Сыныбы: 7
|
Күні:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
І.Жансүгіров «Әнші» өлеңі
|
Мақсаты:
|
Ақын өмірі мен шығармашылығы туралы мәлімет ала отырып, өлең мазмұны мен идеясын аша білуге және әнші ойын ұғынуға үйрену.
|
Күтілетін нәтижелер:
|
А. ақын өмірі мен еңбектері туралы түсінеді, өлеңнің мазмұнына ой жүгіртеді және өз сөзімен баяндау.
В. Оның туындыларының ерекшеліктерін ажырата отырып, өзіндік талдау жүргізеді, өлеңдегі Әсет бейнесін ашады.
С. Әсет салған әннің ерекшелігін салыстырады, саралай отырып, өзіндік баға береді, өмірмен байланыстырады.
|
Қажетті құрал-жабдықтар
|
оқулық, видеоролик, интерактивті тақта, постер. Түрлі карандаштар. АКТ, постер, наутбук, доп, стикер.
|
Әдіс – тәсілдер:
|
жеке, жұптық, топтық жұмыс, «Автор орындығы» «Арал» әдісі, «Екі жұлдыз, бір тілек,» «Басбармақ»
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
мин
|
Амандасу.
Оқушыларды ән аттары арқылы
топқа бөлу
|
Амандасады.
Әндерді таңдау арқылы топқа бөлінеді. Әннің бір шумағын айтып шығады.
|
Тұсау
кесер
|
мин
|
Оқушылар біз не орындадық?
Әнді кім орындайды?
|
оқушылар ойланып жауап береді.
-Ән орындадық.
-Әнші
|
Негізгі бөлім:
|
мин
|
І.Жансүгіров «Әнші» өлеңі
Топтық жұмыс:
1 топқа: ақынның өмірі мен шығармашылығы туралы
2 топқа: Өлеңнің мазмұны мен идеясын ашу, құылысына талдау.Әсет бейнесін ашу.
3 топқа: Әсет Найманбаев туралы ән «Інжу - Маржан» тыңдату
4 топқа: «Ел іші – өнер кенші» тақырыбында шығарма
|
Әр топ берілген уақыт ішінде алдымен өздеріне берілген тапсырмалармен жеке танысып, ойланып, топта талқылап, дереккөздерін пайдаланып слайдқа, постерге түсіреді. Әр топ берілген уақыт ішінде өз жұмыстарын топ алдында қорғайды. топтардың жұмысымен танысып, топ жұмысын «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтың жұмысын бағалайды..
Мұғалім мадақтамасы
|
Қорытынды
|
|
«Автор орындығы» арқылы қорытындылау
Кері байланыс: «Аралда» әдісі
Бағалау: «Басбармақ»
Үйге тапсырма: «Біздің жақта» өлеңін мәнерлеп оқу. І.Жансүгіров өмірі мен шығармашылығын оқу. Қосымша деректер жинау
|
«Автор орындығында» отырған оқушыға қалған оқушыла сұрақ қояды, қойылған сұраққа отырғышта отырған оқушы жауап береді.
Кері байланыста оқушылар бүгінгі сабақта алған білімдерін, ойларын , жақсы жақтарын стикерге жазып іледі.
Өзін – өзі « Басбармақ» арқылы бағалау.
|