
3. Халықтың майданның қалыптасуы туралы әңгімелеп, жүргізген шараларының маңызына тоқталып, ең бастысы, Францияда фашизмнің билеп-төстеуіне тосқауыл болғанын атап, оқушыларды фашизмге, ымырасыздыққа қарсы тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:ашық сабақ
Әдісі: интерактивті
Көрнекілік:карталар (ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы Франция, ХХ ғасырдың бірінші жартысындағы Еуропа)
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Ұлыбритания үшін Бірінші дүние жүзілік соғыстың қорытындысы қандай болды?
Ллойд Джордж үкіметінің сыртқы саястына талдау жасаңдар.
Лейбористер партиясының күшеюі неден көрінді? Олардың үкімет басындағы тәжірибесін сипаттаңдар.
Дүниежүзілік экономикалық дағдарыстың салдарын ашып көрсетіңдер.
Англиядағы қандай партияның өкіметі немістердің сыртқы саясатын қолдады?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Соғыстан кейінгі Франция
2. Франциядағы экономикалық дағдарыстардың ерекшеліктері
3. Француз фашизмінің ерекшеліктері
4. Халық майданының қалыптасуы
Негізгі оқиғалар:
1919 жылы Францияда 2,2 мың ереуіл болып, оған 2 млн жұмысшы қатысты.
1924-1926 жылдарда солшыл блок үкіметі билік басында болды.
1930 жылы экономикалық тоқырау басталды.
1924 жылы «Патриоттық жастар» лигасы құрылды.
1927 жылы «Әскери крест» лигасы құрылды.
1934 жылы Халықтық майдан құрылды
1936 жылы Халықтық майдан партиясы парламент сайлауында жеңіске жетті.
№ Лигалардың аты Лигалардың талаптары
1 «Француз әскери лигасы» Фашистік диктатура орнату
2 «патриоттық жастар» лигасы «Алтын парламентті» жою, күшті атқарушы өкімет құру.
3 «Әскери крест» «Коммунизмді құрту», «Сатқын демократияны»
Сабақты бекіту:
«Не?Қайда?Қашан?» ойыны
1.Сұрақ: Көптеген жылдар бойы , Франция , Африкада Үндістан мақта маталарды сату болды. 18 ғасырдың соңында француз Руан зауытында өздері дәл сондай мата жасауға бастады. Бірақ африкалықтарды әлі Үнді маталарын француз маталарынан оңай ажырата білетін. Сұраққа Назар аударыңыз ! Олар оны қалай білетін?
Ж: африкалықтар иісі арқылы Францияда жасалған маталарды Үндістан маталарынан оңай ажырата алатын. Дәмдеуіштер мен парфюмерия иісі Үндістан әкелінген маталарда болатын.
2 Сұрақ:.Нені француздар « бұлттар шопаны» деп атайтын ?
Ж: Эйфель мұнарасы
3. Сұрақ: Француз тілі мимика және қимылдары бай. Олардың көмегімен , олар бәрін білдіре алады : айыптауды және сенімсіздік , және т.б. шеберлік , өкініш , жеңіл және төтенше тосын , мұңды т.б. Егер сіз олармен қалай? Сөйлессеңіз сіз мәдениетсіз болып көрінесіз.
Ж:Қолдарыңызды қалтаңызға салып сөйлесеңіз.
4. Сұрақ: XVII-XVIII ғғ. Версаль сарайы салтанат шомылатын , бірақ еуропалықтар моншаларды білмейтін. Сондықтан , патшаның үстеліне cол кезде тәрелкені пайдалануға берілетін.
Ж:Бит басу үшін.
5. Сұрақ: XVIII ғ. 90-шы жылдары ортасында француз ақсүйектер ханымдар мойынына тар қызыл лентаны байлауы сән алды . Осылайша олар наразылық білдірді. Не қарсы ?
Ж:Революция және гильотинге қарсы .
6. Сұрақ: Қай қалада француз патшасы жібек маталарды өңдейтін итальяндық шеберлерді орналастырды ?
Ж:Лион қаласында ( Лион Тоқу көтеріліс есте түсірейік?) .
«Тұлғаны таны»
«Арыстан бастаған қойлар тобы қой бастаған арыстандар тобын қашан да жеңе алады.» деген Француз императоры?
(Наполеон)
«Әркім өзінен барлық уақытта Францияның биік мүддесі неге байланысты екенін сұрап отыруы тиіс. Сонда барлығы қарапайымдана түседі». (Шарль де Голль)
Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейін мемлекеттің ішкі өмірінің қандай саяси ерекшеліктері болды?
1919-1920 жылдардағы мемлекеттегі әлеуметтік шиеленістің себебі неде?
Француз көппартиялық жүйесінің ерекшеліктерін атаңдар
Экономикалық тоқырау Францияның әлеуметтік-экономикалық және саяси өміріне қалай әсер етті?
Б.Ү.Ү. кестесі.
Білгенім Үйренгенім Үйренгім келеді
Қорытындылау, бағалау:
Үйге тапсырма:
Достарыңызбен бөлісу: |