Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин «Малды пайдаға жарату»



Дата27.10.2022
өлшемі253,13 Kb.
#155329
түріСабақ





Сабақтың тақырыбы:
Ы.Алтынсарин
«Малды пайдаға жарату»


Мектеп:

Күні: 12.10.2022ж

Мұғалімнің есімі: Айболат Есім

СЫНЫП: 3 В

Қатысқандар саны: 22

Қатыспағандар: 0

Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)

3.2.3.1 Шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін , сөйлемді табу.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Шығарманың тақырыбын анықтайды, негізгі ойды мәтіннен тауып оқиды.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.

Кейбір оқушылар:

  • Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.

Бағалау критерийі

Шығарманың тақырыбын анықтайды.
Шығармадан негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табады.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, маркер, плакаттар, стикер.

Құндылықты дарыту:

Ата-анаға құрмет көрсету,сыйлау

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, түсіндіру, көрнекілік, ассоциация

Пәнаралық байланыс

қазақ тілі, дүниетану, математика

АКТ қолдану дағдылары:

Видеоролик, слайд

Алдыңғы білім:

Жақсылық жасауға үйренеді

Жоспарланған
уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде
жоспарланған жаттығулармен қатар,
ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы 


10 минут



Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Жақсы деген немене?
Әдеп пенен өнеге
Үлкендерді сыйлауың,
Ақыл сөзін тыңдауың.

1-топ «Жақсылық»


2-топ «Өсім»
3-топ «Қанағат»
4-топ «Борыш»


І. Үй тапсырмасын тексеру
Ы Алтынсарин «Баланың айласы» (сахналау)
ІІ. Үй тапсырмасын бекіту
(сұрақтар қою арқылы)
ҚБ:100 теңгелік қима қағаз





Ортасы 20 минут




Білу және түсіну 10 минут
Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысар алдында видеоролик көрсету
-Кімге қатысты айтылды?
-Ол кім?
-Қандай өлеңдерін білесіздер?

Дескрипторы:
-өз ойларын ашық айтады;
-сұрақтарды нақты талдайды.

ҚБ: 200 теңгелік қима қағаз


«Малды пайдаға жарату» әңгімесі
Мәтінді бөліктерге бөліп оқу.
Тізбектеп оқу.
1.БК: Шығарманың тақырыбын анықтайды.
2.БК: мәтіннен негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табады.


Топтық жұмыс:
1-топ: «Борыш» дегенді қалай түсінесіңдер?
2-топ: «Қанағат» дегенді қалай түсінесіңдер?

3-топ: «Өсім» дегенді қалай түсінесіңдер?
4-топ: «Жақсылық жасау» дегенді қалай түсінесіңдер?



Дескрипторы:
-сөздің мағынасын түсіндіреді;
-топта өзара талқылайды;
-ойларын ашық айтады.

ҚБ: 500 теңгелік қима қағаз


Жұптық жұмыс
1-тапсырма
Сөздердің арасына байланыс сызықтарын жүргіз.
борыш парыз
пайыз
өсім көбею
міндет
2-тапсырма
Үйшінің бай екенін кімнің сөзінен аңғардыңдар?
Дескрипторы:
-өз ойларын нақты, еркін айтады:
-жұптық жұмыс жасайды;
-сөздерді сызық арқылы байланыстырады

ҚБ: 1000 теңгелік қима қағаз
Ұжымдық жұмыс
Сызбаны пайдаланып,мәтіндегі тірек сөздерді жаз





Ө

С

І

М







Қ

А

Н

А

Ғ

А

Т




Б

О

Р

Ы

Ш




-Осы сөздердің ішіндегі ең бастысы қайсысы деп ойлайсың?
Дескрипторы:
-тірек сөздерді табады;
-негізгі ойды анықтайды.









Постер жасату.
Оқушылар өз ойларын постерге жазып оқып береді.



Кеспе қағаздар




Аяқталуы 10 минут

Қорытындылау. (сызбамен жұмыс)
Тапқан мал- пайдаға жарату-борыш-ата-ана
өсім-балалар

Синтез
Кері байланыс «Пайдалы себет» әдісі
Әр топ өз қоржынындағы ақшаларды есептеп,қайда пайдаға жарататындығы туралы өз ойларымен қорытындылайды. Ең көп ақша жинаған оқушыларды мадақтау.
Дескрипторы:
-ойларын нақты айта алады;
-берілген тапсырмаларды құрастыра алады.
Рефлексия
«Жұлдызды баспалдақ»


Сызба

Стикер


Үйге тапсырма: мәтінді оқу,оқушының өз борышы туралы жазып келу

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарымақандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?




Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: 2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: 2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет